Udało się rozwikłać sprawę bezprawnego wykorzystania w głosowaniu elektronicznym na zadania w Budżecie Obywatelskim Głowna danych osobowych bez zgody i wiedzy osób, do których należały. Sprawczynią okazała się 21-letnia głownianka.

Przypomnijmy, że w listopadzie, pod koniec procedury głosowania w Budżecie Obywatelskim, do Urzędu Miejskiego w Głownie zgłosiły się osoby, które próbując oddać głos przez internet nie mogły tego zrobić, gdyż okazywało się, że już zagłosowały. Oznaczało to, że ktoś bezprawnie wykorzystał dane tych osób.

Jak poinformował nas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania, po nagłośnieniu sprawy przez lokalne media, 21-latka sama się zgłosiła i przyznała. Ustalono, że 4 i 5 listopada oddała z komputera w swoim mieszkaniu głosy korzystając z danych 189 osób. Nie wyjaśniała szczegółowo, jak weszła w posiadanie tych danych. Stwierdziła, że, rzekomo, kiedyś otrzymała je od koleżanki, której jednak nie wskazała. Za wykorzystanie cudzych danych osobowych grozi jej teraz do 3 lat pozbawienia wolności.

We wszystkich przypadkach 21-latka głosowała na projekt “powstanie parku fitness z wieżą kalisteniczną (miał on powstać przy ZS nr 1 im. R. A. Cebertowicza), bo, jak tłumaczyła, “bardzo jej zależało na parku fitness”. Ze względu na to, że głosować można było na 3 projekty, a kobieta nie ograniczała się do głosowania tylko na swojego faworyta, trzeba będzie zweryfikować wyniki i usunąć z systemu głosy oddane z naruszeniem prawa (każdy głosujący mógł oddać głos o wadze 1, 2 i 3 punktów, więc zmieni się liczba punktów, jakie pierwotnie uzyskały projekty, na które zagłosowała 21-latka).

1 komentarz

 1. Marcinek

  Czy ew. w pierdlu zapewnia tej pani fitness ?
  ale przyznac trzeba ze pracowita dziewczyna jest
  ” Ustalono, że 4 i 5 listopada oddała z komputera w swoim mieszkaniu głosy korzystając z danych 189 osób ”
  i ze miasto ma system do doopy jesli te glosy padły z jednego IP

  ps
  a na wuj redakcji moj adres email ??
  chcecie smieci podsylac na skrzynke ???
  czy sprzedac reklamodawcom ?

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.