Ruszyły prace budowlane na skwerze u zbiegu ulic Cichej i Rolniczej w Strykowie, gdzie stanie pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości Polski.

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

Krzysztof Bandurowicz, radny i jednocześnie pomysłodawca budowy pomnika nie ukrywa, że harmonogram jest napięty. Elementy kamieniarskie i odlewnicze są już właściwie gotowe, ale tym, co może dostarczyć niespodzianek, jest właśnie część budowlana. Po zalaniu fundamentów wykonawca będzie musiał odczekać około miesiąca, by przystąpić do obłożenia ich płytami granitowymi, a następnie ustawienia poszczególnych elementów pomnika.

Granitowa bryła stanowiąca postument konstrukcji przyjedzie z kamieniołomów w Strzegomiu. Odlew orła wykonała krakowska Odlewnia Artystyczna Brązy Polskie, zaś flagę –  Huta Sędzimira. Na etapie przygotowań pozostały jeszcze tablice, na których ma znaleźć się m.in. cytat z Józefa Piłsudskiego. 

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

W inicjatywę budowy pomnika oprócz Krzysztofa Bandurowicza zaangażowali się również: rzeźbiarz Rafał Ciesielski oraz architekci Andrzej Herburt i Jan Grzelak. Powstał także komitet budowy. Firmą odpowiedzialną za całość przedsięwzięcia jest Centrum Techniczno-Aranżacyjne Władysław Ciemnicki z Łodzi. Pomnik finansuje gmina Stryków, która przeznaczyła na ten cel łącznie 184 tys. zł. 

fot. Lilianna Jóźwiak-Staszewska

2 komentarze

  1. Oczko wyleciało temu misiu.

  2. W bratkach postawiliście nieładny niestety kamień – tzw. imitacja pomnika

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.