Prawnik w firmie to dzisiaj wręcz konieczność, szczególnie w takim kraju, jak Polska. Nieustannie zmieniające się przepisy, nierzetelni i nieuczciwi kontrahenci, a także konieczność spełniania różnych wymogów w zależności od branży sprawia, że samodzielnie może być nam ciężko zadbać o prawny aspekt naszego przedsiębiorstwa, szczególnie jeżeli nie jesteśmy wykształceni w tym kierunku. Jakie korzyści niesie ze sobą zatrudnienie prawnika do firmy? Na jakich zasadach możemy podjąć współpracę? Czy w ogóle warto to robić?

1. Firmowy prawnik – jak podjąć współpracę?

2. Jakie problemy może pomóc rozwiązać prawnik firmowy?

3. Czy prawnik w firmie się opłaca?

Firmowy prawnik – jak podjąć współpracę?

Decyzja o tym, w jaki sposób będziemy współpracować z radcą prawnym w dużej mierze zależy od wielkości i potrzeb naszej firmy. Wielkie korporacje czy szybko rozrastające się przedsiębiorstwa zwykle mają prawnika na własność, a często wręcz jest to cały dział składający się z kilku czy kilkunastu osób. W przypadku niewielkiej lub średniej firmy trzymanie prawnika na etacie może być nieopłacalne – w takiej sytuacji zdecydowanie lepszym sposobem na ochronę jest współpraca z kancelarią prawną. Takie biuro radców nie będzie wprawdzie pracowało tylko dla nas, ale nadal zapewni nam odpowiednią ochronę w newralgicznych sytuacjach.

Jakie problemy może pomóc rozwiązać prawnik firmowy?

Kancelaria prawna może nam pomóc w wielu sytuacjach, począwszy od sprawdzania umów, warunków przetargów i regulaminów, poprzez wsparcie przy dużych inwestycjach, aż po rozwiązywanie problemów i sporów wynikłych np. ze współpracy z nierzetelnym podwykonawcą. Ochrona prawna, jaką roztacza nad nami adwokat jest zatem bardzo szeroka i pozwala nie tylko na uporanie się z istniejącymi problemami, ale przede wszystkim zapewnia zaplecze odpowiednie do unikania konfliktów prawnych w przyszłości.

Czy prawnik w firmie się opłaca?

Wszystko zależy od tego, w jakiej branży pracujemy i jak dużym przedsiębiorstwem jesteśmy. Osoby prowadzące jednoosobową działalność zwykle są mniej narażone, niż właściciele średnich czy dużych firm. Również nie każda branża wymaga ścisłego dopasowania do ciągle zmieniających się przepisów. Co do zasady jednak lepiej jest konsultować z prawnikiem projekty typu umowy, regulaminy czy spory wynikające z niedogadania się stron, ponieważ dzięki fachowej pomocy mamy większe szanse na osiągnięcie naszego celu. Warto pamiętać, że zwłaszcza w kwestiach sporu w sądzie druga strona na pewno będzie zasięgała takiej porady, więc “zaoszczędzenie” na niej z miejsca stawia nas w gorszej pozycji.

Komentowanie nie jest możliwe.