W gruzińskim Batumi rozgrywana jest 43. Olimpiada Szachowa, w której rewelacyjnie spisują się reprezentanci Polski. Po 9 z 11 rund jesteśmy liderami w klasyfikacji męskiej.

W polskiej reprezentacji występuje pochodzący z Łowicza Kacper Piorun. To on wczoraj pokonał znakomitego Amerykanina Hikaru Nakamurę, dzięki czemu nasza drużyna pokonała dotychczasowego lidera – USA. Przed Polakami jeszcze dwa mecze, olimpiada potrwa do 6 października.

Olimpiady szachowe rozgrywane są od 1924 roku. Tylko raz w historii Polacy zdobyli w niej złoty medal, ale było to już dawno – w 1930 roku w Hamburgu. Ostatni, jak do tej pory, medal w męskiej rywalizacji nasz kraj zdobył w 1939 roku w Buenos Aires.

Aktualizacja

Niestety, w przedostatnim meczu turnieju Polacy przegrali 1-3 z Chińczykami i tym samym stracili pozycję lidera, choć wciąż zachowują szansę na pierwszy od 1937 roku medal. We wczorajszym meczu Kacper Piorun, grając czarnymi, zremisował z wyżej notowanym Xiangzhi Bu.

Dzisiaj ostatni dzień turnieju. Polaków czeka mecz Indiamim w których składzie jest były mistrz świata Viswanathan Anand.

W klasyfikacji turnieju z taką samą liczbą punktów prowadzą nasi ostatni rywale – Chiny i USA.

1 komentarz

  1. Brawo!!! I to jest prawdziwy powód do dumy!!! Kacper na Łowiczanina Roku!!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.