Ekipa programu TVP 2 “Pytanie na Śniadanie” gości dzisiaj w Nieborowie. Program nadawany jest wprawdzie na żywo ze studia telewizyjnego, ale kilka „wejść” w czasie jego emitowanych jest z pałacowego parku.

Z plenerów parku nadawana jest prognoza pogody, przy okazji o historii tego miejsca opowiada m.in. kurator Monika Antczak. W ostatnim wejściu mówiła o znaczeniu parku, że jest „przedłużeniem” pałacu. Jego niezwykłość polega na tym, że spacerując po nim możemy napotkać miejsca – jak to nazwała – nieoczywiste, czyli takie, które mogą nas zaskoczyć.

Na pasku w TVP 3 pojawia się informacja o tym, że z Nieborowa nadawana jest prognoza oraz, że to właśnie tutaj nagrywana była „Akademia Pan Kleksa”, a w tamtejszym parku rośnie najstarszy platan w Polsce.
Program trwa do godz. 11.30.

Aktualizacja

Emisję podzielono na pięć części, a każda z nich składała się z krótkiej treści merytorycznej, poświęconej historii pałacu i poprzedzającej jej prognozy pogody.
Najpierw widzowie mogli usłyszeć o winniczce, która jest nowym pomysłem w pałacu. Projekt jest prowadzony we współpracy z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach i ma na celu odtworzenie dawnych odmian roślin. Instytut wytwarza dla pałacu sadzonki winorośli lub dostarcza nasiona ze swoich zasobów. – Ogród ma na celu przywołanie dawnego, historycznego ogrodu kuchennego. Odtworzenie jego wyglądu i charakteru – wyjaśniła nam Agnieszka Chmielewska, ogrodnik pałacu w Nieborowie.
Opiekę nad winniczką sprawuje natomiast Tomasz Wójcik.
Drugie wejście związane było z produkcjami filmowymi, które były kręcone w pałacu. Wielu widzów, a także sama prezenterka Marzena Kawa, kojarzy pałac z filmem, opowiadającym o nietypowym nauczycielu posiadającym zdolności magiczne, w którego wcielał się Piotr Fronczewski.
– Żałuję, że to był mój pierwszy raz w Nieborowie. Pałac jest wyjątkowy, unikatowy, pamiętam go z „Akademii Pana Kleksa”, a w rzeczywistości jest jeszcze piękniejszy – mówi prezenterka.

W trzecim wejściu kurator Monika Antczak opowiadała o platanach, które rosną na terenie pałacu – są one jednymi z najstarszych w Polsce.
Następnie ogrodnik Agnieszka Chmielewska pokazała ekipie telewizyjnej dawną oranżerię Radziwiłłowską, gdzie dziś hodowane są cytrusy.
Pani Agnieszka przyznała, że cieszy się z przyjazdu ekipy telewizyjnej, gdyż z pewnością zachęci to turystów do zwiedzania tego miejsca.

W ostatnim wejściu prezenterka spotkała się w manufakturze majoliki, gdzie rozmawiała o wytwarzanej tu od niemal 140 lat ceramice.
Niektóre nagrania były kręcone na żywo, jednak były momenty, gdzie przerwa między nimi wynosiła godzinę, co pozwoliło na zarejestrowanie materiału wcześniej i przesłanie go do stacji.
Wizytę ekipy telewizyjnej podsumowała kurator Monika Antczak, która podzieliła się z nami swoimi wrażeniami.
– Jest nam zawsze ogromnie miło, kiedy znajdujemy się w kręgu zainteresowań mediów. Jest to dla nas bardzo duża promocja – mówi.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.