W miejscowości Popielarnia w gminie Wiskitki, w powiecie żyrardowskim, około 10 kilometrów od granic powiatu łowickiego, wykryte zostało ognisko ptasiej grypy.

Kury.
Kury.

Powiatowy Inspektor Weterynarii Jerzy Kowalczyk powiedział nam, że powiat łowicki jest obecnie wolny od wirusa, ale zaleca bardziej rygorystyczne, niż zazwyczaj, przestrzeganie ogólnych zasad higieny, dotyczy to zwłaszcza mieszkańców gospodarstw, w których hodowane są ptaki.

 – Z niepokojem patrzymy w tamtą stronę, mamy nadzieję, że wirus nie rozprzestrzeni się i nie dotrze na teren powiatu łowickiego, wywołałoby to poważne komplikacje i koszty – powiedział nam Kowalczyk. Podkreślił, że mowa jest o wirusie H5N8, który, co potwierdził dotychczas Instytut Weterynarii w Puławach, nie jest groźny dla ludzi. Całkowicie ginie on w wysokiej temperaturze i w kontakcie z detergentami. Przypomnijmy, że mutacja wirusa H5N1 w latach 2006 – 2007 była dla ludzi śmiertelnie groźna.

Obecny wirus groźny jest jednak dla niemal wszystkich ptaków hodowlanych. czyli kur, kaczek, gęsi, indyków a nawet strusi, szczególnie narażone są one na zachorowanie tam, gdzie korzystają z wybiegu. W gospodarstwach, w których został stwierdzony, powodował śmierć od 50% do 100 % ptaków. Co ciekawe, odporne na wirusa są gołębie.

Aby zminimalizować możliwość zarażenia się ptaków gospodarskich wirusem od ptaków żyjących dziko, należy zrezygnować z karmienia ich poza zamkniętymi budynkami – ptaki te powinny pozostać w zamknięciu. Kowalczyk podkreśla, że należy unikać bezpośredniego kontaktu z ptakami gospodarskimi. Wszystkich dotyczy konieczność bardziej rygorystycznego przestrzegania zasad higieny, także w domach, w czasie przygotowywania posiłków z wykorzystaniem mięsa z drobiu. Noże, tace ręce, powinno się dokładnie umyć w ciepłej wodzi z dodatkiem detergentu. Wszystko to może sprawić, że wirus przestanie się rozprzestrzeniać.

W przyszłym tygodniu na temat zagrożenia ptasią grypą obradować będzie Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, omówione zostanie zagrożenie i działania, które zostaną podjęte w przypadku stwierdzenia wirusa na terenie powiatu. W takim przypadku w miejscu ogniska zostaną podjęte działania polegające m.in. na uśmierceniu wszystkich ptaków, ich utylizacji i dezynfekcji gospodarstwa, wprowadzenia także na terenie uznanym za zapowietrzonym szeregu obostrzeń.

W przypadku stwierdzenia w gospodarstwie padania drobiu, stwierdzenia oznak choroby np., paraliżu nóg, zasinienia grzebieni, skrętu szyi, należy powiadomić najbliższego lekarza weterynarii lub Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Łowiczu (tel. 46 837 55 78).

Na terenie powiatu łowickiego działają obecnie 72 duże fermy drobiu, w większości są to hodowle zamknięte. Znajduje się w nich od 10 tys. do nawet 40 tys. sztuk drobiu, ogólnie hodowanych jest w nich około 1,1 mln. brojlerów, około 70 tys. kur reprodukcyjnych do produkcji tychże ptaków, 56 tys. indyków i 26 tys. kaczek rzeźnych, 8 tys. kur niosek do produkcji jaj oraz 725 gęsi reprodukcyjnych.

1 komentarz

  1. Idzie na Żoliborz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.