Wystawa „Spacer w chmurach” autorstwa Jerzego Dołhania została otwarta dzisiaj, 30 marca w Muzeum w Łowiczu. Można na niej obejrzeć ponad 50 prac tego artysty. Wystawa będzie czynna do 5 maja.

Jerzy Dołhań z rodziną
Jerzy Dołhań z rodziną

Jerzy Dołhań urodził się w Jarosławiu, od lat mieszka jednak w Łowiczu. Jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1975). W latach 1975 – 2000 pracował jako projektant i dekorator w Zakładach Przemysłu Pończoszniczego Syntex w Łowiczu, był też nauczycielem plastyki w Szkole Pijarskiej, wykładowcą historii sztuki na Mazowieckiej Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. W latach 1999 – 2012 kierował ośrodkiem Warsztat Terapii Zajęciowej w Parmie.

Cały czas prowadzi zajęcia plastyczne z grupą dzieci „Akwarelki” działającą przy Łowickim Ośrodku Kultury.

Swoje prace prezentował już na wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych (m.in. Muzeum w Łowiczu 1977, 2014; Miejska Biblioteka im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu 2011, 2015; Galeria Łowicka 2011/2012; Biblioteka Publiczna i Dom Kultury Gminy Zduny 2014).

Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, grafiką. Tworzy zarówno obrazy realistyczne, jak i abstrakcyjne. Stosuje zróżnicowaną kompozycję oraz gamę kolorystyczną – od chłodnych zieleni, błękitów w pejzażach, po zdecydowaną czerwień i ciepłe oranże w pracach nieprzedstawiających.

Na wystawie prezentuje kilkadziesiąt prac wykonanych w technice olejnej i akrylowej – przede wszystkim powstałe w ostatnich latach pejzaże, w których głównym motywem są nawiązujące do tytułu chmury. Nie braknie również motywów z Łowicza – prac ukazujących architekturę miasta. Wystawę uzupełniają starsze prace, wśród których dominują pejzaże, martwe natury i kwiaty.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.