Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył zasłużonych w ratowaniu życia ludzkiego. Wśród uhonorowanych znalazł się mł. asp. Konrad Kowalczyk, dyżurny w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, który 25 listopada 2018 roku uratował starszego mężczyznę z płonącego domu w Polesiu.

fot. Centrum Szkolenia Policji

O jego bohaterskim czynie pisaliśmy w Nowym Łowiczaninie w artykule pt. „Pierwsza pomoc nadeszła z sąsiedztwa”. Przypomnijmy, że będący po służbie policjant przyjechał z rodziną w odwiedziny do teściów. Po pokonaniu 80 kilometrów w podróży, ledwie przekroczyli próg domu, gdy usłyszeli, jak jedna z sąsiadek krzyczy, że u pana Tadka się pali. Konrad Kowalczyk bez chwili zawahania pobiegł w kierunku płonącego domu, dostał się do środka przez okno i wyciągnął siedzącego na łóżku 87-latka na parapet okna. Sąsiedzi bezpiecznie wyciągnęli mężczyznę na zewnątrz. Następnie funkcjonariusz przy użyciu gaśnicy samochodowej, ugasił pożar w pomieszczeniu.

87-latek z licznymi poparzeniami trafił do szpitala, jednak błyskawiczna akacja policjanta pomogła uratować mu życie. Bohaterski czyn Konrada Kowalczyka docenił prezydent RP Andrzej Duda, który jego i innych zasłużonych w ratowaniu życia ludzkiego odznaczył medalami.

– Podczas uroczystości spotkałem ludzi, którzy zrobili dużo więcej niż ja – mówi nam ze skromnością Konrad Kowalczyk. – Czuję się wyróżniony. Dla mnie i dla mojej rodziny to było naprawdę niesamowite przeżycie – przekonuje.

1 komentarz

  1. Szacun dla Pana Aspiranta

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.