Rok szkolny to 10 miesięcy, a dokładniej 37 tygodni. Czas ten można w różny sposób wykorzystać. W naszym Pijarskim Liceum Ogólnokształcącym Królowej Pokoju w Łowiczu, każdy miesiąc to nowe wyzwania, łączące tradycję z aktywnością i nowoczesnością. Dzisiaj wirtualnie, od września realnie z Twoim udziałem. Zapraszamy!

11-14 PAŹDZIERNIKA

Spotkanie Młodzieży Pijarskiej to wspólne przebywanie młodych ludzi, wspólna modlitwa i zabawa uczniów pijarskich szkół w Polsce. Odbywa się każdego roku w październiku w Krakowie.

14 PAŹDZIERNIKA

Gala Złotych Jabłek – coroczne święto, w czasie którego uczniowie nagradzają najlepszych nauczycieli pamiątkowymi jabłkami wykonanymi z różnych materiałów np. ze szkła. Święto to odbywa się w październiku z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

8-11 LISTOPADA

Święto Niepodległości – dbamy o nasz patriotyzm. Każdego roku przed 11 listopada organizujemy przemarsz ulicami miasta. Uczniowie przebrani w historyczne stroje przypominają mieszkańcom Łowicza o tym ważnym święcie. Na przedzie jedzie na koniu jeden z uczniów, wszyscy śpiewają pieśni patriotyczne. Jest radośnie, bo i święto radosne. A później 11 listopada na deskach naszej sceny wystawiane jest przedstawienie, na które wstęp jest wolny. Doskonale grający aktorzy, piękne dekoracje, odpowiednie do treści stroje i liczna widownia – wszystko to pomaga przeżyć Święto Niepodległości.

15-17 LISTOPADA

Przegląd Teatrów Pijarskich – w listopadzie w szkole pijarskiej organizowane jest święto teatru. Zapraszane są grupy uczniów ze szkół pijarskich w Polsce i wystawiane są krótkie przedstawienia. Występy uczniów recenzowane są przez zawodowego aktora. Wszystko to odbywa się w atmosferze zabawy i integracji między grupami uczniów z różnych część Polski m.in. z Łowicza, Rzeszowa, Warszawy, Poznania, Krakowa. Każdy uczeń jako animator może włączyć się w organizację tego święta teatru. Korzystamy wówczas z naszej przebogatej, liczącej ponad 400 strojów, garderoby.

27 LISTOPADA

Patrocinium – czyli święto patrona – założyciela zakonu pijarów św. Józefa Kalasancjusza. Dla nas oznacza dzień bez lekcji. Przychodzimy do szkoły, jest Msza św., agapa – poczęstunek wspaniałym tortem, uroczystość na sali gimnastycznej ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych oraz przyznaniem stypendiów tym, którzy jeszcze jako ósmoklasiści zostali laureatami lub finalistami wojewódzkich konkursów przedmiotowych. A na koniec mecz piłki siatkowej UCZNIOWIE-NAUCZYCIELE. Niezapomniane emocje…

5 GRUDNIA

Konkurs Czytelniczy. Każdego roku późną jesienią Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu organizuje konkurs czytelniczy dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych. By przystąpić do tego konkursu, trzeba zapoznać się z ciekawą literaturą, z którą nie mamy do czynienia na lekcjach. Wygrać można cenne nagrody rzeczowe. Każdy uczestnik otrzymuje nagrodę książkową.

20 GRUDNIA

Boże Narodzenie w Pijarskiej. Dzień przed feriami świątecznymi spotykamy się wszyscy na sali gimnastycznej. Po występie naszych młodszych koleżanek i kolegów z II klasy Pijarskiej Szkoły Podstawowej i po pobłogosławieniu opłatków przez ojca rektora, dzielimy się nim – wszyscy ze wszystkimi. Aż trudno sobie to wyobrazić. 500 osób na jednej sali dzieli się opłatkiem. Wtedy naprawdę czuć już święta…

27 GRUDNIA

Spotkanie absolwentów. Nie zapominamy o nich, o naszych uczniach, którzy ukończyli nasze liceum, a jest ich ponad 600. Zawsze tuż po Bożym Narodzeniu spotykamy się na dzieleniu opłatkiem i małym, słodkim poczęstunku oraz rozmowach o tym, co robimy teraz i jak to było, jak chodziliśmy do tej szkoły. Szybko wtedy wracają wspomnienia.

4 STYCZNIA

Studniówka klas maturalnych. Jesteśmy jedną z niewielu szkół, które ten najważniejszy bal dla maturzystów organizują w szkole. To my, maturzyści, decydujemy, jaki będzie wystrój sali gimnastycznej, na której odbywa się studniówka. To my wraz z naszymi rodzicami i wychowawcami wykonujemy wszystkie dekoracje. A później…, później jest tylko polonez, przemówienia i zabawa “do białego rana”. Później zostają wspomnienia, wspomnienia, których nie zapomina się nigdy…

12 STYCZNIA

Jasełka – ważne wydarzenie w ciągu roku szkolnego w Pijarskiej. Do tego wydarzenia zawsze trwają długie przygotowania. Często blisko 100 osób, naszych uczniów i nauczycieli, przygotowuje scenografię, muzykę, nagłośnienie, a nawet taniec. Aktorzy, schola, chór starają się przedstawić losy różnych ludzi z przeszłości i współczesnych na tle wydarzeń związanych z narodzeniem Pana Jezusa. Przedstawienie zawsze jest źródłem refleksji…

STYCZEŃ

Π-Day – Dzień Matematyki w naszej szkole. Zapraszamy w ten dzień pracowników wyższych uczelni i wraz z nimi nasze klasy politechniczno – ekonomiczne rozwiązują różnego rodzaju problemy matematyczne. Można się wiele nauczyć…

10 MARCA

Dziobak. Pijarskie Liceum Ogólnokształcące Królowej Pokoju w Łowiczu organizuje każdego roku konkurs z przedmiotów przyrodniczych dla klas ósmych szkół podstawowych. Nagrodą w nim, za zajęcie pierwszego miejsca jest wyjazd zagraniczny np. do Wiednia.

3 – 5 MARCA

Rekolekcje – w czasie Wielkiego Postu odbywają się w naszej szkole rekolekcje. Modlitwa, spowiedź, Msza święta, rozmowy w grupach, obejrzenie ciekawego filmu – to wszystko składa się na nasze rekolekcje. Jest to chwila naszego zatrzymania, zastanowienia się na tym, co robimy i czas przygotowania na Święta Wielkanocy.

24 KWIETNIA

Zakończenie nauki maturzystów. Gdy zbliża się koniec kwietnia dla trzech naszych klas, nadchodzi czas pożegnania ze szkołą. Zakończenie ma uroczysty charakter. Uczniowie – świeżo upieczeni absolwenci – otrzymują oprócz świadectwa ukończenia Pijarskiego Liceum również specjalny pakiet, na który składa się pijarska czekolada, ołówek, biało-czerwona flaga i ciekawa książka.

3 MAJA

Święto Konstytucji 3 Maja – podobnie jak w listopadzie, tak teraz świętujemy ważne święta narodowe. W maju przypada rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. W naszej szkole organizowane jest przedstawienie dotyczące tego wydarzenia z historii Polski, na które może przyjść każdy. Jak każde przedstawienie, także i to jest doskonale przygotowane, ze świetną grą aktorów, pięknie śpiewającą scholą.

MAJ

Egzamin maturalny. W maju absolwenci naszego liceum podchodzą do egzaminu maturalnego. Trzeba przyznać, że zdają go wyśmienicie, są bardzo dobrze przygotowani i później, gdy znają już wyniki, mogą swobodnie przebierać w uczelniach i kierunkach studiów.

25 MAJA

Święto Szkoły. Wiele jest wydarzeń, które wyróżniają nas spośród innych, ale chyba nie ma zdarzenia, tak bardzo charakterystycznego dla nas, jedynego w swoim rodzaju. Pod koniec maja jest taki dzień, kiedy nie ma lekcji, a rankiem spotykamy się przed szkołą wyposażeni w rowery i … jedziemy do Maurzyc. Przez kilkanaście minut jesteśmy sporą sensacją w Łowiczu, bo oto ulicami miasta jedzie jednocześnie około 300 rowerów.

W Maurzycach po Mszy świętej w zabytkowym kościółku w skansenie zaczynamy prawdziwe świętowanie. Prezentacja klasy na wybrany temat, zawody sportowe, konkurs w przeciąganiu liny, możliwość zjedzenia kiełbaski lub kaszanki z grilla, słodkiego ciasta i lodów. Wszystko kończy się nabożeństwem majowym i wracamy do Łowicza. O tym, jak dobrze wspominany jest ten dzień, świadczy fakt, że często przyjeżdżają również nasi absolwenci, by jeszcze raz przeżyć te dobre chwile, jakie ich spotkały, gdy uczyli się w naszej szkole.

31 MAJA

Marsz dla Życia i Rodziny – coroczny przemarsz ulicami miasta, którego celem jest propagowanie wartości rodziny. Po przemarszu na Błoniach odbywa się festyn.

SIERPIEŃ

Wyjazd integracyjny – zawsze w sierpniu tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, uczniowie klas pierwszych, którzy przed paroma tygodniami zostali przyjęci do naszej szkoły jadą na wyjazd integracyjny. Kilka dni spędzają w niewielkiej miejscowości Popowo w otoczeniu pięknej przyrody. Jest to czas, gdy mają możliwość poznania naszej szkoły, siebie nawzajem przy okazji różnorakich zabaw, gier, zajęć rekreacyjnych. Po powrocie z takiego wyjazdu, osoby, które nie znały naszej szkoły, zdecydowanie pewniej i odważniej wchodzą w nowy rok szkolny i w kolejny etap swojej edukacji.

Komentowanie nie jest możliwe.