6 października Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie po dwóch latach oczekiwania zajął się rozpatrywaniem kasacji złożonej przez Starostwo Powiatowe w Kutnie oraz dyrektora Muzeum Zamek w Oporowie.

Zamek w Oporowie. Fot. D. Grąbczewska
Zamek w Oporowie. Fot. D. Grąbczewska

Przedmiotem kasacji jest wyrok z 2015 roku, przyznający prawo do zwrotu XV-wiecznego zamku w Oporowie, spadkobiercom rodziny Karskich (Juliusz Karski, Karol Karski, Rafał Karski, Gabriela Zakrzewska, Elżbieta Radziwiłł i Maria Karska), przedwojennych właścicieli nieruchomości.

Zespół zamkowo-parkowy w Oporowie wraz z 10 ha parkiem, zamkiem, domkiem szwajcarskim i domkiem neogotyckim tuż po wojnie został odebrany ówczesnym właścicielom na mocy dekretu o reformie rolnej.
Od 1949 roku w zamku jest muzeum. Co roku odwiedza go kilka tysięcy osób.

Spór o zwrot zamku trwa od kilku lat. 27 lutego 2015 roku minister rolnictwa wydał decyzję, na mocy której zamek w Oporowie powinien zostać zwrócony spadkobiercom przedwojennych właścicieli.

Co teraz dzieje się w tej sprawie przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina dla Żychlina, Bedlna, Oporowa i Pacyny.

2 komentarze

  1. Czas osadzic tych bydlakow .To co szatani zabrali bezprawnie im odebrac nalezy…A czemoz to KK ukrywal prawde o Stanislawie Oporowskim! przeciez Obraz namalowany w Czestochowie mowi wyraznie o cudzie zmartwychwstania trzech osob przez wstawiennictwo Sw.Stanislawa Oporowskiego.Bog uczynil cud i z tego slynie Czestochowa!!!A odpust mamy tam 26 sierpnia nie 15 jak sie narodowi wmowilo.Wszystkich klamcow i zlodziei osadzic nalezy bez wzgledu na ich przynaleznosc.

  2. Zanim ta UBecka POPier… niczona kasta wyda WŁAŚCIWY wyrok – zwracający właścicielom ich własność odebrana bolszewickim sposobem – miną lata, jeżeli nie ich setki!