W środę 13 lutego o godz. 17.30 w Łowickim Ośrodku Kultury odbędzie się spotkanie z Urszulą Tes pt. „Człowiek, zbiorowość, pamięć w filmach dokumentalnych Ireny Kamieńskiej”. Dokumentalistka była związana z Łyszkowicami i Łowiczem.

Autorka książki wykłada na Akademia Ignatianum w Krakowie, jest filmoznawcą i autorką artykułów m.in. o kinie dokumentalnym i autorskim. W Łowiczu opowie o „naszej” wybitnej dokumentalistce i książce, którą jej poświęciła. 

Irena Kamieńska urodziła się w 1928 roku w Łyszkowicach. Naukę pobierała w domu, potem w Łowiczu. W Łodzi ukończyła studia stomatologiczne, jednak praktyka w zawodzie nigdy nie dawał jej satysfakcji. Spełnienie odnalazła dopiero w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Studentami słynnej łódzkiej „filmówki” byli w tym czasie byli m.in. Roman Polański i Agnieszka Osiecka.

Dokumentalistka z naszych stron ma w dorobku ponad 30 filmów dokumentalnych. Tymi bardziej znanymi są „Dzień dobry dzieci” (1966), „Zapora” (1976), „Robotnice (1980) i „Na otwartym sercu” (1986) o doktorze Zbigniewie Relidze.

2 komentarze

  1. Trza by jakąś ulicę nazwać jej nazwiskiem.

  2. z Łowicza, w Łyszkowicach mieszkała krótko.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.