To jest podwójnie niedobra wieść dla mieszkańców dzielnicy Korabka. Rano pisaliśmy, że w miniony piątek 26 czerwca burmistrz Krzysztof Kaliński wystąpił do spółki PKP PLK o bezkosztowe rozwiązanie umowy w sprawie budowy wspólnymi siłami miasta i kolei, tunelu pod torami linii Warszawa-Poznań, w ciągu ulic Mostowej – Armii Krajowej. 

Rezygnacja jest wynikiem podjętej dzień wcześniej decyzji większości radnych Rady Miejskiej (z klubów PiS i Łowickie.pl), którzy odmówili finansowania tej inwestycji.

Aktualizacja: Teraz już wiemy, jak pochopne było głosowanie w Radzie. Otóż dziś okazuje się, że miasto otrzyma aż 8 milionów złotych rządowej pomocy właśnie na cele inwestycyjne. Piszemy o tym tutaj. Z nawiązką pokryłoby to koszty wykonania dokumentacji tunelu, o co wnioskowała grupa 6 radnych, a co odrzucili radni z dwóch klubów: Łowickie.pl (środowisko PO i SLD) oraz PiS.

Naczelnik miejskiego wydziału inwestycji Grzegorz Pełka nie kryje rozczarowania tą decyzją radnych. Wskazuje, że obecnie, gdy linia jest modernizowana, rzeczywiście ruch na niej jest niewielki, ale gdy modernizacja szlaku się zakończy, można się liczyć z ruchem na niej nawet do 300 pociągów na dobę, czego dotąd nigdy nie było. Na tym akurat przejeździe, położonym blisko dworca, rogatki są natomiast zamykane jeszcze gdy pociąg stoi na stacji, czyli na kilka minut zanim pojawi się na przejeździe. To oznacza, że przejazd będzie częściej zamknięty niż otwarty. Na kolejnych przejazdach, w ul. Seminaryjnej i Płockiej, będzie tylko trochę lepiej.

Zdaniem naczelnika, nie można wykluczyć, że w przyszłości PKP będzie skłonna zawrzeć inną umowę w sprawie budowy tunelu. Może pojawią się też kolejne fundusze, po które będzie można sięgnąć. Ale na pewno usytuowanie tego przejazdu jest dla kolei mniej dokuczliwe niż dla miasta – więc tej pewności mieć nie można. PKP może, ale nie musi – a mieszkańcy Korabki szybko po oddaniu do użytku zmodernizowanej trasy odczują skutki decyzji radnych. Obszernie o dyskusji na temat budowy tunelu i o podjętej decyzji – w czwartek w Nowym Łowiczaninie. Tam też szerzej o rządowej pomocy dla samorządów.

Tagi:

66 komentarzy

 1. W Łowiczu modernizacja oczyszczalni 15000m3/dobę ma kosztować około 80-90 mln zl.,przy czym okazuje się że na dobę wpływa 5000 m/3 ,niedługo odpadnie zrzut ścieków z Maspexu, a ostatnio okazało się że na oczyszczalnię wpływają ścieki z wodami deszczowymi,gdyż nie ma rozgraniczenia w kilku punktach miasta/ilu?/ścieków od wód deszczowych .Proponuje zwiększyć ilość historyków a zmniejszyć do zera ilość fachowców bowiem w Żywcu zmodernizowano oczyszczalnie o wydajności 40000m3/dobę za kwotę ok 69 mln zł

 2. Łowiczu modernizacja oczyszczalni 15000m3/dobę około 80-90 mln zl.,przy czym okazuje się że na dobę wpływa 5000 m/3 ,niedługo odpadnie zrzut ścieków z Maspexu, a ostatnio okazało się że na oczyszczalnię wpływają ścieki z wodami deszczowymi,gdyż nie ma rozgraniczenia w kilku punktach miasta/ilu?/ścieków od wód deszczowych .Proponuje zwiększyć ilość historyków a zmniejszyć do zera ilość fachowców .

 3. Artykuł trochę manipuluje faktami. Pieniądze są na cele inwestycyjne, a nie na budowę tunelu jak można by pomyśleć. Udział miasta w takim przedsięwzięciu to wielka niewiadoma i koszty wiele wyższe niż 8 milionów. Ja wiem, że dla przeciętnego mieszkańca 8 milionów zł to dużo, ale już dla miasta niekoniecznie. Na samą oświatę wydaje się znacznie więcej, inwestycje też są drogie, byle jaki chodnik na osiedlu czy krótki odcinek drogi kosztują. Te 8 milionów rozejdzie się w minutę i jeszcze braknie.

  • Poza tym te pieniądze miałyby wystarczyć na sporządzenie dokumentacji tunelu ….no WOW! Czy nie widać jak absurdalnie to brzmi? Skoro papierki kosztują kilka milionów to pytam skąd miasto weźmie pieniądze na budowę skoro ledwo by wyskrobali na dokumentację?

   • Panie Tomku, proszę czytać uważnie, napisałem, że pokryłyby z nawiązką. Na sesji dyskutowano o przeznaczeniu 400 tysięcy na dokumentację – takie są mniej więcej koszty. Radni jednak tych pieniędzy nie przeznaczyli. a to są inwestycje par excellence. Ponadto kolej wnosiła do umowy 6 milionów. Piszemy o wszystkim obszernie w najnowszym numerze NŁ. Zapraszam do lektury.
    Pozdrawiam
    Wojciech Waligórski

    • Przy 400 tys. dość duża ta “nawiązka”, niemniej dziękuję za odpowiedź.

 4. W Sochaczewie gdzie burmistrz jest z PiS zadłużenie miasta jest jeszcze większe i jest ok?

 5. “Teraz już wiemy, jak pochopne było głosowanie w Radzie. Otóż dziś okazuje się, że miasto otrzyma aż 8 milionów złotych rządowej pomocy właśnie na cele inwestycyjne” Piękna manipulacja, wczesniej wiedzieli że dostaną? Dostali po wizycie prezydenta, bo Kosior zalatwil, a nie Kaliński on to może sobie profilowe zmienić jak bliski radny na trza sra. Zresztą jest na co wydać ten hajs…. A z tunelem jeszcze nic nie wiadomo, wiec nie ładujcie ludzią bzdur do głów i tak maja ich pełne.

  • Ty barani łbie. Nie wypisuj głupot. Masz przykład rządów władzy ludowej. Najważniejsze, żeby zrobić na złość a że miasto będzie w tył to nie ważne. Polityka rodem z ZSrr lat 30-tych minionego wieku. Żenada!

   • Xawier… heh i kto tu ma barani łeb. Nawet nie wiesz co wypisujesz, mieszasz fakty historyczne, doedukuj się, pewnie jestes tym z wyższym co na cpunka głosował z suzych miast z rodzicami na wsi, hehehe jełop zawsze bedzie jełopem

   • Ps. miasto jest tak do tylu że już bardziej się nie da, budżet nie jest z gumy! Twój pusty łeb za to tak, mą nieograniczoną pojemność na banialuki😂

 6. Łowiczak

  Kaliński zadłużył miasto jak nigdy w historii, chciałby zadłużyć jeszcze bardziej. On odejdzie na emeryture , ludzie bedą go chwalić jak dużo zrobił tyle że olbrzybie długi będą spłacać następcy przez 4 kolejne kadencje. Trxeba załatwić większe difinansowanie na tunel a nie porywać się z motyką na słońce. Brawo radni za podjęcie rozsądnej decyzji mimo iż wielu zapewne będzie was winić za brak tunelu. Burmistrz fatalnie zarządza miastem i to że wszystko się w nim wali to jego wina

  • Paweł.K

   Załatw większe dofinansowanie 🙂 🙂 🙂 Trzeba… nic nie trzeba… jedyne co można to pomyśleć.

  • Chłopie, co ty wypisujesz. Koło nosa przeszło dofinansowanie i jedyna okazja, żeby zrobić coś pożytecznego dla tego miasta a ty chwalisz nieuków z pisu, że zrobili coś dobrego (po zlości Kalińskiemu) ?. Facet walnij się w czoło , chwilę pomyśl zanim coś napiszesz.

   • Na salę widowiskowa dostaliśmy 40% dofinansowania i też przeszło koło nosa, a dlaczego? Dlatego, że Burmistrz podjął choć jedną dobrą, rozsądną decyzję bo wiedział, że nas nie stać na to po prostu. Brnięcie teraz w kolejne kredyty to zabujstwo dla miasta.

 7. A pieniądze przyleciały same, pan premier rozwozi miliony po kraju, może jeszcze dorzuci i będzie tunel. Proponuję ogłosić konkurs na frekwencje w wyborach, Łowicz napewno wygra.

 8. Dla wszystkich znawców tematu i pełnych wiedzy…. w momencie uruchomienia pełnej przepustowości na linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice, przejazdy na ul. Armii Krajowej – Mostowa i w ul. Seminaryjnej zostaną zlikwidowane! I tyle ….

 9. Ludzie
  Dziwicie się że zapadają takie decyzje?
  A ilu radnych miejskich ma wykształcenie wyższe z zakresu ekonomii, zarządzania, prawa?
  Jak brakuje podstawowej wiedzy to i doświadczenie i najlepsze chęci nie pomogą
  Szkoda tylko mieszkańców, bo w morzu obowiązków każdy mieszkaniec ma jednak prawo wymagać by w jego imieniu ktoś dobrze zarządzać

 10. A i jeszcze jedno Panie WW. Zapomniał Pan podlinkować artykuł o fatalnym stanie mostu który filmowal zdyszany redaktor. Dlaczego w tym temacie cisza? Tylko jeden radny o tym wspomniał. Przepraszam ale nie mam pamięci do nazwisk. Każdy wylewa tu wiadra pomyj i po części się nie dziwię bo rozumiem żal mieszkańców. Kończąc jedna uwaga do takiej Pani co pisma przynosiła z Korabki – trochę nie na miejscu takie zagrywki przy załatwianiu poważnej sprawy

 11. Ci co narzekają, że tunelu nie będzie niech w końcu zrozumieją, że miasta nie stać na ten tunel! Już mamy największe zadłużenie miasta w jego historii, a to jeszcze nie koniec. Już teraz będziemy spłacać kredyty przez następne 15 lat jak nie więcej. Już teraz miasto jedzie na kredycie by wypłacić pensje urzędnikom, nauczycielom i całej budżetówce. Co najważniejsze po co Wam tunel jak zaraz nie będziecie mieli do niego czym dojechać bo most pilnie trzeba remontować – koszt kilka mln złotych, których nie ma! Ogarnijcie się bo stan finansowy miasta jest fataly -kto ogląda sesje to wie bo sam skarbnik jak i kilku odważnych radnych o tym mówi. Dziękuję radnym, że podjęli choć trudną to bardzo rozsądną decyzję.

  • Ale kto jest winny takiemu fatalnemu stanowi miejskich finansów kto rządził przez ostatnie kilkanaście lat w Łowiczu,burmistrz Kaliński wspólnie z PIS i dopiero po ostatnich wyborach samorządowych ich drogi się rozeszły

  • Pani Alu za co te kredyty?? za towerową ścieżkę śmierci z Łowicza do Nieborowa której oczywiście nie ma i chyba całe szczęście skoro ruch TIR-ów został wprowadzony do miasta na dwóch rondach z których splendor nie zna granic, pytam się z czego ten splendor? z wpuszczeniu ciężkiego taboru do miasta? literalnie mówiąc aby nie siać pytań otwartych, wpuszczono do miasta ciężarówki, a turystyczna atrakcyjność miasta została znacząco obniżona – powtórzę wycieczka rowerowa z Łowicza do Nieborowa to ścieżka śmieci, Czarny Punkt na mapie Polski

  • Ala (radny Wolski czy Wójcik) ??? Nie brońcie tej haniebnej decyzji o odrzuceniu tej inwestycji !!!!!!!!!!!!!!!!!
   Mieszkańcy zapamietają

 12. Nigdy nie będzie 300 pociągów na dobę.. max. będzie 150-200

 13. Jak będziecie stać w korkach za kilka miesięcy na tym przejeździe to pomyślcie sobie komu to zawdzięczacie. Wójcik, Pięta , Wolski, Trzoska i reszta. Przypomnijcie sobie o tym przed wyborami by wiedzieć na kogo nie głosować

  • Nie będziemy stać, bo mamy Seminaryjną / obwodnicę / wiadukt przy PKP, jeśli powstanie. Ogólnie jak zwykle tempo prac PKP pozostawia wiele do życzenia, aż strach pomyśleć ile budowaliby ten tunel, z 20 lat?

  • Mały Kaziu

   Lepiej stać w korku jak pływać w tunelu.

 14. ASKSIĘŻAK

  Wielu internautów kopiuje i wkleja po kilka razy te same bzdury, więc i ja to uczynię – przynajmniej na temat. Miałem nadzieję, że skoro 28.06. zjechało do Łowicza “tyle władzy” – zgodnie z moją sugestią (komentarz z dnia 25.06.) – któryś z łowiczaków zapytał rządzących, dlaczego bogate Skierniewice dostały na budowę następnego w tym mieście wiaduktu nad torami (ul. Zwierzyniecka) prawie 30 mln zł a biedny, zadłużony Łowicz – tylko kilka mln. Jeśli władze Łowicza są niegramotne w pozyskiwaniu funduszy, to może trzeba ich wysłać na szkolenie do Skierniewic czy Mszczonowa?
  Jeśli nikt tej dziwnej hojności władz PIS nie wyjaśnił i nie wyjaśni – uznam Was łowiczaków za frajerów, i przestanę się dziwić, że Łowicz stacza się od lat po równi pochyłej, pod rządami obecnego burmistrza. Po rezygnacji z tunelu w ul. Mostowej, należy tak zorganizować ruch z Korabki, aby wykorzystać budowany wiadukt przy Dworcu Głównym i most przez Bzurę koło ruin zamku. Natomiast na przejeździe w ulicy Mostowej, może dałoby się wybudować przynajmniej kładkę dla pieszych.

  • Asksiężak zgadzam się z Tobą, określenie że władze są “niegramotne” jest i tak delikatne na opisanie stanu rzeczy. Ogólnie jako mieszkanka Korabki nie rozpaczam z powodu braku tunelu. Jak to już któryś z radnych zauważył, kiedy dach cieknie nie kupuje się nowego telewizora … zapewne kiedyś tunel powstanie, może z dużą dotacją/dofinansowaniem, zawsze lepsze to niż kredyt na spłacenie kredytu na poprzednie kredyty.

 15. Uświadomcie co dla Warszawy zrobił dobrego Trzaskowski bo nie rozumiem tych 30% w wyborach

  • wsadź se łeb do kibla i spuść wode to zrozumiesz

  • Dobre pytanie, PAD dał wsi tylachno i 13-te emerytury i zwolnienie z KRUS i opiekuńcze na dzieci( w czasie koronawirusa) to i słupki w wyborach poszybowały w górę a jak w Warszawie Trzaskowski nie dał nic – to twoje pytanie Mariuszu jest zasadne dlaczego aż 30 %. dostał w wyborach. Przecież nic nie ma za darmo.

 16. W niedziele widziałem jak goście na crosach jeżdzą przez kładke z kompozytowej deski taracowej na tzw miejskiej plaży że nie ma na nich bata tak niszczyć ….gdzie jest zdrowy rozsądek ….a może Policja

 17. Ludzie wiaduktu nie ma , most się wali a wy chceta tunel. Jak stracony tunel jak go nigdy nie było

 18. Po co wam palmy w Łowiczu… jedźcie do Głowna nad jezioro, tam życie trwa 24h i widac że burmistrz dba o rekreację. Gastronomia, Central wakepark, place zabaw siłownie, profesjonalne boiska, trasy rowerowe, letnie kina od ecorower, jak na takie miasto jest bardzo fajnie

  • bo tam rządzi PO i dlatego jest dobrze. W Łowiczu rządzi burmistrz kiedyś popierany przez pis z radą w większości z pis i czegoś co ma łowickie w nazwie tzw. pisbis

 19. 300 pociągów, a gdzie bariery dzwiękochłonne przy dworcu głównym? .

 20. Ja Wam WOJTA nie WYBIERALEM

 21. Q wa. Główny to pisze ??? Manipulacja jak w tvpis jak można coś stracić czego się nie ms.. ??? PKP miało dać 6 milionów bez względu na to ile by kosztował ten tunel… I okaże się jak z oczyszczalnią ???? I jeszcze się okaże że przetarg zrobi PKP będzie nadzorował A za konsultacje,uzgodnienia kolizje itd. itp. Zainkasuje to co daje… ponoć miał tunel kosztorysów i kosztować 30 milionów ??? A jak będzie to 60 milionów ? A jeszcze drogi dojazdowe ??? I ile czasu buduje się wiadukt ? ?? Ps jak zamkną to będzie można jeszcze blokady robić… powolne wsiadanie do pociągów… paraliżowanie link kolejowej… az do skutku jak napisano w Bibli…

 22. michał-młody

  plaża..masakra.. palmy ? gdzie są? w styczniu będą wystawione?.. górka szczęścia.. wielkie wow .. jak widać .. nic nie ma..
  ..ciepłe posadki dla ludzi w łączy nas lowicz.. miasto zadłużane na potęgę.. łąka na nowym rynku.. nic się nie dzieje poza aktualizacją strony łączy nas lowicz.. gdzie jest promocja? na wyborach podziękujemy.!!!

  • Chyba żart!przez to co napisałeś -pokazałeś stan twojej wiedzy na temat zarządzania miastem.

  • I tak tunel jest o wiele ważniejszy z perspektywy mieszkańca niż brak palm nad Bzurą czy “”łąka””na Nowym Rynku..Zapamiętamy!!#

  • Bardzo dobre pytanie, górki nie ma od 2 czy 3 lat, co się dzieje z plażą albo samymi palmami, gdzie jest słynne “łączy na s Łowicz”?

   • Plaże przejął pan Kosiorek ze świtą, ma byc Miami Beach i nowy amfiteatr dla występó wierchuszki z PisU. Będą ponoć przyjezdzać do nas co roku tak im się nasze Błonia spodobały 🙂

  • ciepłe posadki to mają członkowie PiS, wymieniać mam rady nadzorcze, stołki w jednostkach powiatowych i w jednostkach Urzędu Marszałkowskiego??? Same tuzy na super stołkach, bez wiedzy i merytoryki. Brawo dla takiej Polski, politycznej

 23. Dlaczego nie działa fontanna na Nowym Rynku?

 24. A co byście chcieli ze PiS będzie pomagał przeciwnikowi. A Burmistrz lepiej niech się pakuje razem z Pełka bo widać do czego doprowadziło. Ulice wyglądają jak ser szwajcarski , nawet i te nowo budowane . Nowy rynek zarośnięty jak łąka. Zdunska gorzej wyglada niż Bielawska. A na ulicach śmieci z koszy wyglądają .

  • Pomagać pis powinien mieszkańcom,a nie bawić w złośliwości jak dzieci w piaskownicy!!

   • To nie są złośliwości, to przemyślana decyzja, która miała miasto uchronić przed gigantycznym zadłużeniem, kolejnym kredytem. Z informacji jakie są nam mieszkańcom podawane wynika, że PKP chciało sobie tanim kosztem zrobić remont i tunel, ale dlaczego mamy jako miasto wykładać aż tak duże pieniądze? Ta umowa była od początku dla Łowicza krzywdząca.

 25. Pokażemy wam w najbliższych wyborach!!! O waszych ciepłych posadkach możecie zapomnieć.Nikt na was nie zagłosuje- za ten tunel i nie tylko-wy -radni z pisu!

 26. Panowie radni pis i Łowieckie. Pl DZIEKUJE.
  Naprawdę nic mnie tak nie cieszy jak stanie pół godziny przed zamkniętym przejazdem kolejowym.
  Naprawdę nie wiem jak wam dziękować.
  Jakub Wolski na Burmistrza!!! A co tam Prezydenta RP..

 27. Pis robi wszystko przeciwko Burmistrzowi!!!Z takimi radnymi to doczekamy się 2 Japonii w Łowiczu!!!🐽🐽🐽

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.