Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi rozpatrzył dziś, 14 września, sprzeciw Związku Międzygminnego „Bzura” wobec kwietniowej decyzji kasacyjnej wojewody łódzkiego, uchylającej po raz kolejny pozwolenie na budowę zakładu zagospodarowania odpadów w Piaskach Bankowych.

Przemysław Milczarek i Ryszard Nowakowski. Fot. EWR

Ze względu na skomplikowany charakter sprawy, ogłoszenie orzeczenia odroczono do 26 września br.

Na publikację wyroku czeka nie tylko ZM ”Bzura”, ale i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który przyznał związkowi ponad 21 milionów dotacji i 23 miliony zł pożyczki na realizację inwestycji. Czas na rozliczenie się z wykorzystania tych środków mija z końcem listopada, a WFOŚ do czasu wydania wyroku w sporze beneficjenta z wojewodą nie chce aneksować umowy przedłużając ten termin, by wybudowanie zakładu w ogóle było możliwe.

Oczywiście przy braku pozwolenia na budowę i przy braku zabezpieczenia finansowania inwestycji, związek nie może nawet ogłosić przetargu, po tym jak od realizacji zadania odstąpił pierwszy wykonawca, czyli Strabag.

Prezes zarządu ZM „Bzura” Ryszard Nowakowski po dzisiejszej rozprawie w WSA powiedział nam, że, związek czekał już tak długo, że te kilka dni odroczenia orzeczenia nie czyni większej różnicy. Myśli, że zarzuty wymienione w skardze, dotyczące szeregu naruszeń prawa procesowego i prawa materialnego po stronie wojewody, zostaną ocenione na korzyść związku i że będzie miał on możliwość realizacji planowanej od lat inwestycji. 

– Liczymy na to, że jeżeli zapadnie wyrok korzystny dla Związku, te relacje z Wojewódzkim Funduszem poukładają się, a ta ważna inwestycja dla wszystkich mieszkańców naszego regionu będzie kontynuowana, będzie również dofinansowana przez WFOŚ. Mam nadzieję, że również i z Panem Wojewodą po tym wyroku też te relacje się poukładają. Patrzymy na te pożary (składowisk – dop. red.), a instalacje takie jak nasza mają służyć temu, żeby była kontrola nad gospodarką odpadami – usłyszeliśmy od Ryszarda Nowakowskiego.

O przebiegu dzisiejszej rozprawy w WSA napiszemy w gazetowym wydaniu Nowego Łowiczanina.

Ryszard Nowakowski, prezes ZM Bzura.

2 komentarze

  1. Bardzo dobrze zróbcie sobie wysypisko w Łowiczu a nie u nas w bielawach

  2. Najwyraźniej powstanie wysypiska jest niewygodne dla bezkonkurencyjnej firmy T……….. Ktoś tu wziął w ł…..

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.