Pochodzący z okresu II wojny światowej niemiecki pocisk przeciwpancerny o średnicy 88 mm został znaleziony dzisiaj w Łaguszewie w okolicach Szkoły Podstawowej. Na miejsce wezwani zostali saperzy z 27. Patrolu Saperskiego Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. Zabrali oni pocisk, żeby go w sposób bezpieczny detonować na poligonie.  

Pocisk został znaleziony podczas prac ziemnych przy SP w Łaguszwie, gdzie zakładane jest boisko. Co ciekawe pocisk miał zapalnik i materiał wybuchowy. Zdaniem saperów wydobycie go nie było aż tak niebezpieczne, jak można było przypuszczać, ponieważ zapalnik w tego rodzaju pociskach uruchamiany jest w momencie wprawienia go w ruch obrotowy. 

Nie oznacza to, że takie i podobne “pamiątki” z II wojny światowej można lekceważyć. Dlatego z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa żołnierze zabrali go do specjalnego pojemnika w swoim samochodzie, aby następnie przetransportować na poligon. 

 

https://youtu.be/5gv1wBWIeLQ

4 komentarze

  1. Miejscowy

    W czasie wojny Niemcy w tym miejscu mieli skład amunicji o ile pamiętam saperzy interweniowali tu wielokrotnie . Mam pytanie dlaczego wojsko przyjeżdża tylko wtedy kiedy zostanie znaleziony pocisk przy budowie szkoły czy boiska . Ten teren powinien być przeszukany przez saperów TAM JEST SZKOŁA , tam przebywają dzieci . Jest to miejsce gdzie już raz po wojnie była tragedia -zginęło kilkoro dzieci od wybuchu bomby .

  2. kiedyś też była taka akcja, że pocisk znaleźli, przyjechała ekipa saperów, nawet ewakuacji szkoły nie było xd

  3. SaperJ-86

    Przeciwpancerny z II WŚ mało prawdopodobne aby był kumulacyjny, więc to zwykły, który nie ma szans zrobić krzywdy.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.