Podczas konferencji zorganizowanej dzisiaj, 17 czerwca, ogłoszono, że władze Centralnego Portu Komunikacyjnego wybrały południowy wariant przebiegu Kolei Dużych Prędkości na zachodnim wylocie Łodzi. To rezultat negocjacji marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera z CPK.

fot. Lodzkie.pl

Przypomnijmy, że przygotowywana w ramach projektu CPK linia KDP Warszawa-CPK-Łódź-Wrocław/Poznań ze względu na swój kształt określana jest jako „y”. Pociągi na tej linii mają jeździć z prędkością do 250 km/godz. Zakładany czas przejazdu między Warszawą i Łodzią to 45 minut. Do Portu Lotniczego Solidarność warszawiacy dojadą w kwadrans, a łodzianie w niespełna pół godziny. Zakładany czas przejazdu z Warszawy do Wrocławia to 1 godz. 55 minut.

Ustalenie dzisiejszej konferencji nie odnoszą się do odcinka najbardziej nas interesującego, czyli pomiędzy CPK a Łodzią, który ma przebiegać m.in. przez tereny gmin Bolimów, Nieborów, Łyszkowice czy Dmosin. Dokładny przebieg nie jest – i jeszcze długo nie będzie ustalony. Jak powiedział nam Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji CPK – na ustalenie przebiegu trasy na tym odcinku potrzeba jeszcze sporo czasu. Pierwszym etapem będzie opracowanie raportu z pierwszych, przeprowadzonych już konsultacji, ale nawet jego opublikowanie nie będzie jeszcze oznaczało wiążącej decyzji.

O planowanych, możliwych przebiegach trasy pisaliśmy wielokrotnie

Którędy Kolej Dużych Prędkości? Konsultacje do 10 marca, możesz się wypowiedzieć

KDP: sprzeciw kolejnych miejscowości gminy Łyszkowice

Nie chcą szlaku KDP przez swoją miejscowość

Trzy proponowane warianty obrazuje mapa:

4 komentarze

  1. Znowu bicie piany. W PAN Wild siebie i ten projekt osmieszyl całkowicie..
    Oni zachowują się jak dziecko.

    Od 3 miesiecy nie moge dostać wglądu do dokumentów.
    Nie moge dowiedzieć się na podstawie jakich opracowań naukowych przyjeli taką koncepcje.. I na podstawie jakkch badań okresli przebiegi

  2. “Z dużą prędkością” to budują wiadukt w Łowiczu!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.