Rada Miejska przyjęła wczoraj, 29 grudnia, uchwałę zgodnie z którą od 1 stycznia rodzice dzieci sześcioletnich nie będą płacić za dodatkowe godziny pobytu w łowickich przedszkolach. Podobne uchwały przyjmowały na sesjach inne samorządy. Ale miasto chce iść dalej.

dyrektor_zakladu_obslugi_przedszkoli_miejskich_-joanna_-mostowska
Dyrektor Zakładu Obsługi Przedszkoli Miejskich Joanna Mostowska omawia uchwałę o zwolnieniach z dodatkowych opłat 6 -latków w przedszkolach.

Uchwała jest konsekwencją wejścia w życie 9 grudnia nowelizacji ustawy, zgodnie z którą dzieci 6-letnie zostały objęte subwencją oświatową. Dyrektor Zakładu Obsługi Przedszkoli Miejskich Dyrektor: Joanna Mostowska omawiając uchwałę powiedziała, że ze zmianą tą wiąże się zdjęcie z samorządu możliwości pobierania opłat od rodziców za pozostawienia dzieci w przedszkolach powyżej 5 godzin (które to 5 godzin było bezpłatne). Opłata ta za godzinę ponad ten wymiar wynosiła w Łowiczu 1 zl i 50 groszy w przypadku dzieci, których rodzice np. korzystają z ulg Miejskiej Karty 3+.

Rodzice 6-latków od stycznia nie będą więc wnosić opłat za dodatkowe godziny. Bez zmian pozostaną za to opłaty za wyżywienie, obowiązywać będzie dotychczasowa stawka dzienna – 5 zł. Podjęta uchwała o zniesieniu opłat za godziny dodatkowe nie dotyczy dzieci przedszkolnych w wieku: 3, 4, i 5 lat. Rodzice tych dzieci dalej będą za nie płacić 1 zł.

Na sesji padła ważna deklaracja burmistrza Krzysztofa Kalińskiego, z jego inicjatywy trwają prace nad wprowadzeniem dalej idących zmian. Prawdopodobnie już w pierwszym kwartale 2017 roku radni miejscy otrzymają projekt uchwały, z której także rodzice dzieci 3, 4 i 5-letnich zostaną zwolnieni z dodatkowych opłat (1 zł i 50 gr.). – Nie mogliśmy przyjąć tego na tej sesji, ponieważ pomysł ten wymaga konsultacji prawnych i analizy finansowej. Niemniej jesteśmy w trakcie prac – powiedziała nam dyrektor Mostowska.

Uzupełnienie:
To radny Mariusz Siewiera, na wczorajszej sesji zaproponował uzupełnienie podejmowanej uchwały o zwolnienie z opłat także rodziców młodszych dzieci. Tym samym wywołał ten temat. Dopiero wówczas burmistrz Krzysztof Kaliński przyznał, że prace nad tym rozwiązaniem już trwają i złożył deklarację razem z dyrektor Mostowską, że projekt uchwały trafi na sesję Rady Miejskiej na początku roku. Między radnym Siewierą, a burmistrzem doszło też do wymiany zdań, w czasie której burmistrz zaznaczył stanowczo, że to jest jego pomysł, a radny może go poprzeć.

Więcej o dyskusji i zmianach w opłatach w Nowym  Łowiczaninie 4 stycznia

3 komentarze

  1. Nie musiał zgłaszać to Ministerstwo zadecydowało że nie pobiera się opłat od 1 stycznia 2017 i dzieciom to się należy odgórnie

  2. Tomasz Bartos

    Zgadza się, uzupełniłem powyższy tekst, choć miałem o tym napisać więcej w wydaniu papierowym. Pozdrawiam. tb

  3. Pomysł zwolnienia z opłat zgłosił M.Siewiera !!!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.