W niedzielne południe, 27 lutego strażacy pospieszyli do gaszenia pożaru, jaki wybuchł na ul. Włókienniczej na łowickim Przedmieściu.

 

Akcja gaśnicza trwała ponad 4 godziny i zakończyła się po godz. 16.00. Komenda PSP w Łowiczu o palącym się budynku mieszkalnym na tej ulicy, położonym nieopodal skrzyżowania z ul. Kaliską zaalarmowana została o godz. 11.55. Jak się dowiedzieliśmy, pożar zauważył jeden z sąsiadów, który jeszcze przed przyjazdem strażaków wyprowadził z palącego się domu dwoje dzieci w wieku 15 i 12 lat.

 

Na miejscu nasz reporter zastał palące się poddasze budynku mieszkalnego, kilka jednostek strażackich – oprócz strażaków z PSP Łowicz także druhów z okolicznych OSP, policję oraz burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, który przyjechał zorientować się, jakiej pomocy od miasta wymagać będą poszkodowane w tym pożarze dwie rodziny – w tym samotna matka z dziećmi. Kobieta nie była w stanie rozmawiać z NŁ. Emocje były zbyt silne. Widok płaczących dzieci był przejmujący.

W akcji gaśniczej udział wzięły: cztery zastępy strażaków z JRG PSP Łowicz oraz 23 druhów ochotników  z OSP ŁOwicz, OSP Zduny i OSP Łyszkowice.

 

Strażacy próbowali dostać się do płonącego poddasza z dachu usuwając po kolei fragmenty jego nadpalonego poszycia z desek krytych papą i eternitem. Z jednej strony ogień wychodził już na zewnątrz. Część strażaków musiała użyć aparatów tlenowych z uwagi na utrudniające oddychanie, zadymienie. W akcji użyto ponadto kamery termowizyjnej, którą strażacy posiłkowali się podczas przeszukiwania wnętrz budynku. Straty oszacowano na 32 tys. zl w tym straty budynkowe – na 27 tys.zł. Uratowano ludzi i mienie wartości 25 tys.zł. Z informacji, jakie uzyskaliśmy w Komendzie PSP w Łowiczu wynika, że prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru były wadliwe urządzenia elektryczne – w tym oświetlenie. Wladze miasta zaprewniły pogorzelcom lokale zastępcze oraz transport uratowanego z pożaru dobytku. W ewakuacji poszkodowanych pomagali również strażacy z Komendy PSP w Sochaczewie, albowiem w pożarze poszkodowany został strażak, który pracuje w tej właśnie jednostce.

(rpm)

Komentowanie nie jest możliwe.