Mieszkańcy Łowicza mogą już na bieżąco śledzić stan jakości powietrza. Władze miasta zainstalowały trzy czujniki służące do pomiarów.

Łowickie wskaźniki na stronie airly.eu. Stan na 19 lutego godz. 13.57. Fot. Screen z aIrly.eu

Czujniki zostały zamontowane na terenie Przedszkola nr 7 na Górkach, na Szkole Podstawowej nr 3 na Korabce oraz na sali OSiR I przy ul. Jana Pawła II. Jakość powietrza, jaką rejestrują można teraz sprawdzać przy użyciu strony internetowej www.airly.eu albo poprzez aplikację na telefon komórkowy.

Urządzenia pokazują zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi bardzo drobnymi, drobnymi oraz średnimi, wyrażoną w mikrogramach, jak i w procentach względem dopuszczalnej dobowej normy (wskaźnik równy tej normie to 100%, każde odchylenie w jedną czy w drugą stronę to jego zmniejszenie bądź zwiększenie). Wartość PM, służąca do określania klasyfikacji danego pyłu, oznacza największą średnicę jego drobinek i wyrażana jest w mikrometrach.

Jakie pomiary odczytaliśmy 19 i 20 lutego – przeczytasz w najnowszym numerze Nowego Łowiczanina.

16 komentarzy

 1. Ja bym poddał w wątpliwość jakość tych czujników, szczególnie gdy w deszczowy i wietrzny dzień (czwartek 21.02.2019r.) czujniki wskazywały złą i bardzo złą jakość powietrza i przekroczenie stężeń pyłów zawieszonych które podczas deszczu praktycznie nie występują, więc albo czujniki są źle zamontowane albo producent sprzedaje jakieś chińskie badziewie bez homologacji pomiarowej, które generują sobie stężenia pyłów na podstawie temperatury i ciśnienia otoczenia

 2. Za komuny i później gdy działały osiedlowe kotłownie na Bratkowicach czy Dąbrowskiego, nie było gazu w mieście i smog był na pewno o wiele większy. Do tego samochody, których było o wiele mniej ale o ówczesne silniki wiele więce emitowały spalin. I jakoś nikt tym się nie przejmował. Dziś na pewno jest o wiele czystsze powietrze niż wtedy.

 3. A ja mam pytanie: dlaczego jako rodzic odprowadzając dziecko do szkoły muszę iść kilkadziesią metrów dalej pod inny budynek i szukać gdzieś “w niebiosach” czujnika by zerknąć i wiedzieć jakią obecnie mamy jakość powietrza? Nie można było go zamontować w pobliżu wejścia do szkoły? Bo to co jest umiejscowienie to jakieś chore takie ukryte. Kto to wymyślił? 🙁

  • Aplikacje se ściągnij 😎.

  • Szanowna Zosiu,aż nie wiem co napisać żeby nie obrazić,ale niestety zbyt rozgarnięta chyba nie jesteś. Czujnik nie jest po to żeby się gapić jak na słup ogłoszeniowy. Dane są w Internecie i w aplikacjach. Inaczej żeby wiedzieć jak jest w Łowiczu trzeba by jeździć po wszystkich punktach. Nie należy pytać kto tak wymyślił tylko raczej jak można tego nie zrozumieć

   • Czujniki posiadają sygnalizację świetlną i dlatego powinny być umieszczone w miejscach widocznych 😛
    Nie wszyscy jeszcze dziś korzystają ze smartfonów i internetu mobilnego -tyle w temacie.

  • O ludzie,przecież to nie sygnalizacja świetlna żeby waliło po oczach czerwone czy zielone. Nie rozumiesz Zosia o co chodzi

 4. Z tych pomiarow wynika ze nie wolno z domu wychodzic tak bardzo zanieczyszczone jest powietrze. Co milosciwie nam panujacy zamierzaja zrobic aby poprawic jakosc powietrza.

  • Nie pytaj: “Co młlościwie nam panujący zamierzają zrobić aby poprawić jakość powietrza?” Pytaj: Co ja biedny żuczek mogę zrobić dla miasta?.

   • wystarczy nie palić plastików, opon i innych tego typu śmieci.

   • A rzadzacy za co biora pieniadze? Puszcza przez miasto wiecej tirow to sie jskosc powietrza poprawi?

   • Do “Pytam”: Rządzący biorą pieniądze za piękne oczy, nienaganną sylwetkę, zdrowie i siłę wołu. Podobno Burmistrz za zgodą władzy uchwałodawczej, w celu poprawy jakości powietrza w mieście, chce uchwałą zabronić jedzenia kapuśniaku, grochówki, wieprzowiny, wołowiny, baraniny, gęsiny i mięsa kaczki o ile będą smażone, plus roślin strączkowych i smażonej cebuli.Na ruch tirów proponuję odgórny, ustawowy zakaz poruszania się takowych pojazdów po drogach. Ponadto ma zostać zwiększona liczba rowerów w ramach rowerowego łódzkiego – nawet do 25000 sztuk jednośladów.

   • Ewo smog nie powstaje głównie ze spalonych opon i innego badziewia -jest wynikiem w zasadzie opalania węglęm w starych piecach.