Gdy pisaliśmy, że tradycyjną wędrówkę rozpoczną (Pielgrzymi wyruszą na Jasną Górę, w tym roku z namiotami) po mszy św o 6 rano, wylała się na nich fala hejtu. Że będzie ich więcej niż to dozwolone w czasie epidemii, że nie utrzymają odległości, że to nieodpowiedzialne. No i gdzie będą nocować!?

Ale poszli. Koronawirus ich nie zatrzymał. 365. Łowicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła dzisiaj rano. Pielgrzymka odbywa się rokrocznie, nie przerwały jej różne trudne wydarzenia dziejowe, ani wojna, ani – w bliższej przeszłości – stan wojenny w Polsce – nie zatrzymał jej również koronawirus.

Pielgrzymka rozpoczęła się poranną mszą świętą w kościele sióstr bernardynek w Al. Sienkiewicza w Łowiczu. Odprawił ją biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

Po raz pierwszy pielgrzymi zatrzymali się na krótko się w Lasku Miejskim, gdzie dołączyła do nich grupa pątników, którzy uczestniczyli w mszy św. w kościele Św. Ducha. Kolejny postój mieli zaplanowany m.in. w Uchaniu.

Pielgrzymi idą na Jasną Górę pod przewodnictwem ks. Wiesława Frelka. Jak wygląda pielgrzymowanie w czasie pandemii koronawirusa? Na trasie pielgrzymi powinni pamiętać o zachowaniu środków ostrożności. Organizatorzy zadbali m.in. o zapasy płynu do dezynfekcji rąk. Wskazane jest też zachowanie odległości między wiernymi, ale z tym bywa różnie. Część z pielgrzymów ma maseczki, część apaszki i chusty na szyi, którymi mogą też zakrywać usta i nos.

Ksiądz Frelek liczy na odpowiedzialność swoich pątników. – Każdy pielgrzym musi być roztropny i rozsądny – mówi ks. Wiesław Frelek proboszcz w parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie. Wielu pielgrzymów po raz pierwszy zabrało ze sobą namioty, żeby móc w nich nocować w przypadku problemów z noclegami w kontekście epidemii.

Trasa pielgrzymki jest taka sama i wiedzie m.in. przez Budziszewice, Piotrków Trybunalski, Gosławice, Kajetanowice i Mstów. Pątnicy mają do przejścia w ciągu 6 dni około 200 km. Pielgrzymka wejdzie na Jasną Górę w przeddzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która w tym roku przypada 31 maja.

15 komentarzy

 1. Juliano

  Całe szczęście że zatrzymała ich Skierniewicka policja. Dzięki bogu nie będą już łamać prawa. Szkoda że tylko klecha dostał 500. Powinni dostać wszyscy po 10 000

 2. lowiczanin przestan siac nieprawde – to nie hejt . To poczucie niesprawiedliwosci ze inni jak sie gromdza to policja daje im kary po 30k a jak katole sobie ida nie przestrzegajac zasad (maseczki , odleglosc, max 50 0s0b) to juz hejt. Hipokryjza najwyzszego poziomu tu uprawiacie. Powinni rozgonic ten sped i kazdemu dla przykladu kare po 5k. No ale sa rowni — ci z pisu i katole i ci represionowani z opozycja

  • Zośka tamuj z Zosinowa.

   Biedroniewi kary nie dały. Jak kręcieły państwo w państwie, to łoperatory bez masek lotały. Każdymu kare po 5k.

 3. Firmy nie można prowadzić, ale pielgrzymkę można?
  Nie jestem wrogiem pielgrzymki, ale coś mi się nie zgadza.

 4. Pytajnik

  Mi to tam wsio ryba, że idą itp. ale takie czystko hipotetyczne pytanie: jak któryś z uczestników zarazi się i umrze w trakcie to kto będzie pociągnięty do odpowiedzialności?

 5. ofiara mafii łowickiej

  Anonim – pisze, że to troska o zdrowie pielgrzymów i innych.
  Proszę więc przeczytać komentarze w wątku, z dnia dzisiejszego, autora WW pt: “zbliża się dzień uwolnienia…..” Podobnej treści komentarzy można przytaczać bez liku. Przecież są i tacy, którzy twierdzą, że wirusa w ogóle…nie ma.
  Na zdjęciach, zresztą widać, że nikt nikomu na plecach nie siedzi przecież.
  Skąd więc ta “troska” nagle się pojawiła?

  • Pan miszczu dla ciebie

   Ofiaro łowickiej mafii, najbardziej to jesteś ofiarą myślenia, a właściwie jego braku. Nie radzę myśleć, żebyś sobie większej krzywdy nie zrobił, ale może ktoś mądrzejszy ci powie skąd zgody na skutek koronawirusa? Ja się nie podejmuję, bo ta wiedze przeleci przez ciebie jak przez dziurawe wiadro.

 6. To nie rozsądek kieruje nieprzychylnymi komentarzami tylko zwyczajny brak wiary. Kiedyś w czasach trudnych wszyscy oddawali wszystko Maryi i Jezusowi, dzisiaj wiara kończy się na aptece. Żalosne

  • Skoro nie wierzysz w aptekę, to gdy dziecko lub inny bliski Ci zachoruje włóż go na trzy zdrowaśki do piekarnika i wierz, że choroba mu minie. Nie myl zdrowego rozsądku i przestrzegania zaleceń, w końcu bardzo wierzącego rządu, z wiarą. I módl się o rozum.

 7. łowiczak

  “rozsądek organizowania pielgrzymki i rozsądek pielgrzymów” – pierwszy etap odprowadzany przez policję i radnych oraz innych przedstawicieli miasta – idących ramię w ramię, bez maseczek, dających przykład, że maseczki i zachowanie odległości ich nie dotyczy. Policja była – zero reakcji – w końcu władze miasta i księża wśród pielgrzymów same nie stosują się do przepisów…

 8. Samson z Parmy

  Bez masek, bez odległości 2m, ciekawe ilu wróci a ilu potem zarazi
  karać każdego po 10 000zł

 9. Myślę, że to nie była fala hejtu lecz troska o zdrowie pielgrzymów, a zatem i wielu innych osób, z którymi będą mieli styczność. Jak widać na zdjęciach, nie wszyscy stosują zalecenia dystansowania i obowiązkowe zakrywanie ust i nosa. Nie dziw się zatem Redakcjo komentarzom, które wątpią w rozsądek organizowania pielgrzymki i rozsądek pielgrzymów. Wiara, że cud boski uchroni bywa zawodna. Już paru się o tym przekonało.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.