Do zaszczepienia się przeciwko tężcowi zachęca łowicki Sanepid. Jest to związane z sytuacją powodziową oraz wystąpieniem licznych podtopień na terenie Łowicza i okolic. Szczepienia te są zalecane ze względu na możliwość wystąpienia zakażeń laseczkami tężca szczególnie u osób biorących udział w usuwaniu skutków powodzi.

 

– Przekazaliśmy bezpłatne szczepionki przeciwko tężcowi wszystkim NZOZ-om na terenie naszego powiatu. Jeśli gdzie zabraknie, to mamy możliwość zamówienia dodatkowych szczepionek z naszych magazynów w Łodzi – powiedziała nam szefowa łowickiego Sanepidu Zofia Rżewska.

 

Szczepionki są darmowe dla powodzian oraz osób biorących udział w usuwaniu skutków powodzi, ale jak zapewnia dyrektor Rżewska: – Jeśli ktoś uważa, że jest potrzeba, żeby go zaszczepić, też nie zostanie bez pomocy z naszej strony. Trzykrotne szczepienie ochronne daje odporność na laseczki tężca na około 10 lat.

Osoby usuwające skutki powodzi w sytuacjach tzw. poekspozycyjnych, czyli po zranieniu, również mogą zgłaszać się do lekarzy pierwszego kontaktu lub do ambulatorium pomocy doraźnej przy ZOZ w Łowiczu. Otrzymają wtedy dobraną do sytuacji szczepionkę poekspozycyjną.

Szczepienie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim i wywiadem na temat ogólnego stanu zdrowia oraz wcześniej podanych i wykonanych szczepień. Po podaniu szczepionki decyduje lekarz.

((mak) | reporter@lowiczanin.info)

Komentowanie nie jest możliwe.