W sali barokowej w Muzeum w Łowiczu dzisiaj, 7 października, kierownik łowickiego oddziału Archiwum Państwowego w Łowiczu zaprezentował opracowany przez siebie kalendarz “Władysław Tarczyński (1845-1918) i jego zbiory”.

Jest to kalendarz ścienny na 2018 rok poświęcony jednemu z najbardziej zasłużonych dla Łowicza intelektualistów. Wczoraj obchodziliśmy 99. rocznicę śmierci Tarczyńskiego, więc promocja kalendarza jest niejako początkiem roku jubileuszowego. Każdy miesiąc w kalendarzu jest ilustrowany fotografią z Władysławem Tarczyńskim lub sceną ściśle z nim związaną, bądź też skanami dokumentów.

 

Styczeń na przykład to zdjęcie Władysława Tarczyńskiego w jego pokoju w zamku Celle, gdzie był internowany (zdjęcie z 1916 roku), natomiast na grudzień wybrano fotografię żywego obrazu dziewięciu muz, wystawionego na otwarcie resursy i teatru amatorskiego w Łowiczu w 1899 roku.

Publikacja została wydana dzięki grantowi dyrekcji Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i dotacji starosty łowickiego.

 

Wcześniej, przed spotkaniem, Zdzisław Kryściak z łowickiego oddziału PTTK oprowadził zainteresowanych po miejscach w Łowiczu związanych z postacią Władysława Tarczyńskiego.

   

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.