Kilkanaście osób spotkało się w poniedziałek, 2 grudnia wieczorem pod Sądem Rejonowym w Łowiczu, aby zaprotestować przeciwko naciskom państwa na sądownictwo. Protestujący to te same osoby, które spotykały się przed sądem przed 2 laty, również w obronie niezawisłych sądów. Wtedy zostali nazwani “spacerowiczami”.

Tym razem powodem protestów, które 1 grudnia odbyły się w ponad 100 miastach Polski, było najpierw przeniesienie sędziego Pawła Juszczyszyna z Sądu Okręgowego w Olsztynie to Sądu Rejonowego w tymże mieście po tym, jak nakazał Kancelarii Sejmu ujawnienie list poparcia dla Krajowej Rady Sądownictwa, a następnie zawieszenie go w obowiązkach. 

Czy dzisiejsza akcja będzie kontynuowana – zależeć będzie od rozwoju sytuacji w kraju.  

43 komentarze

 1. Chciałbym zapytać tych “niezależnych sędziów”, Czy teraz po wyroku na obywatela Najsztuba, mogę jechać pojazdem bez ważnego przeglądu technicznego i bez uprawnień do kierowania?

 2. Spacerowicze należy Wam podziękować, byliście, jesteście i mam nadzieję, że będziecie (wyrok TSUE już pokazał że mieliście racje, kolejny wyrok zapewne pokaże, że macie racje).
  To Wy dajecie nadzieję na normalność i tak trzymać.

 3. Hipokryzja ,tu protestują przeciw rządzącym ale jak do koryta w ratuszy to z piorami poszli

 4. Europejczyk

  Rozwiązanie jest wzięte z prawa francuskiego.
  To art. 10 ustawy o statusie sądownictwa, który doprecyzowuje kwestię apolityczności sędziów. Jest w nim wpisany min. zakaz “rozważań politycznych”, “okazywanie wrogości zasadom lub formie rządu Republiki”, “działań natury politycznej, niedających się pogodzić z nakazem zachowania powściągliwości, nałożonym na sędziów z racji ich funkcji” czy “zorganizowanych działań mogących uniemożliwić lub utrudnić funkcjonowanie sądownictwa”.

 5. Rozwiązania są

  Wprowadzić w Polsce jak na zachodzie (tak chętnie się u nas pseudosędziowie POwołują)…………. ..
  Art. 339 niemieckiego kodeksu karnego, który mówi, że: —–>

  “Sędzia, inny urzędnik publiczny lub arbiter, który prowadząc lub rozstrzygając sprawę prawną, wypacza bieg wymiaru sprawiedliwości na korzyść lub na szkodę strony, podlega karze pozbawienia wolności od roku do pięciu lat”.

 6. Mirosław

  Jeśli komu nie przeszkadza oszust podatkowy prezes NIK Marian B, unieważniają a głosowanie” bo przegramy” Marszałek Sejmu, przekazywanie kasy (160 milionów) ,Rydzykowi, komunista skazujący opozycję w stanie wojennym w TK, obleśne babsko w tymże, zwykły aptekarz w Ministerstwie Obrony, itd, itd ,to niech popiera PiS. Ja się na to, nie godzę . Wszystkimi siłami będę tę patologiczną sektę zwalczał, a psy niech szczekają, karawana idzie dalej.

 7. A mnie wyborcę PiS-u niepokoi to, że obecny Rząd RP ciągle prosi, ciągle się tłumaczy, ciągle przeprasza a nadzwyczajna kasta ma to dalej w czterech literach i w imię prawa łamie prawo. Proszę Rząd RP oraz PREZYDENTA RP o zdecydowane działania i ukrócenia samowoli nadzwyczajnej kasty.

 8. mieszkaniec

  Radny Terenowicz zamiast stać i marznąć przed sądem mógłby zając się sprawami osiedla z którego został wybrany. Chodnik na ul. Strzeleckiej już dawno woła o remont

 9. Dość łamania prawa!!!

  Do rządu Prawa i Sprawiedliwości!!!
  Na podstawie Art.178, pkt 3 Konstytucji RP, żądam natychmiastowego Usunięcia ze stanu sędziowskiego Wszystkich sędziów którzy uczestniczyli w POlitycznym zgromadzeniu!!!

 10. Konstytucja!!! Konstytucja!!! Konstytucja!!!

  Konstytucja RP Art.178, pkt 3
  Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

  • Konstytucja!!! Konstytucja!!! Konstytucja!!!

   Konstytucja RP Art.178, pkt 3
   Sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej nie dającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 11. Mariusz jeszcze raz powtórzę,że osoby które wyszły na ulicę są przeciwne postępowaniu rządzących odnośnie ukarania sędziego za to że żąda wykonania prawomocnego wyroku sądu.natomiast nikt z tych osób nie popiera sędziów którzy łamią prawo i także jestem oburzony wyrokiem który przytoczyłeś bo taki sędzia powinien być natychmiast usunięty z tego zawodu i następnym przykładem jest prokurator który w latach osiemdziesiątych oskarżał opozycjonistów a teraz jest powoływany na sędziego do TK

 12. Rozliczyć przestępców

  A ja myślałem, że oni protestują dlatego, że ci wolni sędziowie którzy przyznawali kamienice 130 letnim sadkobiorcom i prwnicy którzy ich reprezentowali NIE SIEDZĄ JESZCZE W WIĘZIENIU !!!

 13. Sądy do reformy ile jest spraw wyroków niesprawiedliwych a jak jest afera z sędzią czy prokuratorem to umazaja!!!! Wogole to oni nie powinni mieć żadnych immunitetow

 14. Proszę nie mieszać “wielkiej” polityki do spraw lokalnych

 15. Antoni – jaka jest odpowiedzialność sędziów za swoje wyroki?. Tego środowiska nikt nigdy nie rozliczył za draństwa popełnione kiedyś i całkiem niedawno. Tu nie chodzi nie przestrzeganie prawa przez rządzących tylko o bezkarność pewnej wyalienowanej grupy. Uniewinniony sędzia za kradzież 50 zł na stacji benzynowej jest doskonałym obrazem tego środowiska. I nie jest tak, że sytuacja jest podobna jak w innych grupach zawodowych, jeżeli popełni przestępstwo budowlaniec czy nauczyciel, to nie są sądzeni przez kolegów z budowy czy pokoju nauczycielskiego. W przypadku sędziów tak jest, wyrok wydają ich koledzy bez weryfikacji.

 16. Mariusz nikt nie powiedział,że grupa osób widocznych na zdjęciu broni sędziów którzy maja nieczyste sumienie bo i tacy się zdarzają jak w każdym zawodzie czy środowisku ale oni wyszli na ulice jak tysiące innych osób w całym kraju aby zaprotestować przeciwko rządzącym którzy nie przestrzegają prawa,jeżeli jest prawomocny wyrok którego się nie respektuje i nie wykonuje a sędziego który dopomina się aby został on wykonany przenosi się na niższe stanowisko, to jest właśnie protest przeciwko takim postępowaniom rządzących

 17. Żałobnicy POżąl się Boże.Na groby do bliskich z tymi zniczami.Tworzą nową świecką tradycję.

 18. Biedni “uciśnieni sędziowie”, to oni walczą od 30 lat o nietykalność komuny (sprawy Przemyka, FOZ, Stanu Wojennego ….) , to biedni sędziowie wydają wyroki na osoby chore psychicznie za kradzież batonika, to ci sami biedni sędziowie wydawali wyroki w sprawie warszawskich kamienic dla 120 letnich spadkobierców itd. I co – i włos żadnemu nie spadł z głowy. Teraz grupka widoczna na zdjęci broni tego środowiska – przed czym (?) sprawiedliwością. Żal patrzeć na tą obłudę.

 19. Niezawisłe sądy!

  Popieram!

 20. Pan Siewiera i radni z łowickie.pl to mogliby chyba pogadać ze swoimi nowymi kolegami z PiS, żeby trochę odpuścili tym sądom, nie?

 21. Świat się kończy… Kodziarze i SLDowcy protestują przeciw PiS, a w Radzie Miejskiej maja koalicje! Co na to Jarosław?!

 22. Pan Mariusz protestuję przeciwko miłościwie panującej nam władzy, co na to łowicki PiS? Przecież tak się dobrze dogadują.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.