Po wielotygodniowej przerwie z powrotem ruszyły prace przy budowie pomnika na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski w Strykowie. Odsłonięcie pomnika planowane jest na 11 listopada.

Dziś, 30 października, w godzinach popołudniowych na skwerze u zbiegu ulic Cichej i Rolniczej można było obserwować ustawianie głównego elementu pomnika.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Granitowa bryła postumentu przyjechała z kamieniołomów w Strzegomiu. W kolejnych dniach na miejscu pojawią się pozostałe elementy. Odlew orła, który stanie na postumencie, wykonała krakowska Odlewnia Artystyczna Brązy Polskie, zaś flagi – Huta Sędzimira. Na tablicach pamiątkowych ma znaleźć się m.in. cytat z Józefa Piłsudskiego. 

Pomysłodawcą budowy pomnika jest Krzysztof Bandurowicz, radny Rady Miejskiej dobiegającej końca kadencji, który dziś również był na miejscu i brał udział w prowadzonych pracach. W inicjatywę społeczną zaangażowali się ponadto: rzeźbiarz Rafał Ciesielski oraz architekci Andrzej Herburt i Jan Grzelak. Pomnik został sfinansowany przez gminę Stryków. 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.