Modlitwa, czuwanie, świadectwo a nawet tańce – tak wyglądała sobota, 21 maja na Jasnej Górze. Spotkali się tam przedstawiciele wspólnot Odnowy w Duchu Św. z całej Polski, w tym również grupy łowickie.

Łącznie pod murami klasztoru zgromadziło się ok. 100 tys. ludzi. Łowicka wspólnota Kana, działająca przy kościele ojców pijarów od kilkunastu lat, zrzesza obecnie 50 członków w wieku od 20 do 70 lat. Liderem, czyli przewodnikiem i głównym organizatorem całej grupy, jest Małgorzata Łapa. Wspólnota posiada także 8 animatorów, to oni pomagają liderowi, prowadząc kilkuosobowe grupy.  – Chcemy wspólnie pogłębiać naszą wiarę dzięki działaniu Ducha Św. – opowiada animatorka Lucyna Bruc. Taki cel ma również ogólnopolskie czuwanie wspólnot Odnowy, które raz w roku, począwszy od roku 1983, odbywa się właśnie w Częstochowie.

 

– Mimo że byliśmy na Jasnej Górze już kilkadziesiąt razy, to każdy pobyt jest inny, wyjątkowy – mówi Włodzimierz Bruc. – Bo to jest właśnie działanie Ducha Św. – dodaje pani Lucyna. Gościem specjalnym kongresu był kapucyn o. Raniero Cantalemessa, kaznodzieja domu papieskiego. Próbował odpowiedzieć na pytanie, jak za pomocą Ducha Św. można wsłuchać się w to, co do nas mówi Bóg, jak pod jego natchnieniem  odczytywać znaki, jakie niesie życie, i rozumieć Pismo Święte. Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która zakończyła się mszą św. Po niej zebrani wysłuchali jeszcze świadectw kilku osób, które mówiły o tym, jak poddanie się działaniu Ducha Św. odmieniło ich życie. Na zakończenie, przy wspólnym śpiewie, młodsi uczestnicy zaczęli tańczyć. –To było takie oczywiste – mówi pani Lucyna. – Bo tę radość wyczuwało się bardzo mocno, stąd  chęć tańczenia pojawiła się
u wielu osób jednocześnie.

(jr)

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.