Na jutrzejszej (30 stycznia), sesji Rady Miejskiej powróci zapewne kwestia finansowania budowy budynku zaplecza na miejskim stadionie piłkarskim przy ul. Stefana Starzyńskiego, z którego korzysta KS Pelikan.

Przypomnijmy, że przetarg na realizację jest otwarty, najtańsza oferta opiewa na 3 mln 672 tys. zł. Od 17 grudnia pozostaje nie rozstrzygnięty w związku ze stanowiskiem Rady Miejskiej wobec finansowania tej inwestycji.

Ratusz porozumiał się z oferentem przedłużając związanie ofertą z miesiąca do trzech. Radni jednak są niechętni finansowaniu inwestycji i w budżecie na obecny rok pozostawili na ten cel jedynie, nie co ponad 1 mln zł, a resztę zdjęli z Wieloletniej Prognozy Finansowej. Chodzi o oszczędności i ograniczanie wydatków mających wpływ na zadłużenie miasta w kolejnych latach.

Z inicjatywy radnego Krzysztofa Olko, Komisja Społeczna przyjęła jednak – jak pisaliśmy w NŁ – wniosek mówiący o zabezpieczeniu w Wieloletniej Prognozie Finansowej środków na tę inwestycję, czyli w praktyce żądający przywrócenia tego co z niej wcześniej usunięto.

Radni PiS i Łowickie.pl jednak raczej nie przychylą się do tego pomysłu. – Nie po to zdjęliśmy, aby teraz to przywrócić – powiedział nam lider PiS w radzie Jakub Wolski. Podobnie wypowiada się Robert Wójcik z Łowickie.pl. Aktualne są propozycje klubu PiS, że ewentualne decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po zapoznaniu się z wysokością nadwyżki budżetowej i wolnych środków.

Radni oczekują też od burmistrza, że przedstawi ile pieniędzy znajduje się w rezerwie Zakładu Usług Komunalnych. Ma to być zdaniem Wolskiego ponad 3 mln. zł. Mówi wprost, że pieniądze te powinny być wprowadzone do budżetu miasta i to z nich można byłoby finansować budynek dla Pelikana. Oprócz tego aktualne jest zdanie radnych tego klubu, mówiące o konieczności sięgnięcia po środki zewnętrzne na taki cel. tb

26 komentarzy

 1. Pelikan ma budę jak narazie. To nie ma prawie nic związanego z budynkiem klubu.Wszystko jest przestarzałe. Pelikan zasługuje na nowy stadion, nieważne ile trzeba pieniędzy na to wydać.

 2. Jestem kibicem Pelikana, ale uważam za słuszne że radni nie zgodzili się na sfinansowanie budynku przez miasto. Problem budynku znany jest nie od dzisiaj. I nagle podnoszą larum, że radni nie chce dać kasy. Niech się wezmą do roboty Prezesy Kunaty i Knery, Skomiały i innie. Niech pokażą zdolności organizacyjne….., a nie tylko wyciągają kasę od miasta.

  • Problem jest znany nie od dzisiaj ale jak nie powstanie nowy budek to Pela nie dostanie licencji, chociaż jak dla mnie to mogliby to wszystko zaorać.

 3. Andrzej Stelmach

  Rada (nie) Miejska Oczyszczalnia Miejska – nie, oczuszczalnia Maspex- nie, tunel na Mostowej – nie, budynek na stadionie miejskim – nie a co tak? ano diety – bardzo tak..Prawdziwym honorowym wyjściem na dziś byłaby dymisja burmistrza i samorozwiązanie. Przeprowadzenie kolejnych wyborów które by dużo nie kosztowały gdyby je połączyć z wyborami Prezydenta RP.

  • Trzeba oddzielić radę od burmistrza. To burmistrz proponował radzie te inwestycje. Głosami PiS i łowickie.pl nie przyznano na nie środków. I nie tylko na nie bo na wiele innych zadań.

   • Pawełek nie masz racji a się udzielasz. Gdyby Burmistrz KJK chciał naprawdę pomóc Pelikanowi i postawić ten budynek to wystarczyło żeby do końca 2019 roku podpisał umowę z wykonawcą i byłoby pozamiatane. przetarg był rozstrzygnięty , Rada nie zerwałaby umowy bo to kary i budynek by powstał. Niestety nawet KJK zdaje sobie sprawę z tego że miasta nie stać na tą inwestycję i dlatego w dość sprytny sposób rozwiązał swój problem rękoma radnych PiS i Łowickie.pl. Burmistrz miał już 13 lat na rozwiązanie tego problemu, miał Radę która głosowała wszystko co chciał i jak chciał, miasto było w lepszej kondycji finansowej i cały czas przekładał tą budowę a teraz jak są duże inwestycje i dochody spadają to nagle chce budować budynek Pelikanowi? coś tu bardzo śmierdzi

 4. Tony Zdobywca

  sprawa jest prosta, brak sukcesów = brak dotacji, budynku a na koniec rozwiązanie klubu
  bez sensu trzymać coś co tylko chce a nie daje

  • brak sukcesów = brak dotacji
   brak dotacji = brak sukcesów

   Typowy przykład błędnego koła. Skąd mają być sukcesy jeśli w klubie nie ma pieniędzy? Żeby mieć sukces trzeba ściągnąć dobrych piłkarzy, żeby ściągnąć dobrych piłkarzy trzeba im dobrze zapłacić. Tak to funkcjonuje.

   • Zeby im dobrze zapłacić potrzeba prywatnych sponsorów. Proste. Miasto nie jest od sponsorowania lub dotowania działalności gospodarczej wąskich grup kosztem innych mieszkancow miasta. No a prywatny sponsor niech im budujebudynek nawetza 30 milionow

   • To niech grają w okręgówce ale swoimi, wydatkowanie pieniędzy publicznych na ściąganie byków z obcych miast, żeby sobie pobiegali, to marnotrawstwo.

 5. stanowcze NIE na wydawanie pieniędzy na działalność Pelikana. Działalność jest nie przejrzysta. Kasę dostają od miasta i wszystko przeżerają, Klub powinien sam na siebie zarobić , a jak są kiepscy to trzeba to zamknąć jak jest nierentowne. Teraz maja warunki zgodne z poziomem ich gry.

  • nieprzejrzysta*

   Przeżerają? Proszę o przykład, na co kasa została przeżarta? W jaki sposób?
   “Klub powinien sam na siebie zarobić” – proszę o wskazanie klubów (w szczególności z niższych klas rozgrywkowych), które funkcjonują bez wsparcia samorządów.

   “Mają warunki zgodne z poziomem ich gry” – polecam wycieczki krajoznawcze po okolicy i rzucenie okiem na tamtejsze obiekty sportowe – Nowy Dwór Mazowiecki, Aleksandrów Łódzki, Grodzisk Mazowiecki, Ostróda. Przypomnę – to są kluby grające na tym samym samym poziomie, co Pelikan.

 6. Mieszkańcy powinni znać kwotę jaką płaci miesięcznie Pelikan za wynajmowanie budynku i stadionu przy ul. Starzyńskiego!

  • Dodać należy do tej listy wpływy z opłat za targowisko: kto pobiera, ile miesięcznie i na jakich zasadach? Nigdy to nie było dla mnie przejrzyste. Była też sprawa z pobieraniem opłat za parkowanie przy Kaliskiej podczas Bożego Ciała. W sumie to było kilka lat temu i nie wiem czy coś się wtedy wyjaśniło czy rozeszło po kościach.

 7. do tenisisty

  walnij sie rakieta w czolo zanim co glupiego napiszesz

  • Faceci w krótkich spodenkach latają za piłką i emocjonują się tym dlatego warto ładować w tą poważną sprawę pieniądze aby mogli dalej biegać.

 8. do miklas
  jak to dobrze widać punkt widzenia zależy od punktu siedzenia szczególnie w wykonaniu pana miklasa byle co byle gdzie byle przy korytku myślę ze zliczył pan już większość ugrupowań

 9. Krzysztof Miklas

  Trochę przypadkowo rozmawiałem w Warszawie z kilkoma osobami, które działają w Polskim Związku Piłki Nożnej i znają obecny “obiekt” Pelikana. Jeden z nich nawet go wizytował. Wszyscy zgodnie twierdzą, że obecny budynek zaplecza to po prostu KOMPROMITACJA. Im akurat poprzez ten “obiekt” Łowicz się kiepsko kojarzy. A radni zrobią to, co wedle ich rozeznania i preferencji uznają za słuszne. Wykażą się pewnie jak zwykle mądrością zbiorową. Już parę razy tego dowiedli.

  • To porozmawiaj z nimi jeszcze raz i niech zasponsorują budowę. Nam mieszkańcom miasta taka inwestycja do niczego nie jest potrzebna.

  • Rowerzysta

   Mi się gorzej kojarzy Łowicz z tym że rozpierdziel na każdej ulicy i nie było się kto zająć wiaduktami i mostami przez tyle lat. Zróbcie najpierw to a potem jak starczy kasy zajmujcie się Palikanem… mam gdzieś komu i jak w Warszawie się kojarzy Łowicz. W Łowiczu syf na każdym rogu a ci będą budynek Pelikanowi stawiać .

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.