Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Strykowa, 23 lutego, radni uchwalili podwyżkę taryf wody i ścieków. Dla odbiorców indywidualnych wyniesie ona 14 groszy na 1 metrze sześciennym, natomiast firmy będą musiały zapłacić więcej o 19 groszy. Ceny ścieków pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Głosowanie nad zmianą taryf. Na zdjęciu radni: K. Lenart, Ł. Orłowski, B. Walczak oraz J. Włodarczyk. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Oznacza to, że za metr sześcienny odbiorcy indywidualni nadal będą płacić 2,91 zł +8% VAT, natomiast firmy – 3, 90 zł +8 % VAT. Zmianie ulegnie również miesięczna opłata stała, tzw. abonament. Do tej pory wyniosła ona 2,5 zł +8% VAT. Po podwyżce będzie to 2,75 zł +%VAT. Za ścieki gospodarstwa domowe nadal płacić będą 5,15 zł +8% VAT, a pozostali odbiorcy 6,62 zł +8% VAT.

Gmina Stryków od kilku lat stosuje dopłaty do wody i ścieków, z których korzystają odbiorcy indywidualni. One również pozostaną na dotychczasowym poziomie, który wynosi: 0,37 groszy za 1 metr sześcienny wody i 1,57 złotych za 1 metr sześcienny ścieków. Oznacza to, że ostateczna stawka ponoszona przez odbiorcę to odpowiednio: 2,54 zł +8 % VAT i 3,58 zł +8%VAT.

Dyrektor ZGKiM Stryków, Wacław Walak. fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Uchwała przeszła na sesji większością głosów. Przeciwnych nie było. Trzech radnych wstrzymało się jednak od głosu. Dyskusje, jakie toczono na poprzedzających sesję komisjach rolnictwa i budżetu pokazały, na czym polegały wątpliwości głosujących. Najwięcej kontrowersji wzbudziła propozycja podwyżki abonamentu. Radni z komisji rolnictwa wyrazili opinię, że opłata ta powinna pozostać na dotychczasowym poziomie. Z kolei radni z komisji budżetu dali się przekonać argumentom wysuwanym przez wnioskujący o podwyżkę ZGKiM. Jego dyrektor, Wacław Walak, tłumacząc potrzebę podwyżki stawek, poza zwróceniem uwagi, że nie było jej już od 6 lat, przedstawił szereg innych czynników, jakie miały wpływ na taką decyzję.

Szerzej o tym, dlaczego mieszkańcy gminy Stryków, będą musieli zapłacić więcej za wodę, w najbliższym, gazetowym wydaniu WG.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.