Ponad 3 mln zł unijnych dotacji trafi do małych firm z regiony Głownai Strykowa. Na liście projektów wyłonionych do dofinansowania z RPO jest aż 6 naszych lokalnych firm działających w różnych branżach, począwszy od transportowej, poprzez odzieżową, medyczną, a skończywszy na spożywczej.

 

Firmy zainwestują w innowacje i rozwój, kupując nowe maszyny i technologie, zatrudniając nowych pracowników. Wysokość dotacji waha się od 1,8 mln zł do 49 tys. zł. Z rozmów, jakie udało nam się przeprowadzić z właścicielami rodzimych firm, wynika, że choć dotacje w przeciwieństwie do lat ubiegłych udało się tym razem pozyskać wielu podmiotom działającym poza większymi miastami, to mimo wszystko są to bardzo trudne pieniądze. Znalezienie się na liście projektów wyłonionych do dofinansowania to tak naprawdę wierzchołek góry lodowej, bo żeby rzeczywiście uzyskać pieniądze, trzeba spełnić szereg szczegółowych wymagań.

Trans-Kam ułatwi pracę operatorom

Na czele firm, którym udało się pozyskać dofinansowanie, jest podstrykowski Trans-Kam z Tymianki. Firma Roberta Kupisa skorzystała z dwóch źródeł wsparcia, z puli przeznaczonej na podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz z puli przeznaczonej na dofinansowanie rozwoju mikro- i małych przedsiębiorstw. W sumie jest to dotacja w kwocie 1,8 mln zł. Za te pieniądze oraz wkład własny na poziomie kolejnego 1 mln zł Trans-Kam zamierza zakupić dwie nowe maszyny: spychacz i równiarkę oraz nowoczesny system komputerowy do obsługi maszyn już używanych w firmie. Obecnie w skali kraju z takiego systemu rodem ze Skandynawii korzystają trzy firmy, w skali wojewódzkiej funkcjonują systemy znacznie bardziej ubogie, a w skali lokalnej nie ma ich w ogóle.

 

Więcej czytaj w papierowym i on-line wydaniu WG.

(ljs)

Komentowanie nie jest możliwe.