1719 podpisów zebrano pod obywatelskim sprzeciwem wobec zagospodarowania terenu przy zabytkowym kościele św. Marcina w Strykowie, czyli protestem co do budowy nowego Domu Kultury w centrum miasta.

Centrum Strykowa. Obecny Dom Kultury, na którego miejscu miałby powstać nowy, a w tle kościół pw. św. Marcina. Fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Podpisy oraz list będący odpowiedzią na wezwanie do pisemnego przedstawienia obaw związanych lokalizacją nowego obiektu w miejscu starego na ręce burmistrza Strykowa Andrzeja Jankowskiego złożył inicjator sprzeciwu, proboszcz ks. Karol Andrzejczak.

Zapoczątkowana w lutym akcja zbierania podpisów była wyrazem dezaprobaty wobec lokalizacji nowego Domu Kultury w centrum miasta i w sąsiedztwie kościoła. Władze Strykowa uznały ją za na tyle poważną, by wstrzymać wszelkie przygotowania do szacowanej na ok. 40 mln zł inwestycji, która była już na etapie opracowania przetargu.
Swoją decyzję burmistrz Andrzej Jankowski tłumaczył tym, że nie chce tworzyć społecznego podziału wokół całej sprawy, dlatego ma zamiar zaproponować rozwiązanie, które zaaprobuje większość społeczeństwa, ale czeka na pisemne przedstawienie wątpliwości wygłoszonych przez gospodarza parafii z ambony.

Dziś ani z burmistrzem Andrzejem Jankowskim, ani z wiceburmistrz Bożeną Motylińską nie udało nam się porozmawiać. Jak nas poinformowano w sekretariacie UM Stryków, burmistrz przebywa na urlopie, a wiceburmistrz oczekuje pytań w formie pisemnej. Wysłaliśmy je drogą elektroniczną.

Kopia pisma złożonego przez proboszcza na ręce burmistrza została skierowana do biura Rady Miejskiej w Strykowie. Przewodniczący rady Paweł Kasica w rozmowie z nami zapowiedział, że sprawą zajmie się Komisja Oświaty i Spraw Obywatelskich. Termin jej posiedzenia na chwilę obecną nie został jeszcze wyznaczony.

7 komentarzy

  1. Kuwa ludzie zróbta referendum i będzie wiadomo gdzie nowy dom kultury ma się znajdować .

  2. Dlaczego władze miasta oddały za ,,darmo,, TBS-owi , (podobno za 2 mieszkania ) IDEALNY teren pod Dom Kultury na ul. Targowej naprzeciw placu targowego ? Do dyspozycji byłaby nieograniczona ilość miejsc parkingowych oraz super zaplecze dla Dni Strykowa i t.zw. ,,Sobótek,, jak i innych imprez plenerowych . Kto to dzisiaj ,,zakopuje,, takie obiekty 10 m pod ziemią . Naraża to również stabilność budowlaną cennego budynku jakim jest Kościół Katolicki , który jest również zabytkiem zdobiącym nasze miasto .

  3. Możemy się pożegnać na długie lata z nowym domem kultury. Ale przecież mieszkańcy sami tego chcieli, a raczej nie chcieli (domu kultury). Dalej będziemy się wstydzić przed artystami tej “jatki”, gdzie czas się zatrzymał 40 lat temu.

  4. Najprościej hejtować . A co wam szkodzi zbierać podpisy poparcia dla inwestycji ? Przecież ciemny lud kupi wszystko .

  5. jedno słowo wyjaśnia wszystko —- OSZOŁOMY !!!

  6. Chciałabym wiedzieć ile podpisów jest mieszkańców gminy Stryków a ile spoza, bo podpisy zbierano wszędzie (rynek gdzie przyjezdni się wpisywali) więc to może być naciągane???? Poza tym to jak widać było, polityka księdza wsadziła na konia trojańskiego i pis popisał się przed wyborami. Gra i nic poza tym ale ciemny lud kupi wszystko.???

    • @Kaśka: a to ci przyjezdni, z okolicznych miejscowości, już z tego domu kultury (jak i z przestrzeni publicznej w centrum Strykowa, która miałaby zostać zlikwidowana) by nie korzystali?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.