Wczoraj, 30 stycznia obradował Powiatowy Zespół Reagowania Kryzysowego, w którym dodatkowo udział wzięli przedstawiciele władz miasta, gmin powiatu łowickiego oraz urzędowi lekarze weterynarii. Tematem było stwierdzenie na terenie Łowicza wirusa ptasiej grypy.


Przypomnijmy, że w piątek 27 stycznia potwierdzono informację, że nosicielem ptasiej grypy H5N8 był łabędź niemy, który został znaleziony na Bzurze w granicach miasta.

Na spotkaniu omówiono działania służb w przypadku stwierdzenia wirusa w przypadku zachorowania ptaków hodowlanych – wówczas np. zajdzie konieczność wytyczenia stref:zapowietrzonej i zagrożonej, z wprowadzeniem obostrzeń.

W wydanym komunikacie po spotkaniu podkreślono, że wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi oraz to, ze nie wszystkie znajdowane martwe ptaki mogą oznaczać, że były zarażone wirusem. Ten atakuje głównie hodowlany drób, a w stanie dzikim kaczki, gęsi, łabędzie oraz mewy, które są odpowiedzialne za jego przenoszenie.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa z grudnia 2016 roku, wydanym w związku zagrożeniem wirusem ptasiej grypy obowiązuje m.in. nakaz trzymania i karmienia drobiu hodowlanego w gospodarstwach w zamknięciu, zabronione jest też dokarmianie ptaków żyjących dziko, szczególnie tych najmocniej zagrożonych chorobą.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.