Trwają przygotowania do dziesiątej już kwesty na rzecz ratowania, zabytkowych grobowców na łowickich cmentarzach: Emaus i katedralnym. Chcący wziąć udział w zbiórce mogą już od kilku dni się zgłaszać do organizatorów.

Kwesta na łowickich cmentarzach w roku 2018.

– Jest zainteresowanie udziałem w kweście, już zgłosiły się osoby i organizacje, które od lat można spotkać na cmentarzach z puszkami. Oprócz przewodników PTTK, są to np. członkowie Stowarzyszenia Historycznego im 10 Pułku Piechoty, niektórzy zadeklarowali, że będą kwestować przez dwa dni – powiedział nam koordynator zbiórki z ramienia PTTK Jacek Rybus. Jak zaznaczył, liczy też na łowickie szkoły. Jedna z nich, SP 2, już zadeklarowała, że jej uczniowie będą kwestować 2 listopada na cmentarzu Emaus.

Aby zabezpieczyć kwestę, która w tym roku może trwać, po raz pierwszy od dłuższego czasu, przez trzy dni, potrzeba około 150 osób. Każdy z kwestujących będzie stał z puszką na jednym z wybranych cmentarzy przez dwie godziny, w godzinach od 9 do 17.

Nie ma jeszcze decyzji, który z zabytkowych nagrobków zostanie wyremontowany za pieniądze z tegorocznej zbiórki. Uzależnione jest to od tego ile ostatecznie kosztować będzie trwający obecnie remont grobowca, w którym spoczywa artysta malarz Jan Konopacki.

Zgłaszać udział w kweście można można w godzinach popołudniowych, we wtorki i czwartki w siedzibie PTTK przy Starym Rynku 3, lub dzwoniąc po godz. 16. na numer 693 036 111.

 

 

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.