Dokładnie w setną rocznicę śmierci Władysława Tarczyńskiego, m.in. założyciela w Łowiczu pierwszego muzeum oraz współtwórcy straży ogniowej, grupa około 30 osób oddała mu cześć spotykając się przy jego grobie na cmentarzu Emaus.

fot. tb

Przy grobie stanęli inicjatorzy spotkania, członkowie Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, przewodnicy oddziału PTTK w Łowiczu, a także dyrekcja i pracownicy muzeum w Łowiczu. Po złożeniu kwiatów postać Tarczyńskiego przybliżył Marek Wojtylak, przypominając że Władysław Tarczyński to postać wybitna, wielce zasłużona dla historii najnowszej miasta. Był człowiekiem, dla którego praca dla ogółu była dobrem najwyższym.

Dziś postać ta kojarzy się w Łowiczu najmocniej z utworzeniem straży ogniowej i muzeum, ale jak podkreślił Marek Wojtylak, Tarczyński był aktywny na wielu poziomach, np. stworzył pierwszą czytelnię ludową, współtworzył wiele organizacji działających w Łowiczu, a oprócz tego pisał też książki o tematyce historycznej i religijnej.

Nawiązując do słów Marka Wojtylaka prezes koła przewodników oddziału PTTK w Łowiczu, Zdzisław Kryściak, na zakończenie spotkania, zaprezentował jeden z pierwszych egzemplarzy reprintu książki “Łowicz, Wiadomości Historyczne” wydanej w 1899 roku przez Tarczyńskiego. Książka ma się ukazać staraniem Drukarni Łowiczanka jeszcze w tym roku.

Więcej w najbliższym Nowym Łowiczaninie

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.