Stado kaczek zostało dzisiaj zagazowanych w związku ze stwierdzonym przypadkiem w gospodarstwie w Skaratkach w gminie Domaniewice ptasiej grypy. Na miejscu działają służby. Cały teren gospodarstwa musi zostać zdezynfekowany. Martwe kaczki zostaną natomiast poddane utylizacji.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łowiczu Artur Moskwa, który jest na miejscu potwierdził, że jest to hodowla licząca 40 tys. sztuk kaczek. – Wirusa ptasiej grypy trzeba unieszkodliwić – całe stado zostanie zlikwidowane, a teren gospodarstwa zdezynfekowany. Takie są procedury działania – powiedział w rozmowie nami. Podkreślał ponadto, że choroba nie jest groźna dla ludzi, jedynie dla hodowli drobiu. Gospodarstwo położone jest na uboczu – oddalone jest kilkaset metrów od drogi przez Skaratki.

Zespół Zarządzania Kryzysowego rozłożył przed gospodarstwem dezynfekcyjną kurtynę wjazdową. Wstęp na jego teren maja tylko osoby w kombinezonach ochronnych. Podczas każdego wyjścia są poddawane dezynfekcji. Również samochody, które wyjeżdżają z terenu posesji są dezynfekowane.

Do Skaratek przyjechały dwie cysterny z dwutlenkiem węgla. Wszystkie 5 kurników przed gazowaniem zostało uszczelnionych. Dwutlenek węgla był podawany do każdego z nich przez kilkanaście minut.

Później do pracy przystąpi specjalistyczna firma ze Śląska, które zajmie się dezynfekcją nie tylko pomieszczeń z martwymi kaczkami, ale i całego gospodarstwa.

Jutro martwe kaczki zostaną zabrane do utylizacji. Odbędzie się to pod nadzorem nie tylko służb weterynaryjnych, ale również policji i straży pożarnej, która będzie konwojować samochody z martwymi ptakami.

Nasze wcześniejsze informacje na ten temat:

Ognisko ptasiej grypy w Skaratkach w gminie Domaniewice [aktualizacja]

Ptasia grypa: choroba groźna dla drobiu

9 komentarzy

 1. chciwosc

 2. Będzie zaraz hejt na mnie, ale napiszę Wam tak, ze akcja bardzo dobrze przeprowadzona

 3. Wirus śmiertelnej choroby jest tak niebezpieczny dla ptaków jak ASF dla ludzi,nie mamy skutecznych leków wirusowych,im większe stado w kurniku tym więcej się namnaża,dawniej stado kur było małe w gospodarstwie to wirusy nie miały się gdzie mnożyć.Dawno temu jeszcze w czasach Gierka mieliśmy w obejściu kury,kaczki, gęsi jak się zdarzyła martwa kura(była to ptasia grypa tylko że wtedy nie miałem o tym pojęcia) to nie robiło się afery tylko zakopywało padłego ptaka z dala od pola na jakimś nieużytku

 4. Ludzie czy wy nie widzicie że oni próbują nam odebrać żywność w razie jakiegoś nidalekiego konfliktu – niszczą zapasy żywność i
  https://m.youtube.com/watch?v=Gm82q9hhqCk

  • Czyli lepiej, gdyby ta ptasia grypa się rozprzestrzeniła i ten “zapas żywności” wybił się sam?

   • A może nie ma żadnej takiej grypy, pokaz dowody że coś takiego wogole jest? Jakos swinie przezywyaly Asf (miały tyko stacje w dni i tyle) i ptaki tez zyja przelatuja z miejsca naiejsce i co? Nagle w Skaratkach się znalazła hehe dobre sobie

    • Myślę, że jeśli poprosisz o nie odpowiednie służby weterynaryjne, zostaną one ci udostępnione.

  • Marian, znowu zapomniałeś wziąć leków!

   Przepraszamy za Mariana – myśli, że jest kimś mądrym 🙂.

 5. Ojojoj, szkoda rolnika