Rammstein w 2019 roku wyrusza w trasę Rammstein: Europe Stadium Tour, w ramach której wystąpią również w Polsce. Kontrowersyjne show będziemy mogli podziwiać już 24 lipca 2019 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Sprawdź bilety na Rammstein i wybierz się na spektakularny koncert.

Początki i pierwsze sukcesy

Początki istnienia zespołu sięgają lat 90, kiedy gitarzysta Richard Kruspe, basista Oliver Riedel i perkusista Christoph Schneider postanowili nawiązać współpracę. Do muzyków w krótkim czasie dołączył zdolny wokalista i autor testów Till Lindemann. Muzycy wzbogacili skład tworzącej się grupy o Paula Landersa i Christiana „Flake” Lorenza tuż po wygranej w berlińskim przeglądzie zespołów amatorskich. Pierwsze sukcesy rozpoczęły się już w 1997 roku, gdy dwie piosenki Rammstein zostały wykorzystane w ścieżce dźwiękowej do filmu Zagubiona autostrada. Publiczność szybko wyłapała intrygujące utwory i zaczęła domagać się więcej. W trakcie swojej 15-letniej działalności muzycy eksperymentowali, tworzyli i grali, wydając w niezmienionym składzie łącznie 6 albumów. Ich utwory w krajach na całym świecie sięgały najwyższych pozycji list przebojów. Artyści chętnie koncertują, wyróżniając się dopracowanym wizerunkiem, który szokuje, wstrząsa i jednocześnie fascynuje. Są laureatami licznych nagród, które honorują ciężką twórczą pracę. Co więcej, w 2006 roku zespół doczekał się nawet własnej asteroidy, która została nazwana na jego cześć.

Rammstein – skąd ta nazwa?

Początkowo nazwa zespołu brzmiała Rammstein-Flugschau i została nadana w nawiązaniu do katastrofy lotniczej, która miała miejsce w miejscowości Ramstein w 1988 roku. Gitarzysta Paul H. Landers przyznał, że podwójna litera w nazwie była najzwyklejszą pomyłką. Nazwa została skrócona o drugi człon, tak by stała się łatwiejsza do zapamiętania. Rozpowszechnił się również skrót R+.

Kontrowersyjne teksty i koncerty

Od początku istnienie Rammstein nie unikał trudnych tematów tabu, tworząc treść swoich piosenek. Większość tekstów napisał Till Lindemann, którego ojciec Werner Lindemann był uznanym pisarzem. Lindemann zajął się oprócz muzyki również poezją. W 2002 roku wydał wspólnie ze swoim przyjacielem Gertem Hofem, tom poezji Messer, który został zadedykowany zmarłemu ojcu. W piosenkach grupy Rammstein roi się od tematyki związanej ze śmiercią, seksem, religijnością i polityką, przez co artyści kilkukrotnie byli poważnie oskarżani o fascynację m.in. nazizmem. W swoich utworach muzycy nie ograniczają się do rodzimego języka. Tworzą również po angielsku, rosyjsku, włosku czy francusku.

Koncerty Rammstein wyróżniają się bogatą oprawą. Charakterystyczne są liczne efekty pirotechniczne oraz oryginalne stroje. Elementem powtarzającym się na każdym koncercie jest płaszcz, który zostaje podpalany w trakcie wykonywania utworu Rammstein. Artyści chętnie korzystają z rekwizytów, dodatków, które sprawiają, że show ogląda się z zapartym tchem.

Rammstein mimo upływu lat wciąż jest atrakcyjnym zespołem dla miłośników mocnych dźwięków, oryginalności i kontrowersji. Dopracowane piosenki, które na długo pozostają w pamięci, a także mocny, niezmienny wizerunek sprawiają, że grupa wciąż pozostaje doceniana na całym świecie.

Komentowanie nie jest możliwe.