Pytanie dla czytelników: nad czym obradują komisje Rady Miejskiej? Konkretnie wczoraj, 26 lutego, w dniu, w którym w dwóch mediach, niezależnie od siebie: na stronie Nasze Miasto.pl i na naszym portalu Łowiczanin.info, ukazują się wydobyte przez dziennikarzy z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej informacje o tym, że Fundusz ten nie zwiększy dofinansowania do modernizacji oczyszczalni ścieków w Łowiczu. Przyznał wcześniej 45 milionów i więcej nie będzie, koniec złudzeń, a miasto, wnioskując z wyników przetargu, będzie musiało za modernizację zapłacić 116 milionów.

Wskazówka do pytania: to są najważniejsze komisje Rady: połączone budżetowa z gospodarczą.

Odpowiedź: Rozmawiają o schronisku dla zwierząt, pada m.in. pytanie dlaczego nie ma schroniska dla kotów (sic!), w innym miejscu ktoś pyta dlaczego zamontowano w mieście trzy a nie pięć czujników jakości powietrza, burmistrz informuje o dotacjach dla policji na ponadnormatywne patrole i o staraniach o to, by śmieci można było wywozić nie tylko do Krzyżanówka. O sytuacji wokół oczyszczalni ani słowa.

Tymczasem z programu sesji zwołanej na dziś znika sprawa budowy tunelu pod torami w ul. Armii Krajowej – choć wcześniej urząd informował, że temat ten będzie na sesji podejmowany…

Zbieramy dziś gorzkie owoce powyborczej koalicji: w poprzedniej kadencji radni Robert Wójcik i Mariusz Siewiera dawali dobry przykład jak radni mogą i powinni przepytywać burmistrza, jak podnosić tematy naprawdę ważne. Czasem brakowało im siły przebicia, by wpływać na kształt decyzji, niemniej bili w alarmowe dzwonki – i tym naprawdę przysługiwali się dobrze miastu. Teraz weszli do koalicji i siedzą cicho. A nowa opozycja zupełnie nie dorosła do swej nowej roli – radni PiS siedzą cicho, jakby ich nie obchodziło to, co się dzieje.

I tak, tanecznym krokiem, wejdziemy jednak w gigantyczny kredyt i przystopujemy jakiekolwiek inne inwestycje, stracimy tunel? – Tylko dlatego, że nikt nie postawi pytania czy rzeczywiście musimy robić oczyszczalnię teraz, czy rzeczywiście w tej technologii, czy nie możemy przedsięwzięcia odłożyć lub rozbić na etapy?

W gruncie rzeczy należy współczuć burmistrzowi, że w obliczu takich informacji, stojąc przed koniecznością podjęcia tak brzemiennych w skutki decyzji, zostaje sam. Rada nie jest tym, czym powinna być – radą, miejscem sporów i zadawania pytań, jej komisje, gdzie powinno aż wrzeć na ten temat – gadają o kotach.

43 komentarze

 1. Koty nie są bezpanskie tylko wolnożyjące

 2. Dziennikarskie dno.

 3. Jażdzyk co robi na tym zdjęciu? Dłubał w nosie i ogląda Boba?

 4. Artykuł bardzo stronniczy i nie mówiący całej prawdy -ŻAL ŻAL I JESZCZE RAZ ŻAL.
  Na komisjach przedstawiono inforamację z działalności schroniska dla zwierząt (tego już nie napisano) stąd dyskusja odnośnie zwierząt w tym kotów bo nie posiadamy ŻADNEGO!!! przytuliska czy jakiegokolwiek schronienia dla owych bezdomnych kotów i wszelkie działania (opieka, interwencje, sterylizacje, adopcje itp) są koordynowane i prowadzone tylko i wyłącznie przez nasze lokalne stowarzyszenia, którym za to BARDZO DZIĘKUJĘ bo bez Was niestety te zwierzęta byłyby zapomniane.

 5. ASKSIĘŻAK

  Nie chcieliście mnie słuchać przed wyborami. Kilka razy “się produkowałem”, że to kiepski kandydat. Jeśli burmistrzowie i radni – nadal będą się źle sprawować, wręcz kompromitować – pozostaje referendum w sprawie odwołania Burmistrza i Rady.

 6. Ilu z was tu piszących było choć raz na sesji rady miejskiej i pytało, sugerowało lub dawało dobre rady? To prawo każdego mieszkańca, dlaczego z niego nie korzystacie, tylko żale swoje wylewacie na forum lokalnej gazety? Poza wami może nikt tego nie czyta. Taka pisanina, to jak zawodzenie kota w marcu w parku.

  • Nie pan redaktor, tylko raczej nikt ważny

   Anonimie zapominasz, że jesteśmy tylko wyborcami. Mechanizm jest prosty, najpierw tzw. elita walczy o nasze głosy, potem nasze sprawy głosuje na sesjach. Elita dostaje za to pieniądze (radni diety, 3 wspaniałych pensje burmistrzowskie). W kampanii wszyscy startujący mówili, że znają problemy miasta, wiedzą, zrobią, potrafią, mogą, itp. Zatem wybacz, ale teraz my wyborcy pracujemy na chleb i nie mamy czasu gonić na sesje. Od tego by tam się wykazać są wybrani do rządzenia mędrcy.

   • Bardzo trafny komentarz!!!Gratuluję!!!!(poważnie,nie jest to żart ani kpina!!!).

   • Skoro wyborcy dowartościowują się takimi wpisami zamiast korzystać ze swoich praw, to brawo. No jak dzieci. Panuje demokracja i jeśli wynik wyborów nie pasuje, no to peszek. Odnośnie kampanii wyborczych, to Ameryki nie odkryłeś, bo ten mechanizm funkcjonuje od kilkudziesięciu lat i jak widać Polakom pasuje wodzenie za nos. Zawsze można partie założyć i ten system zmienić. Z całym szacunkiem, ale wylewanie żali na lokalnym forum nikogo i niczego nie zmieni, no może poza połechtanym ego piszących.

  • A co ja mam po sesjach chodzić niestety ja muszę pracować żeby ten kwiat łowickiej polityki utrzymywać. Sami mówili że wszystko wiedzą , wszystko zrobią. I co z tego wychodzi ? Teraz nagle jak się coś zesrało to szukają ,,pomocy,, gdzie się da.
   A przez 12 lat ci robili? Z imprezy na imprezę piękny uśmiech i jest cudownie a będ,ie jeszcze lepiej . Była taka partia co 8lat karmiła ludzi tymi chasłami

  • Do Anonima

   Ad. drugi Twój wpis poniżej. 1. To nie wylewanie żalu, tylko udział w dyskusji. Dziś dyskusja on line jest standardem; 2. Dyskurs toczy się na stronie NŁ, który niestety jest medium opiniotwórczym, skoro więc ludzie czytają artykuły to i kom. pod nimi. Warto zatem dorzucić wątek do rozmowy; 3. Zmiana realiów nie jest udziałem wyłącznie polityków, tzn. że nie muszę zakładać partii żeby domagać się fajnego miasta; 4. Co do niezadowolenia z wyniku wyborów. Owszem nie jestem, ale już po wyborach. Teraz domagam się od wygranych pracy. Składam się na ich pensje.

 7. Nie pan redaktor, tylko raczej nikt ważny

  Panie NADredaktorze. Bardzo mnie cieszy Pańska nagła aktywność. Przypomnę Panu jednak, że w NŁ za przeproszeniem “burmistrz” zawsze znajduje miejsce, a fotografie pochylonego nad czymś wodza wplatane są tak, żeby było ok. Dla przykładu w jednym z ostatnich nr. NŁ zobaczyłem KJK jak pochyla się nad czymś podczas spotkanie z Kołem Wędkarskim. W tym okresie powinien zrobić szereg innych ważnych rzeczy i tam zostać przyłapany na pracy, ale NIE. Czemu więc się Pan Szanowny dziwi? Najpierw kreuje Pan miernoty, potem jest zaskoczony. No jak dziecko.

  • A o jakim szeregu innych ważnych rzeczy jest mowa?

   • Do Anonima

    Uznam to pytanie za żartobliwe. Lista spraw istotnych i decyzji kluczowych dla miasta jest spora. Dziwnym trafem jednak KJK zapewniał Koło Wędkarskie o wsparciu UM. Jakoś nie widziałem artykułu, który byłby opatrzony zdjęciem KJK podczas trudnej rozmowy z dojeżdżającymi do roboty w WWA (Skierniewice na czas remontu dworca podstawiły PKS co 30 min. na WWAzach). Nie ma też KJK wspierającego klnących w korkach na Bolimowskiej i 3 maja. Serio mam wymieniać dalej fronty, na których KJK daje ciała? Nie broń sprawy przegranej.

   • Podpisy 10% uprawnionych do głosowania. W referendum frekwencja ponad 50%. To jest działanie, a nie czcze gadanie.

   • To raz, a dwa-do urn wyborczych poszli mieszkańcy Łowicza, czy może inna nacja?

   • Do anonima, mojego idola

    Zaczyna mi się podobać ta przepychanka. Widzę, że poszły liczby. Jak brak argumentów sięga się po statystykę i próbuje dowodzić, że większość ma rację. To proszę oto odpowiedź: Blanka Lipińska książką Ten dzień zdobyła tytuł najlepiej sprzedającej się “pisarki” roku. Autorka prowadzi blog m.in. o tym jak dobrze robić loda i minetkę. Nie ma pojęcia o pisarstwie, technice, stylu. Ale sprzedała najwięcej. Siostry Godlewskie mają więcej odsłon niż niejedna profesjonalna polska wokalistka. Wniosek jest oczywisty. Większość wybiera lepsze. Hahahaha. Jak u nas.

   • W domu wszyscy zdrowi?

 8. Dyskusja o zwierzętach ?Jednym z zadań miasta jest pomoc zwierzakom zarówno i obowiązek. W związku z tym sporzadzany jest program dotyczący pomocy.i postępowaniu ze zwierzętami.W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na sterylizację i kastrację 50.000złNigdy nie było tak ,że sprzeciwiono się ograniczeniu populacji i wzwiązku z tym nie płaciło za usługi vet.Jak najbardziej problemy dotyczące wszystkich zwierząt są i będą .Nie tylko kotów ,ale psów,zwierząt dzikich,ptaków.
  Żyją w mieście ,stanowią dobro miasta i zgodnie z ustawą należy im się poszanowanie i ochrona.

  • cała prawda

   Grażynko i Januszu kotki kotkami ale jak przyjdzie załatwiać się mieszkañcom w jedynej łowickiej publicznej toalecie mieszczącej się na Nowym Rynku to dopiero będzie problem.

 9. Do jakiego stanu obecna władza doprowadzi miasto rządząc tak jak do tej pory????????????Ach strach pomyśleć!!#!!!!A przed nimi prawie 5 lat-oby szybko minęły!!!!!!!!!

 10. Kaliński powinien podać się do dymisji i ustąpić ze stanowiska.

  • Mieszkanka"pięknego"Łowicza

   Popieram.Niestety dałam się nabrać na ich obietnice.W następnych wyborach na 1000%nie zagłosuję na partię Burmistrza ani na niego!!!!

  • Zaczoł to niech skoñczy na youtubie jeszcze konwencja przedwyborcza jest do obejżenia

   Niech spełni obietnice wyborcze które głosił proponuję jeszcze z 10 nowych etatów w um stwożyć

 11. Aleksy W.

  Porąbany ten Łowicz (władze) całe szczęście że dzieci nas z żoną zabierają do siebie na Mazury na stałe.
  Mieszkałem w Łowiczu 50 lat i takiego upodlenia mieszkańców przez władze nie było .
  Nawet za komuny liczyli się z mieszkańcami .
  Panie burmistrzu samymi gwiozdomi i historią nie da się zatrzymać mieszkańców przed wyludnianiem .

 12. Może to nie sugestia do władz miasta,raczej do władz RP-proponuję wprowadzić chociaż100+ za przygarnięcie bezdomnego zwierzaka nieistotne czy kot czy pies.Może wtedy problem bezdomnych zwierząt zmniejszyłby się,a schroniska nie byłyby tak przepełnione!!!!!

  • To akurat groźne posunięcie, ludzie braliby zwierzaki na potęgę tylko dla kasy, a one by potem w tajemniczych okolicznościach znikały. Musiałby być jakiś system monitorowania, a tego miasto na pewno nie zrobi.

   • Pewnie by tak było,choć dla chcącego podkreślam dla chcącego zrobić coś dla bezdomnych zwierząt nic trudnego!!!!!

 13. Schronisko dla kotów powinno być jakieś !! Sama byłam w sytuacji, że znalazłam małego,zagubionego kotka, nie miałam co z nim zrobić ;(((( Szukałam wszędzie pomocy, to kazali mi do burmistrza zawieźć. Przygarnęłam, bo co było robić, choć zupełnie nie miałam warunków;(((

 14. Jak nic nie robią ,pamiętajmy w następnych wyborach ,aby na nich nie głosować, a głównie nie wierzyć w to co obiecują.Należy tylko o tym pamiętać za 5lat.

 15. Koty to bardzo ważna sprawa.

  • Ptaszki także . W szczególności gołębie i wrony należy je jeszcze bardziej dokarmiać wtedy będzie ich jeszcze więcej a może nawet przykecą nowe z okolicznych miejscowości i miast . Będzie super.

 16. mają prawie 5 lat na bujanie w obłokach, kasa leci a przed wyborami obudzą się ze snu zimowego i będą mieli receptę na wszystkie bolączki Miasta. Ludzie wszystko kupią , mają już to w naturze wyborczej wpisane.

 17. mieszkaniec Łowicza

  Niedługo miasto zaleje tym co wpływa do oczyszczalni a jak popada to do Bzury. Przestarzałe urządzenia i niemodernizowane powodują, że zapachy unoszą sie nad naszym miastem .Zainstalujmy nad osiedlem Zatorze czujniki atysmogowe to zobaczymy jak zanieczyszcza nasze środowisko łowicka oczyszczalnia.
  No i zapewne stać miasto na kary za nieprzestrzeganienie norm o których mówił Radny Robert Wójcik????

 18. Podczas debaty przed drugą turą wyborów, burmistrz Kaliński zobowiazał się do powołania zespołu, który zajmie się uporządkowaniem infrastruktury rowerowej w Łowiczu. Proszę Redakcję o przypomnienie tego tematu.

 19. To może pomówmy o pogodzie. Kończy się zima idzie wiosna. Taki mamy klimat. He he he.
  Czy ktoś w tym mieście walnie pięścią w stół????!!!!

 20. Kotek loczek

  No nareszcie jakaś rozmowa na temat kotów. Mieszkam w Łowiczu od nie dawna i jestem w szoku ile tu jest bezpańskich kotów. Uważam że jest to problem bo nie są one sterylizowane a co za tym idzie będzie ich więcej a w tym chorób i innych paskudztw. Ten temat musi rozstać wreszcie poruszony! Schronisko i darmowa sterylizacja a przede wszystkim edukacja przyszłych i aktualnych właścicieli !!!!! A nie myślenie, ze wezmę sobie samca to nie będzie miał potomstwa. Ludzie mamy XXI w. trzeba zmienić myślenie.

 21. Często oglądałam sesje rady online, bo niestety nie mogłabym byś osobiście. Widziałam tam właśnie jak udzielali się panowie Wójcik i Siewiera i cieszyło mnie, że zdają niewygodne pytania, że nie przyklaskują na każdy temat, że dyskusje są burzliwe. Teraz panie Siewiera wstydzę się, że na Pana głosowałam 🙁 naprawdę czuję się bardzo oszukana, wiadomo było że 2 czy 3 osoby Łowicza nie uporządkują, ale na litość! Radni róbcie coś! Albo niech się tu wypowie ktoś, kto na samorządzie zna się lepiej i podpowie jakie my, jako mieszkańcy mamy narzędzia żeby reagować? Łowicz woła pomocy.

  • Odpowiedź na pytanie Pana Redaktora jest prosta. Niestety ale zasiadający w RM nie mają pojęcia jak wybrnąć z tych trudnych sytuacji. Jak oblepiać miasto plakatami to wiedzą do kogo uderzyć, kim się wspomóc. W sprawach ważnych gdzie trzeba więcej wysiłku siedzi sobie, pogada o tym i owym, a na koniec zagłosuje “za” bo taka jest linia partii. Niestety ale wiedzy i chęci starcza tylko na to by zajmować się ilością czujników. No i nie zapomnijmy o tak ważnej sprawie jak temat zmiany nazwy ulicy, bo od tego zależy “być czy nie być” miasta… 🙂

   • Krytykować każdy potrafi -mogłeś startować w wyborach i teraz mieć szansę więc dlaczego tego nie zrobiłeś?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.