Czy oddane do użycia w ubiegłym roku rondo w miejscu skrzyżowania ulic 1 Maja, Dmowskiego i Klickiego otrzyma nazwę Rondo Pelikana? Dziś 25 kwietnia, na sesji Rady Miejskiej nazwę tę zaproponował burmistrz Krzysztof Kaliński.

Rondo w miejscu skrzyżowania ulic Dmowskiego, Klickiego i 1 Maja (widok od strony planowanego wiaduktu).

Burmistrz powiedział, że jego propozycja wydaje mu się logiczna – przy budynku starostwa znajduje się rondo Księstwa Łowickiego, którym w mieście swoją obecność zaznaczył powiat, potem jest ul. Broniewskiego, dalej Józefa Piłsudskiego, Rondo Niepodległości, ul. Dmowskiego a na jej końcu znalazłoby się Rondo Pelikana, miejski akcent na tym szlaku, gdyż pelikany znajdują się w herbie Łowicza. Dodał przy tym, że jego pomysł wiąże się z ustawieniem na rondzie pelikana wyrzeźbionego w piaskowcu, który przez wiele lat był elementem fontanny na Nowym Rynku. Dziś pelikan ten, wypożyczony łowickiemu muzeum, stoi na jego dziedzińcu.

Choć pomysł wydaje się ciekawy, radni zaproponowali też inne nazwy, Jacek Wiśniewski – Rondo gen. Tadeusza Rozwadowskiego, polskiego wojskowego, który miał wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, a Tadeusz Żaczek – rondo gen. Kazimierza Sosnkowskiego, który w latach 1943 – 1944 stał na czele Polskich Sił Zbrojnych.

Burmistrz na sesji powiedział o otwarciu dyskusji w sprawie. Macie inne propozycje?

14 komentarzy

 1. Proponuję nazwać imieniem burmistrza Kalińskiego jako symbol braku wizji rozwoju miasta i przyszłościowych korków na tym rondzie ,oraz zatrutych smogiem mieszkańców, Dlaczego nie wykonano zjazdu z wiaduktu po estakadzie do ronda Niepodległości , dlaczego nie wybudowano przy dworcu kolejowym garażu naziemnego, na 300pojazdów zamiast obecnych 100, dlaczego ,dlaczego ,można by mnożyć ,ale to i tak niczego już nie zmieni.

 2. Rondo na cześć łowickiego Bońka

 3. Rondo Orszulika

 4. Pelikan z piaskowca to kompletnie durny pomysł, bo piaskowiec jest mało odporny na warunki atmosferyczne. Szybko będzie wymagał napraw. A kto je będzie robił to już inna sprawa. Sam pomysł z rondem pelikana autorstwa burmistrza, to też taki trochę lekko śmieszny.

 5. Hela ciotka

  Rondo Pelikana to zastępczy temat. Burmistrz mógłby się zająć poważniejszymi sprawami i rozwiązywaniami problemów. Dziury w jezdniach, nieoświetlone ulice, pomoc rodzinom najbiedniejszym, walące się budynki….sporo jest innych problemów w Łowiczu.

 6. a może rondo nowego wiceburmistrza

 7. W obliczu ostatnich problemów z dekomunizacją może lepiej zostawić pelikana, nic nie można mu zarzucić. A kto wie czy za kilka lat Rozwadowski czy Sosnkowski nie będą na “czarnej liście”, a wtedy zmiana nazwy itd. Po co komplikować, zwłaszcza jak się pelikany marnują na dziedzińcu muzeum. Tylko taka rada – od razu zróbcie monitoring, bo długo ptaszki ładne i czyste nie będą.

 8. Rondo Pelikana

 9. Bardzo dobra nazwa!!!#!Ma się wiązać z miastem ,a nie jak zaproponowali inni radni!!!!!!

 10. Rondo im. Zbigniewa Fereta, pseudonim Cyfra.

 11. Z tymi pelikanami to głupi pomysł jak ktoś zapomni ze to rondo to przywali w pelikany i rozwali je a kierowców to my mamy że pożal się Boże

 12. Widzę nasi radni mają straszny problem.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.