Konkurs, pokazy historycznego umundurowania i współczesnej walki w terenie – to wszystko dziś, 12 kwietnia, działo się w Bratoszewicach. W związku z  100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Zespół Szkół nr 1 zorganizował Lekcję Żywej Historii. 

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów  z rejonu mieli okazję uczestniczyć w trzyczęściowym programie.  Na początek rozegrano konkurs “Moja Mała Ojczyzna – zakochaj się w gminie Stryków”, Tegoroczna, druga edycja konkursu, poświęcona była znanym postaciom z terenu gminy Stryków. 

Kolejne dwie części programu miały charakter wojskowy. Zorganizowano m.in.  pokaz stroju i oręża polskiego od czasów Mieszka I do czasów współczesnych.  Na zewnątrz szkoły, kadeci bratoszewickiego liceum mundurowego wspólnie z członkami Związku Strzeleckiego “Strzelec” JS 1203 Głowno, zaprezentowali tzw. taktykę zieloną. Pokazano scenariusz rodem ze współczesnego pola walki obejmujący m.in. rozpoznanie terenu, wejście na pole przeciwnika, otwarcie ognia, wybuch miny, ewakuację rannego żołnierza. Obserwatorzy mieli okazję zobaczyć również, w jaki sposób oznakowuje się lądowiska czy linie obrony, a na koniec raz jeszcze powrócono do przeszłości i odpalono armatę z czasów dawnej artylerii.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.