Pani Marianna Łukasik jest najstarszą mieszkanką gminy Bielawy. Dziś, 4 stycznia, obchodzi setną rocznicę urodzin.

Pani Marianna Łukasik jest najstarszą mieszkanką gminy Bielawy
Pani Marianna Łukasik jest najstarszą mieszkanką gminy Bielawy

Z tej okazji dostojną jubilatkę odwiedzili goście z Urzędu Gminy i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przybyli z gratulacjami, życzeniami, upominkami i kwiatami. Obecny był wójt gminy Sylwester Kubiński wraz z sekretarz Stanisławą Błaszczyk oraz kierownik GOPS Teresą Kociak i sołtys Zgody Malwiną Włodarczyk. Kierownik Placówki terenowej KRUS w Łowiczu Piotr Gołaszewski przywiózł stulatce decyzję o podwyższeniu jej renty o 3,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Pani Marianna Łukasik jest najstarszą mieszkanką gminy Bielawy
Pani Marianna Łukasik jest najstarszą mieszkanką gminy Bielawy

Rocznikowo pani Marianna jest równolatką niepodległej Polski. Jest też żywą skarbnicą wiedzy o tym, jak kiedyś wyglądało życie na wsi. Zachowała w pamięci wydarzenia od swego dzieciństwa po dzień dzisiejszy.

Pamięta m.in. przedwojenne Głowno, do którego przyjeżdżała na rynek handlować produktami ze swojego gospodarstwa, pamięta wojnę, która skazała ją na siedmioletnią rozłąkę z mężem, gdy dostał się on do niewoli, a po opuszczeniu obozu w Niemczech przebywał na robotach przymusowych.

Pamięta powojenną elektryfikację Zgody i wiele, wiele innych wydarzeń…

Marianna Łukasik była najstarsza z rodzeństwa. Miała dwie młodsze siostry, obydwie już nie żyją. Własnych dzieci nie miała, ale z wielkim sercem pomagała w wychowaniu dzieci siostrzeńca, z którego rodziną dziś mieszka, otoczona troską i nazywana przez domowników po prostu Babcią.

Prawdziwą przyjemnością było przeprowadzenie z panią Marianną rozmowy, którą opublikujemy w “Nowym Łowiczaninie” za tydzień.

1 komentarz

  1. Serdeczne gratulacje Pani Marianno! Dużo dużo zdrowia!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.