Po raz trzeci w Łowiczu odbywa się dziś Rajd Śladami Jana Wegnera, zorganizowany przez Gimnazjum nr 2 w Łowiczu i przeznaczony dla uczniów z tej placówki. W ten sposób czczą oni pamięć patrona swojej szkoły.

Przypomnijmy, że Jan Wegner urodził się 7 lipca 1909 w Łowiczu i zmarł 4 sierpnia 1996 w Łowiczu. Był historykiem, kustoszem muzealnym, kuratorem nieborowskiego oddziału Muzeum Narodowego w Warszawie, nauczycielem łowickiego gimnazjum. Jest także Honorowym Obywatelem Łowicza.

– Młodzież odwiedza miejsca związane z miejscami, w których Jan Wegner przebywał lub o których pisał. W rajdzie bierze udział cala społeczność naszej szkoły – mówi dyrektor “Dwójki” Mirosława Walczak. Rajd podzielony jest na kilka grup, a całość zaczęła się około godziny 9. Klasy I pojechały autobusem na Czajki, gdzie wezmą udział w zawodach sportowych i różnego rodzaju konkursach. Potem będą wracać w stronę Łowicza, gdzie po drodze odwiedzą pałacyk Klickiego, o którym pisał Wegner, a także Stary Rynek, Aleje Sienkiewicza i obejrzą dom Wegnerów na Nowym Rynku.

Uczniowie z klas II przygodę z rajdem rozpoczęli natomiast od miejsca o którym także pisał w swoich pracach patron Gimnazjum nr 2, czyli od ruin łowickiego zamku. Następnie trasa wiedzie przez m.in: cmentarz katedralny, gdzie spoczywa ciało Wegnera, do dzisiejszego muzeum, gdzie kiedyś, gdy działała tu szkoła, Jan Wegner uczył się tu, a potem sam był nauczycielem oraz do Galerii Browarnej, gdzie brał ślub – bo wtedy był to jeszcze kościół ewangelicki, a Wegner był protestantem.  

Klasy III biorą udział w rajdzie rowerowym, a ich celem jest Nieborów i Arkadia. W Nieborowie spotkają się z aktualnym kuratorem muzeum Stefanem Górskim.

Wszyscy uczestnicy będą w czasie rajdów odpowiadać na pytania związane z życiem i twórczością Jana Wegnera. Wyniki będą znane jutro.

(td)

Komentowanie nie jest możliwe.