Zatrważające okazały się wyniki tegorocznej kontroli Urzędu Skarbowego przeprowadzonej w Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Wynika z nich, że powiatowa placówka nie odprowadziła należnego podatku za lata 2015-2016.


Zaległości to przeszło 41 tys. za 2015 rok i 40 tys. zł za 2016 rok. Według pokontrolnego raportu nie były w tym czasie odprowadzane podatki za prowadzenie domu wycieczkowego i sprzedaży gadżetów. Centrum w tym okresie rozliczyło się właściwie tylko za wynajem części budynku na kebab bar. W dokumentacji księgowej brakuje dokumentów, przez co trudno będzie teraz te zaległości zmniejszyć.

Dyrektor Adrianna Kaczor, która zarządza centrum od stycznia tego roku, mówi nam, że to dla niej potężny problem. Cała dotacja roczna na działanie centrum to około 500 tys. zł, a zadłużenie względem organu skarbowego praktycznie uniemożliwia staranie się o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych z instytucji publicznych. – Z drugiej strony dobrze, że wyszło to na jaw, bo to okazja, żeby wszystko wyprostować i odciąć się od tego grubą kreską – mówi nam dyrektor Kaczor. – Nie są to kary, nie ma jeszcze naliczonych odsetek, to na razie sama kwota jaką jesteśmy winni.

Dyrektor mówi, że sytuacja ta wynika z błędnie prowadzonej w tamtym okresie księgowości i braków w sprawozdaniach finansowych.

Katarzyna Słoma, która funkcję dyrektora pełniła do września 2016 roku, jest zdumiona, że takie wyniki kontroli ukazują się teraz, po latach, ponieważ za czasów jej pracy w placówce nie było ze strony Urzędu Skarbowego żadnych uwag. – Ja i księgowa byłyśmy z Urzędem Skarbowym w kontakcie – mówi. – Pytałam wiele razy czy wszystko jest rozliczane prawidłowo i zawsze odpowiedź była twierdząca, żadna kontrola wtedy nie miała uwag. Rozliczana była cała działalność centrum. Wszystkie dokumenty były w segregatorach, nawet jeszcze pamiętam gdzie który stał, przekazałam je w komplecie mojemu następcy.

77 komentarzy

 1. Z całym szacunkiem, ale od kiedy w konkursie na stanowisko dyrektora nie wymagają obligatoryjnie doświadczenia w kierowaniu ludźmi, a jedynie “predyspozycje menadżerskie”. Zdumiewające..

 2. Po ukoñczeniu tylu kierunków studiów (4) to pani Kasia powinna być co najmniej burmistrzem Łowicza. A nie ma jeszcze 30tki.

  • Jak widać same dyplomy nie wystarczą, ważny tez jest olej w głowie. Bo skoro tyle od losu się dostaje, trzeba pamiętać o tym ,że trzeba oddać to do czego byliśmy zobowiązani. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby wykorzystać ten otrzymany potencjał ( być może dyplomy sfinansowane za publiczne pieniądze) i przekazać go w celu prawidłowego funkcjonowania jednostki. Osobiście nie żal mi takich Cfaniaków , którym się widzi niekończące czerpanie…

  • Po turystyce jest tyle wykształconych, kompetentnych osób , którym nie było dane nawet przystąpić do konkursu na stanowisko dyrektorki bo przyczyny formalne eliminowały je .

  • byle do przodu

   Jeszcze 3 kierunki w tym jeden – przepraszam niemogę się powstrzymać – ,,polewanie barszczu – czerwonego w przestrzeni miejskiej w czasie kampanii wyborczej ,, i będzie OK

 3. Ale chłopki z PSL narzadzili oddać teraz z własnej kieszeni te kasę!!!!!!!

 4. https://www.bip.powiat.lowicz.pl/plik,15404,sloma-katarzyna.pdf

  Jak gówniara, która nie ma nawet 30 lat ma pełnić funkcję dyrektora. To jest parodia, że ją na takie stanowisko wsadzono. Ale znajomości.

 5. Agnieszka

  Może warto poczekać z ocenami, jeszcze nic nie jest wiadome na pewno a wszyscy już chętnie łatkę przyszyją. To są sprawy urzędowe, które na pewno zostaną wyjaśnione i naprawione. Nie ma ludzi nieomylnych. KS pracowała z wielkim zaangażowaniem, z mnóstwem pomysłów na rozwój, poświęcała mnóstwo swojego czasu i angażowała wiele osób do swoich pomysłów. Jak robiła dobrze to wszyscy milczeli i zazdrościli a teraz – to dopiero radość !!!

 6. Nie są to kary, nie ma naliczonych odsetek (tak twierdzi p. dyrektor) – z innego źródła już wiadomo, że do kwoty zaległego podatku doliczone będą odsetki oraz kary wynikające z kodeksu karno skarbowego. Ależ tu się namieszało ….

 7. No to macie tą swoją świętą Kasię ;D

  Pozdrawiam wszystkich głąbów, którzy na nią głosowali w ostatnich wyborach!
  Ciekawe czy tym razem Gucio też bedzie jej tak bronił ;D

 8. Tak czytam i czytam i oczom nie wierzę , czemu ma służyć ten artykuł? Obecnej Pani dr która specjalizuje się w pisaniu projektów i ma do dyspozycji 500 tyś dotacji czy zniszczeniu, oczernieniu poprzedniczki! Poprzednik miał księgową i to chyba jej sprawa zadbać o finanse i rozliczenia. A prawda jest taka dr się tylko bywa ,a człowiekiem jest się całe życie . Więc do dzieła Pani dr pisać te projekty i pozyskiwać kasę na rozwój Powiatu trzymam kciuki.

  • I tu jesteś w “mylnym błędzie”. Dyrektor odpowiada za całą pracę placówki i nie można się wykpić od odpowiedzialności zwalając winę na księgową lub innych. Z tym się wiąże stanowisko kierownicze. PS. Dr to skrót od doktora 😊

  • Jak sie nie ma pomyslu na funkcjonowanie to sie oczernia innych. Krzyczy sie łapać zlodzieja!!!

  • Dobry dyrektor to ktoś, kto umie opracowywać projekty, zdobywać pieniądze ale rowniez prawidłowo je rozliczać . Czy tak trudno to zrozumieć mając wyższe wykształcenie i kilka podyplomówek?

 9. Drwiący Czarek :)

  kogo to interesuje 80 tys z PAŃSTWOWEGO Centrum kultury trzeba przelać na konto Urzędu skarbowego czyli też dołożyć do Państwowych pieniędzy….. czyli trzeba przełożyć z kieszenie do kieszeni 🙂 – P.S. i co chcecie powiedzieć że żaden dyrektor nie wiedział że VAT trzeba płacić , nawet Pani Słoma która prowadzi własną działalność, nie wiedziała że trzeba zbierać faktury kosztowe ? to dlaczego w jej zeznaniu majątkowym jest przychód około 50 tys a dochód około 4 tys zł .Nie trzeba być geniuszem 🙂 … ale czy to ważne …?? raczej śmieszne . Pozdrawiam Kasia, buziaki

 10. Paris Hilton

  Niech starosta Kosiorek zlikwiduje tą hotelowo gastronomiczą działalność centrum i przestanie wzorem poprzedniej władzy dopłacać po pół miliona rocznie . Po co ciagnąć cos co generuje straty . Skupić sie na promocji a nie na działalności którą prowadzić mogą prywatni przedsiębiorcy !

 11. Idź kobieto na współpracę i poddaj się dobrowolnie karze. Pójdziesz na układ z prokuraturą to dostaniesz mniej puchy

  • To nie takie oczywiste bowiem dobrowolne poddanie się karze wyłączone jest w sytuacji gdy czyn zabroniony ( przestępstwo) zagrożone jest karą pozbawienia wolności a tu mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Brak prowadzenia ksiąg, nieprawidłowe deklarowanie VAT , brak kasy fiskalnej dla potrzeb rejestrowania sprzedaży detalicznej wyczerpują znamiona przestępstwa skarbowego i tu kary mogą być niestety wysokie.

 12. “Nie są to kary, nie ma naliczonych odsetek, po prostu musimy oddać tyle, ile byliśmy winni” – ja się tylko zapytam czy to prawda (a jeśli tak to dlaczego), że nie ma po tylu latach odsetek? Czy to może pobożne życzenie pani dyrektor, tak samo jak wcześniejszej – wszystko było dobrze rozliczone, bo się pytałam… Może ktoś zna prawo podatkowe i pomoże?

 13. Dyrektorzy, którzy zastąpili KS powinni od razu zacząć działać jeśli były nieprawidłowości. Dopiero nieprawidłowości zobaczyli w 2018? Dziwne to. Jak sami zaczęli robić bałagan, żeby ukryć swoje błędy znaleźli kozła ofiarnego. Proponuje przeprowadzenie kontroli za 2017 i 2018 rok. Między innymi kontrolę karczmy tu dopiero cuda na kiju się działy.

  • Była kontrola Finansowa ze Starostwa w 2018 r i wykazala nieprawidlowosci w dzialaniu od poczatku istnienia Centrum. Wystapiono do Skarbowego i do Prokuratury jeszcze za poprzedniego zarzadu. Ale redaktor naczelny juz znalazl winnego.

   • Takich historii jest wiele, niestety te konkursy to mydlenie oczu dla wykształconych i niestety bez ” pleców”. Tak się dzieje na każdym szczeblu naszych samorządów, gminy, miasta. Skłania mnie to do stwierdzenia, że urzędnikiem nie powinien być człowiek z polecenia ale odpowiednio przygotowany zawodowo do pracy w administracji.

  • Pogratulować Hani znajomości zagadnień, dlatego tak mocno się dziwi. Porządkowanie starych spraw nazywa bałaganem i ukrywaniem swoich błędów przez następców. W takim razie tylko medal za ” zasługi dla miasta” dla byłej dyrektorki byłby należytym wyrazem uwielbienia celebrytki.

  • To jest prblem kory ciągnął sie od samego poczatku istnienia Cantrum. Tyle tylko że US siega 5 lat wstecz. Pewnie wiedział by wiecej pan Ch i M?

 14. Wszystkim łatwo oceniać. Te komentarze to szczyt chamstwa i grubiaństwa….

 15. Ciekawe czy Figat Chudy i reszta za to odpowiedzą?

  • Napeno bo Zarząd za ich czasow złożył doniesienie do prokuratury. Inaczej niż na Srebrnej.

 16. Historia pewnego cv

  Lata temu, tuż po obronie magistra, poszedłem do starosty Dzierżka i zapytałem o pracę. Odparł, że kwalifikacje dobre, ale nie ma stanowiska. Potem stworzył stanowisko i zatrudnił jakąś panienkę. Po skończeniu kolejnych studiów i rozpoczęciu doktoratu poszedłem do starosty Figata i położyłem cv. Był pod wrażeniem, był też wakat. Niestety dla mnie zatrudnił dziewczynkę po maturze i kursie. Zapakowałem więc papiery i wyjechałem z Łowicza. Znalazłem dobrą pracę, gdzie doceniono moje kwalifikacje. Małe miasteczka pod tym względem są demotywujące.

  • a potem się obudziłem….

   • Ciężko uwierzyć? To trudno, moja historia jest dokładnie taka sama, szukanie pracy w Łowiczu było demotywujące, zwłaszcza jak się potem dowiadywałam kogo zatrudniali. Też wyjechałam i chociaż szkoda, że własne miasto pracy nie dało to nie żałuję, mam teraz świetną pracę i ludzie mniej zawistni 🙂

  • Ręka rękę myje jesteś po studiach to zrozumiesz ( bez pleców w tej mieścinie nawet ulic zamiatać nie będziesz ) ale nauka nie idzie w Las. czego w wawie się nauczysz po powrocie za 5 lat będziesz umiał więcej niż ci w Łowiczu po znajomościach po 30latach pracy

 17. Widać że pani KS lubi być obiektem mediów, potwierdza to lektura art. prasowych. najbardziej rozśmieszył mnie tekst Pana JKK burmistrza miasta o jej referencjach :
  https://dzienniklodzki.pl/katarzyna-sloma-znajdzie-prace-w-lowickim-ratuszu-konkurs-zainteresowal-opozycje/ar/13034929#wiadomosci.
  Włodarze miasta i powiatu …. takie teksty to świadectwo waszej niezwykłej przenikliwości przy wyborze kandydatów, szopka z tymi konkursami pod ustawione osoby.

 18. ” Katarzyna Słoma pokazała w tym czasie, że chce i, że potrafi – mówi starosta łowicki Krzysztof Figat”. Ze chciała być Dyrektorem bez konkursu to jasne ale czy potrafiła być dyrektorem ? Panie b. starosto , wypadało by wyjaśnić przyczyny tych pokrętnych zabiegów przy obsadzaniu kierowniczych stanowisk. Władza to przestrzeganie pewnych reguł prawnych a nie ciągle jazda pod prąd.
  Link: http://lowicz.naszemiasto.pl/artykul/katarzyna-sloma-dyrektorem-bez-konkursu,2342342,artgal,t,id,tm.html

 19. Jerzy Łódkiewicz

  Pani radna powiatowa Słoma Katarzyna będzie miała z czego zapłacić, co widać w oświadczeniu majątkowym: https://www.bip.powiat.lowicz.pl/plik,15404,sloma-katarzyna.pdf

  • Widać , że pamięć zawodzi , co tam jakieś podatki centrum czy oświadczenia majątkowe, najważniejsza jest promocja tylko czyja powiatu, miasta czy siebie.

  • Tak teraz czytam i nie dowierzam. Nie miała 30 lat i dyrektorką została??? Ha ha ha

 20. Tak tak zajrzyjcie glebiej bedzie tam Ch i kufel.

 21. ale.....

  “…. samochody to nie ruscy kradną , tylko robią to właśnie Polacy….. natomiast dużą część owoców pracy pożera aparat administracyjno-urzędniczy…” 🙂

 22. Pani Kasiu, pani Kasiu…po co Pani wydzwaniała do US z pytaniem czy wszystko w porządku Czy z Pani taki pustak i z księgowej podobnie, że nie widziała Pani jakie dokumenty trzeba złożyć i co płacić? Zastanawiająca indolencja. Niech Pani zadzwoni do profesora Miodka – wytłumaczy Pani co to znaczy.

 23. Pani Kasia Słoma to chyba ma sieczkę we łbie skoro gada takie głupoty. Kwity dostarczała i pod względem formalnym było wszystko ok. Ale pod względem faktycznym – już nie. Hm….a co Słoma powie jak ją urząd do sądu pociągnie i każe kasę zwracać. Czy dieta radnej wystarczy?

 24. Sylwia Przyjaciółka

  Najpierw postępowanie karno-skarbowe a później do ciupy z nią! Merytoryczne zero sobą reprezentuje!

 25. To zaraz po odejściu p. Kasi nikt nie zauważył nieprawidłowości… Jeśli jest coś nie tak to się sprawę od razu wyjaśnia, a nie po 4 latach…. pytanie co robili następcy p. Kasi.

  • Dyrektorowanie to nie same przywileje, branie pieniędzy za nic, to odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń finansowych i podatkowych. To właśnie następcy Pani KS sprawili, że to bałaganiarstwo w zarządzaniu ujrzało światło dzienne. Biorąc w obronę osobę winną takiego stanu rzeczy pozwalamy na utrwalanie patologii w zarządzaniu pieniędzmi wspólnymi/ publicznymi.

 26. Czym innym jest nieodprowadzenie podatków a czym innym: uchylanie się od opodatkowanie, deklarowanie nieprawidłowych danych prowadzące do uszczupleń podatkowych bo z takim rodzajem przestępstw mamy do czynienia. Ponadto nieprowadzenie bądź wadliwe prowadzenie księgowości do tego łamanie dyscypliny finansów publicznych to nie nazywa się sensacją redakcyjną a aferą w jednostce finansów publicznych.

 27. tak to jest gdy jedynym kryterium jest przynależność polityczna a nie merytoryczna wiedza. Dyrektor to nie tylko tytuł, to odpowiedzialność i szereg umiejętności.

 28. Mam nadzieje że to złe sformułowanie redakcyjne ” Pytałam wiele razy czy wszystko jest rozliczane prawidłowo i zawsze odpowiedź była twierdząca, żadna kontrola wtedy nie miała uwag. Rozliczana była cała działalność centrum” Były kontrole podatkowe czy nie? na które powołuje się b. dyrektorka, były zapytania o interpretacje czy nie?. Odpowiedz osoby odpowiedzialnej za finanse i gospodarność centrum jest żenująca, wystarczająco dużo mówi o predyspozycjach i kompetencjach autorki wypowiedzi. Lepiej byłoby milczeć niż wypowiadać do prasy takie farmazony.

 29. to właśnie za PSL wykryto tą nieprawidłowość przeprowadzono kontrolę i złożono dokumenty do prokuratury
  więc nikt po nikim ni musi sprząta tylko realizować zalecenia po kontrolne ciągłość władzy obowiązuje i niema co szukać sensacji chyba że chodzi o zwiększenie sprzedaży nł

  • Skoro ją PSl wykrył to czemu do tego dopuścił, przecież to starostwo powoływało na to stanowisko osobę całkowicie ” zieloną”. Skoro ktoś przez palce patrzył co dama wyprawia, to też musi być za ten stan rzeczy odpowiedzialny . Ciągłość władzy polega owszem na wykonaniu ustaleń pokontrolnych za ubiegłe lata z jednym zastrzeżeniem: nowa władza powinna wystąpić o zadośćuczynienie finansowe od osób , które do tego stanu doprowadziły poprzez brak nadzoru . To są ewidentne zaniedbania osób w tamtym okresie sprawujących sprawy centrum.

 30. Widocznie p. Kasia to nieodpowiednia osoba na nieodpowiednim miejscu. W sumie wszędzie jej pelno, wszędzie się udziela już za dużo jej.

 31. Uczestnik

  Podejrzewam że to tylko wierzchołek góry lodowej

 32. Pojechałaś po bandzie dziewczynko

 33. Koniczyna

  Jeszcze jedno na marginesie tej informacji. W-ce nr 2, Pan Mariusz Siewiera obiecał wyświetlić co jest w szafach ratusza. Ogólnie miał być kimś w rodzaju “bezpiecznika” ograniczającego władzę. Panie Mariuszu wyborcy czekają na podobne efekty Pańskiej pracy, jak te w powiecie. Mając w pamięci Pańską surową krytykę Burmistrza trudno uwierzyć, że przy Starym Rynku jest wszystko na medal.

 34. Tak gospodaruje PSL😡

 35. Drużyna Kalina!!! Ha ha ha

 36. Brawo Kasia

  • Brawa dla Pani Kasi Słomy która teraz może podać do sądu US za to ze nie odprowadzała VATu… Pretensje to można mieć do siebie i księgowej a nie do US. Oni nie widzieli problemu z dokumentami które im dostarczano a nie w prowadzeniu Centrum.. Trochę pokory Pani Katarzyno bo odpowiedz jest żenująca.

   • Dokładnie tak, pretensje to do siebie , przydałby się porządny rachunek sumienia, podejmujemy się kierowania jednostką wtedy kiedy mamy jakieś przygotowanie i doswiadczenie a nie tylko po to aby mieć lepsze CV.

 37. Koniczyna

  Moim zdaniem to dopiero początek. Nowe władze powiatu chcą powymiatać wszystko z szaf PSL. Myślę, że sporo tam “trupów”.

 38. Mam pytanie do NŁ. Czy napiszcie coś o wczorajszym proteście przed kurią?

 39. Poseł PSL i jego bliscy tacy jak śliwa, telefonista Stasiek O. i paru innych mam nadzieję że się rzucą i zapłacą należność!!!

  • Marzenie. Oni nawet się do tego nie poczują. O innych takich, typu morale itp. nawet nie warto mówić.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.