„Łowicki folklor muzyczny” Mariana Moskwy czyli antologia pieśni i melodii instrumentalnych wykonywanych przez muzyków ludowych na naszym terenie w wieku XX doczekała się wydania. Na tą chwilę zmarły przed 6 laty muzyk, nauczyciel, kierownik wielu zespołów ludowych, czekał całe lata i się za życia nie doczekał.

Doczekali się, na szczęście, jego bliscy i wszyscy kochający muzykę ludową naszego regionu. Dziś, w czwartek 6 grudnia o 17.00 w sali barokowej muzeum, odbędzie się promocja tej książki. Marian Moskwa wykonał przez dziesięciolecia ogromną pracę, kontaktując się z dziesiątkami osób grających i śpiewających, zbierał pieśni, melodie i przyśpiewki, zapisywał ich muzykę i teksty. Zebrał ich kilkaset, w książce prezentowanych jest ogromna większość, ponad 330. To prawdziwe dzieło życia pana Mariana – ale i żywy pomnik łowickiej kultury ludowej.

Ogromną, nieocenioną pracę włożył w wydanie tej książki dyrektor ŁOK Maciej Malangiewicz: od zorganizowania głosowania na zdobycie funduszy na jej wydanie w budżecie obywatelskim województwa łódzkiego, przez zorganizowanie zespołu redakcyjnego, po gromadzenie materiałów ilustracyjnych – bo książka jest świetnie ilustrowana.

My mamy tę satysfakcję, że do podjęcia tego trudu go namawialiśmy. Wszystkich kochających naszą muzykę ludową zapraszamy do muzeum, wystąpią Stanisław Madanowski i kapela Szymona Mońki.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.