Akcję charytatywną pn. pokoleniowa spinka “Razem dla Juliusza!” organizuje w środę, 8 maja Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku. Celem jest zbiórka krwi dla pochodzącego z Łowicza 28-letniego Juliusza Szota, który w lutym tego roku zachorował na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Juliusz Szot jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu, Pijarskich Szkół Królowej Pokoju oraz Politechniki Łódzkiej. Pracuje w dużym biurze projektowym w Łodzi. Obecnie przebywa na oddziale onkologicznym łódzkiego szpitala im. Mikołaja Kopernika. Rodzicie Juliusza, Alicja i Jerzy Szotowie są słuchaczami Łowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zbiórka krwi, fot. ilustracyjne, arch. NŁ
Zbiórka krwi, fot. ilustracyjne, arch. NŁ

– Apelujemy o oddanie krwi i pomoc Julianowi oraz jego rodzicom. Będziemy też organizować inne akcje, myślimy na przykład o zbiórce pieniędzy poprzez fundację, być może będziemy też apelować o rejestrowanie się osób w charakterze dawców szpiku kostnego – powiedziała nam szefowa ŁUTW w Łowiczu Krystyna Kucharska.

Szczegóły innych akcji jeszcze nie zostały ustalone, ale Krystyna Kucharska mówi, że od momentu upublicznienia apelu ŁUTW zgłaszają się do niej ludzie dobrej woli, którzy pytają w jaki sposób mogą pomóc.

– Rodzice Juliusza długo nie mówili o chorobie syna. Gdy dowiedzieliśmy się o sytuacji postanowiliśmy działać jak najszybciej. Oczywiście najpierw spytaliśmy rodziców i Juliusza o zgodę i taką otrzymaliśmy. Ruszyliśmy więc jako seniorzy z pomocą dla młodego człowieka – mówi Krystyna Kucharska.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, w którym będzie można oddać krew zaparkuje 8 maja w godzinach od 11 do 14 obok restauracji Polonia na Starym Rynku w Łowiczu. Akcję wspiera restauracja Polonia w Łowiczu, która na czas oddawania krwi zapewnia uczestnikom miejsce do odpoczynku, wypełnienia dokumentów przed oddaniem krwi oraz nieodpłatnie kawę, herbatę i ciastko.

– Krwiobus stanie prawie na przeciwko Polonii, a jeśli przyjdzie dużo ludzi – na co liczymy – to nie wszyscy zmieszczą się w ambulansie. Krzysiek (Krzysztof Gajda – współwłaściciel Polonii – przyp. red.) jest prezesem PCK w Łowiczu, więc było dla nas naturalne, że zaangażujemy się w tę pomoc. Osobiście nie znam tych Państwa Szotów, ani też Juliusza – powiedziała nam Katarzyna Kośmider z restauracji Polonia.

Jeśli ktoś nie będzie miał możliwości oddania krwi dla Juliusza 8 maja, może to uczynić w każdym punkcie krwiodawstwa ze wskazaniem “Dla Juliusza Szota. Szpital im. M. Kopernika w Łodzi”.

Żeby oszacować, choćby wstępnie, ile osób 8 maja zechce oddać krew, organizatorzy akcji proszą osoby spoza stowarzyszenia o kontakt pod numerem telefonu: 604 287 778.

Publikujemy też apel / list otwarty wystosowany przez Łowicki Uniwersytet Trzeciego Wieku:

2 komentarze

  1. koziolek matolek

    nie no jajca se robie

  2. koziolek matolek

    nie polecam tego redaktora – nierzetelny