Na sesji Rady Miejskiej w czwartek, 26 lipca rozgorzała dyskusja na temat stanu placów zabaw w parku Błonia. Nie wszyscy radni pozytywnie ocenili zaplanowane na ten rok prace, podkreślając, że faktyczne potrzeby są dużo większe.

Łowicz. Stan placu zabaw dla najmłodszych dzieci w parku Błonie. fot. tb

Przypomnijmy, że w parku Błonie znajdują się dwa place zabaw, dla młodszych i starszych dzieci. Zostały one wybudowane 8 lat temu, gdy cały park zyskał dzisiejszy kształt. Dziś wygląd placów nie cieszy już jak wówczas, wielokrotnie pisaliśmy o pokrywających jego nawierzchnię krzywych i wypaczonych gumowych płytach i zniszczonych elementach wyposażenia.

Radna Zofia Wielemborek zapytała na sesji o to co zostanie zrobione za 70 tys. zł, które zabezpieczono na park w budżecie miasta. Naczelnik Wydziału Inwestycji Grzegorz Pełka odpowiedział jej, że wymienione zostanie 100 m² najmocniej zniszczonych gumowych płyt, zdjęcie pozostałych, wykonanie nowej cementowej podbudowy i ponowne ułożenie oczyszczonych płyt. Pieniądze pozwolą też na ustawienie nowego urządzenia w postaci wieży. Prace te obejmą wyłącznie plac dla najmłodszych dzieci, na placu dzieci dla starszych, nie zaplanowano w tym roku żadnych prac.

Łowicz. Stan placu zabaw dla najmłodszych dzieci w parku Błonie. fot. tb

Radny Jakub Wolski krytycznie ocenił zamiar ułożenia ponownie tych samych, w większości krzywych płyt, które mają już 8 lat. Nie przekonały go zapewnienia, że poprawi to sytuację na 7 kolejnych lat. Radny skłaniałby się do etapowej wymiany nawierzchni na jednolitą i rozpoczęcia wymiany urządzeń.

Naczelnik ratuszowego wydziału inwestycji Grzegorz Pełka podkreślił, że wybrano tańsze rozwiązane, bo gdyby chcieć wymienić nawierzchnię na jednolitą i ustawić nowe zabawki na obu placach, trzeba byłoby wydać nawet 1 mln zł. Dlaczego aż tyle? – Oba place maja powierzchnię ponad 2 tys. m², cena 1 m² wylanej sztucznej nawierzchni może wynieść nawet 300 zł. Daje to około 600 tys. zł. Pozostała kwota to koszt ponad 20 zabawek, niewielkich – takich jak bujaki i dużych – takich jak np. huśtawki czy zestawy wież z pomostami, rurami do przejść i zjeżdżalniami (taki potrafi kosztować od 10 do nawet 50 tys. zł). Zarówno podłoże jak i urządzenia muszą mieć odpowiednie atesty, zapewniające wytrzymałość i bezpieczeństwo młodym użytkownikom. Dla przykładu wykonanie placów zabaw przy szkołach podstawowych nr. 1, 3 i 4 w Łowiczu (sztuczna nawierzchnia na pow. łącznej 1,5 tys. m² oraz ponad 30 urządzeń) kosztowało prawie 600 tys. zł a był rok 2011.

Czy miasto powinno przeznaczyć około 1 mln zł modernizację placów zabaw w parku Błonie?

Loading ... Loading ...

 

20 komentarzy

 1. Proponuję przejechać się np. do Grodziska Mazowieckiego i obejrzeć jaki tam jest ładny plac zabaw.
  Nasz to tylko straszy i strach tam w ogóle dziecko zabrać.
  Pieniądze na inne bezsensowne pomysly są wydawane, a to co faktycznie potrzebne to funduszy brak.

 2. Proponuję zabrać na rok diety radnym panom naczelnikom i dyrektorom pensje i milion się znajdzie na remont bez udziału podatników!!!!! Proste i jakże pożyteczne rozwiązanie

 3. Plac zabaw do kapitalnego remontu a oni chcą robić górkę frajdy, o której póki co cisza

 4. Ok.. Płyty jak najbardziej są a raczej były ładne, kolorowe i efektowne ale na tym terenie i w tych warunkach atmosferycznych nie zdały egzaminu wiec po co pakować pieniądze w coś co wiemy, że jest złe…. Sama mam dzieci i twierdze, że piasek jest idealnym podłożem na placach zabaw… Troche wysypywania z butów i po bólu… Dlaczego nie może być go również na Błoniach

 5. Z perspektywy matki mogę stwierdzić, że najprzyjemniej korzysta się z placów zabaw, gdzie jest zadbany trawnik. Dzieci nie mają zdartych kolan, nic się do butów nie sypie, jak na placu zabaw na kostce, który jest cały z piachu, ani nikt zębów nie wybije o odstające płyty jak na błoniach. I na trawę milionów chyba nie potrzeba?

  • Dokładnie tak sportowa trawa scinana na 5 cm a nie na 2 cm, podlewana i przesiewana systematycznie, a nie ze zaraz bedzie goła ziemia. Te płyty nie są ani ładne, ani nie zapewniaja tez wielkiego bezpieczenstwa a piach to moze byc na plazy. Wyglądają fatalnie i nowe po 2-3 latach tez beda tak wygladac, gdyz tam jest duza wilgoc

 6. jest góra ziemi na przeciwko ZPOW TO WOZIĆ DO PARKU BO CO ONI Z NIĄ ZROBIĄ. A już płynęła na drogę

 7. i tak go woda zaleje tak było i jest a tego projekt nie przewidział a trzeba pytać ludzi którzy tu mieszkają i pamiętają zalewanie terenu parku.

 8. Wstyd za ta stronnicza gazete. Sami wylozcir milion jak tak chcecie.

 9. Zaorać w cholerę, posiać rzepak i seradelę. Takie jest moje zdanie

 10. Liczą, liczą i wybierają tańsze rozwiązanie….Tymczasem ścieżki rowerowe układają z kostki, która jest dużo droższa od asfaltu, a jakości nie wspomnę… I gdzie tu gospodarność?!

 11. Ale po co układać tą kolorową kostkę można wysypać kamyczki, czy cokolwiek innego tańszego

  • Dobie na podwórku posyp tę kamyczki tam biegają dzieci!!! Byłeś kiedyś na placu zabaw z dziećmi ?

 12. To trochę słabe że najpierw robi się place zabaw na pokaz a później nie ma pieniędzy na ich utrzymanie!! to jakiś kiepski żart. Błonie zresztą w ogóle już przestały cieszyć oko i z wszystkimi parkami będzie podobnie, tym nowym na Mickiewicza, przed dworcem…

  • dokładnie. Jak się robi inwestycję to trzeba kalkulować koszty eksploatacji. Widać nasi włodarze niewiele wiedzą o ekonomii.

 13. Swoją drogą to chyba wstyd, że wszystkie drogie inwestycje w naszym mieście jakoś tak nie wychodzą do końca. Przy takiej pięknej lokalizacji i takiej ilości dzieci bawiacej się na tak przekoszmarnym placu zabaw, nie powinno się dyskutować na czym zaoszczędzić. Z tego placu korzystają dzieci, powinien być idealny i bezpieczny. Bez względu na koszty. Bo bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Jakoś w innych miastach można wykorzystywać trwalsze materiały, a place zabaw nie straszą nawet po latach. U nas jak zawsze. Otwiera się coś z wielką pompą, ale żeby o to dbać na bieżąco…to już nie.

  • Dla mnie ten plac zabaw jest po prostu słabo zaprojektowany, zwlaszcza ten dla wiekszych dzieci), wielka powierzchnia, mało urzadzen i te płyty które tylko generuja koszty i wygladaja fatalnie…

 14. Miasto dołoży?Miasto to mieszkańcy,czyli znów my dołożymy.

 15. W kapani wyborczej to trzeba pokazać, że coś się robi???? I znów będą to pieniądze wywalone “w błoto”????