Branża produkcji zabawek trzyma się całkiem nieźle w porównaniu do innych dziedzin produkcji, gdzie zadaniem pracowników jest wykrywanie mankamentów technicznych i eliminowanie niesprawnych elementów produkcyjnych, po czym kierowanie ich do poprawek technicznych. Zabawki dla najmłodszych produkowane są w wielu miastach Polski. Stopień ich montażu jest różnorodny, ale zazwyczaj jeden obiekt do zabawy scala się już za pomocą kilku sprawnych ruchów. W praktyce badanie zabawek może się wydawać nużące i męczące, ponieważ przez wiele godzin przebywamy w jednej pozycji i przeglądamy te same szczegóły w montowanych urządzeniach lub zabawkach klasycznych, gdzie nie działają żadne mechanizmy, a jedynie trzeba sprawdzić jakość konstrukcji. Przy badaniu jakości zabawek najczęściej pracują studenci oraz emeryci pragnący dorobić do swojego świadczenia emerytalnego. Na taśmy produkcyjne i do kontroli każdego dnia trafia bogaty zestaw zabawek przeznaczonych zarówno dla chłopców jak i dla dziewcząt, w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Natrafić można także na zabawki edukacyjne dla starszych dzieci.

Badanie zabawek

Badanie zabawek rozpoczynamy od sprawdzenia się jakość wizualną na samym początku. Trzeba dokładnie przyjrzeć się, czy w danym samochodziku nie brakuje elementu koła lub czy lalka dla dziewczynki dysponuje parą oczu. W ręce ludzi odpowiedzialnych za kontrolę techniczną stanu zabawek mających wkroczyć na rynek trafiają:

– lalki

– samochodziki

– piłki

– klocki

– puzzle

– zabawki interaktywne z mechanizmami mikrokomputerowymi

– instrumenty dziecięce

– maskotki

W lalkach materiałowych sprawdza się jakość obszyć i stabilność mocowania materiałów z tworzyw sztucznych, zwraca się uwagę na ściegi zszywające poszczególne elementy. W samochodzikach sprawdza się jakość wizualną pod kątem powierzchniowym, a także sprawność, jeśli samochodzik po wprawieniu w ruch ma poruszać się samoistnie. W piłkach badana jest wytrzymałość na różne uderzenia a także elastyczność zastosowanych materiałów z tworzyw sztucznych. W klockach badaniu zostają poddane elementy odpowiedzialne za łączenie poszczególnych, pojedynczych sztuk z zestawów. Najwięcej czasu na kontrolę poświęca się właśnie zabawkom z mechanizmami działającymi tak jak standardowy komputer.

Dlaczego zabawki interaktywne wypierają wszystkie pozostałe?

Żyjemy obecnie w czasach, gdy nowoczesne technologię zagarniają już każdą właściwie dziedzinę życia. Dla dzieci wymyślane są specjalne zabawki mające nauczyć je programowania od najmłodszych lat. To swoisty ewenement, choć nie każdy rodzic pochwala tego typu rozwiązania. W zabawkach interaktywnych najbardziej przyciągającą dzieciaki sprawą jest to, że mogą połączyć się w czasie zabawy z rzeczywistością wirtualną, choć jeszcze nie wiedzą, nie mają świadomości, że ten świat nie jest prawdziwy i że łatwo można dać się wciągnąć. Zabawki interaktywne są najsilniej poddawane kontrolom, ponieważ są to urządzenia o wysokiej cenie i pochodzące nierzadko z markowych stref. Wiodący na rynku potentaci sprzętów komputerowych dla dzieci nie mogą pozwolić sobie na to, by wypuszczać na rynek sprzęty wadliwe.

Komentowanie nie jest możliwe.