Żal patrzeć na rowery miejskie, które pod wpływem warunków atmosferycznych, po niepełnych dwóch miesiącach od uruchomienia systemu, już ulegają korozji. Gdy stopniał pokrywający je śnieg, na wierzch wyszły pierwsze rdzawe ślady. Z tym trzeba było się liczyć, decydując się na ich przechowywanie „pod chmurką”.

Czytelnicy wielokrotnie dzieli się z nami swoim zaniepokojeniem o kondycję rowerów miejskich po ziemie. Teraz sprawa zaczyna być już poważna, ponieważ na rowerach zaczyna być widoczna rdza, pojawiła się ona przy „mostku” mocującym kierownicę – widać to na zdjęciu, które wykonaliśmy na stacji zlokalizowanej na Nowym Rynku.

Rowery miejskie zaczynają rdzewieć. Co w tej sytuacji powinny zrobić władze Łowicza?

Loading ... Loading ...

Dlatego tym bardziej może martwić, w jakim stanie technicznym rowery będą za kolejnych kilka miesięcy, wiosną – bo przecież liczono na to, że wtedy zaczną być intensywnie użytkowane – a w jakim po kilku takich sezonach w wilgoci i na mrozie. Bo przypomnijmy, że jednym z głównych założeń programu jest jego całoroczne funkcjonowanie, co wynika z podpisanej umowy. 

W innych polskich miastach, gdzie działają podobne systemy, rowery są na zimę chowane. Wiele osób zwracało uwagę na to, że skoro u nas nie może tak być, to można było chociaż pomyśleć o zadaszeniu chroniącym je przed odpadami śniegu i deszczu.

Jak z problemem przechowywania rowerów poradzili sobie mieszkańcy Wspólnoty Mieszkaniowej „Arkadia” na Zatorzu – przeczytasz w dzisiejszym Nowym Łowiczaninie.

38 komentarzy

 1. Przecież to jest chore… Chyba lepiej byłoby skorzystać z tańszej firmy, która będzie dbała o sprzęt i nie brała za to tyle kasy. Co z tego, że to problem serwisu operatora jak i tak suma summarum mieszkańcy za to płacą…

 2. Tytuł artykułu jak zwykle tendencyjny! Jakie JUŻ??? Powinno być “Rowery miejskie DOPIERO rdzewieją”. Są ze stali, to rdzewieją! Chyba to normalne, że syal rdzewieje, co nie??? Nooo! Chociaż osobiście jestem zdania, że zamiast rowerów powinni postawić w mieście HULAJNOGI elektryczne tak jak we Warszawie. Taką hulajnogą to cjociaz moja babcia moglaby jezdzic

 3. Panie Waligórski, niech wyłączy możliwość komentowania artykułów, bo wstyd na całą Polskę i pół Europy …

 4. Patriota

  Proszę o zdjęcie Pana Zalewskiego z zardzewiałym rowerem!

 5. Jak mówią ludzie z Łączy nas Łowicz to są rowery sfinansowane z Unii i takie są procedury. Jasne, jasne. Mogą rdzewieć , moknąc przecież kosztują 9600 zł a nie jakieś tam 500 zł zakupione prywatnie. Taka logika myślenia pewnej grupy ludzi, która nie potrafi szanować mienia publicznego.

 6. Wina trzeciego wice. To jego wina, bardzo wielka wina. Niech teraz płaci…..

 7. to nie rdza,tylko nalot na niklu,węż coś do polerowania i zejdzie

 8. PILNE. Czy moze Ktoś wie gdzie został przeniesiony sklep z akumulatorami przy bloku Broniewskiego. Z góry dzięki. Natomiast jeżeli chodzi o rowery miejskie to z góry było wiadomo, że tak się skonczy. Przykre, bardzo przykro na TO patrzeć.

 9. Do A i koobecaf

  To nie wina “surowców” na rower, bzdury piszecie. To wina głupoty ponieważ jakakolwiek stal stopowa używana do konstrukcji rowerów nie gwarantuje odporności przed rdzą. To są proste rowery, które mają być tanie. W rowerach droższych mostki są z aluminium.

 10. Obiektywnie napiszę tak. Jeżdżę tymi rowerami. Rdza zawsze będzie wychodzić po jeździe np. podczas opadów deszczu. Nie uniknie się tego nawet latem. Jeśli chodzi o jakość tych rowerów to podczas jazdy siodełko lubi się obracać w prawo lub lewo. Kolejny problem to przerzutki, które lubią same się przestawiać podczas jazdy z wyższego przełożenia na niższe (nie wszystkie rowery ale większość).

  • Generalnie to dobrze, że rowery są dostępne i zimą. Szkoda tylko, że bez chusteczki do roweru nie podchodź (dokładnie mam na myśli siodełka, albo mokre albo oszronione). Taki mamy klimat. Pesymistą mówię – nie korzystajcie z tych rowerów możecie chodzić na pieszo lub jeździć tymi swoimi samochodami.

   • ELC mogbys przynajmniej poczekac z tymi komentarzami jak z UM wyjdziesz

   • Marek. A jesteś w błędzie i nie pracuję UM. Jeśli chodzi o UM to mogę Ci napisać, że wg. mnie za dużo osób tam pracuje. Ja tylko wchodzę tam opłacać rachunki za śmieci oraz podatek od nieruchomości i już Ci mogę napisać, i zawsze się zastanawiam czemu tam aż 3 osoby wystawiają te rachunki, a nie np 1 osoba góra 2 (bo wiadomo czasami trzeba iść na urlop) no + jeszcze Pani w kasie.

   • Czyli ELC pracujesz w referacie, gdzie więcej roboty jest i zazdrościsz;)

 11. Ale to nie jest problem miasta, tylko operatora systemu. Który obsługuje takie systemy w całej Europie, z ich funkcjonowaniem w zimie (pewnie także i w krajach, w których zima trwa dłużej np. skandynawskich) też ma doświadczenie. Rower przerdzewieje, to oni będą mieli problem, a nie miasto, które może domagać się tylko tego, by system po prostu działał i rowery w odpowiedniej ilości były dostępne.

  Oczywiście dobrą rzeczą będzie zgłoszenie tej sytuacji z rdzą do operatora, ale niczego ponadto miasto robić nie musi, bo po prostu nie należy to do jego obowiązków.

  • Racja tylko ja się pytam kto za to płaci 300 tyś na rok?

   • Płaci nie za to, by rowery nie rdzewiały, tylko za to, by były dostępne. Jak firmie bardziej opłaca się te rowery za jakiś czas wymienić, a nie dbać, by nie rdzewiały, to jest to ich problem. W to 300 tysięcy jest to wliczone.

   • To może tańsza firma dbająca o swój sprzęt, żeby za ich niechlujstwo miasto nie musiało płacić?????

   • Anonimie, czy słyszałeś o czymś takim, jak prawo zamówień publicznych?

    Był przetarg i wybrana została najtańsza oferta spośród firm, jakie się zgłosiły.

    W sumie nawet nie wiem, czy jakaś firma poza NextBike’iem się zgłosiła – no ale w innych miastach nawet, jeśli do przetargów zgłaszają się inne firmy, NextBike je bardzo często wygrywa.

   • Prawo to tylko teoria, praktyka to zupełnie co innego.

   • A wiesz, że w przetargu na rowery miejskie w Łodzi spór o to, kto ma zostać operatorem tego systemu, kto ma wygrać przetarg, trwał kilka lat? 🙂

 12. koobecaf

  czego srają żarem. Ewidentnie widać że jedna część rowerów jest ze złych surowców zrobiona. Rowery zapewne są na gwarancji co z pewnością wykorzysta dostawca usługi i wymieni to serwis. Szkoda prądu na takie artykuły. Czy śnieg czy deszcz co za różnica i tak by to się stało, prędzej lub później. Paradoksalnie to nawet lepiej że teraz bo do wiosny powinni się z tym uporać. Jeśli takie uszkodzenie miałoby wpływ na bezpieczeństwo to rozumiem a tak to kolejna gównoburza w tym poczytnym tygodniku.

 13. Może nowy vice burmistrz coś zaradzi. Raczej wątpię.
  Ciekaw jestem czego już dokonał

 14. Jack Black

  Po co się brać za coś o czym nie ma się zielonego pojęcia? Panie Zalewski, wystaw pan swój prywatny rowerek na mróz śnieg deszcz, a później na pełne słońce tak żeby rama nagrzała się do temp. min. 80’C. Zobaczymy czy wyjdzie rdza i czy opony wytrzymają. A najlepiej skończcie z głupimi pomysłami i pobudujcie przedszkola i żłobki w Łowiczu! Wstydzic się powinniście za tak puste myślenie.

 15. myslisz ze dla czego miasto bierze słabej jakosci rowery ? zeby mieli na co wy*******c piniadze i polowe pakowac do swoich kieszeni tak to działa młodziencze

 16. jak w piosence: “dziewczyny lubią brąz”

 17. Brawo panie Zalewski!

 18. Za to płaci się 300tys zł rocznie to jakiś absurd jest a same rowery skoro rdzewieją to znaczy że są słabej jakości materiały z jakich je wykonano

  • Stefan B

   Za 300 tysi to w hurcie mogli by co roku kupic 300 calkiem przyzwoitych rowerow…no a wtedy burmistrz moglby je rozdac je mieszkancom. Tzn. kazdy kto jest mieszkancem Lowicza dostanie od burmistrzs rower na osiemnaste urodziny😀 Tak wiec grono wyborcow by roslo z roku na rok…i kolejne wybory wygrane😀 Chyba zostane politykiem

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.