Jutro, 23 kwietnia, zgodnie z planem lekcji kończy się przerwa świąteczna w szkołach. Prawdopodobnie jednak nie zakończy się do tego czasu strajk nauczycieli i pracowników oświaty.

Szkoły, które przystąpiły do strajku indywidualnie podejmują decyzję co do ich pracy od jutra. Część z nich zawiesiła strajk i będzie prowadziła normalne lekcje, część ma nadal strajkować, zapewniając jedynie opiekę.

Flaga ZNP przed Szkołą Podstawową nr 3 w Łowiczu. Fot. Marcin Kucharski
Flaga ZNP przed Szkołą Podstawową nr 3 w Łowiczu. Fot. Marcin Kucharski

Na zawieszenie strajku zdecydowały się m.in. szkoły w Łyszkowicach i Kalenicach, tam zajęcia odbędą się jutro normalnie, zgodnie z planem lekcji. Podobną decyzję podjęli dzisiaj także nauczyciele szkoły w Błędowie, tam również strajk został zawieszony.

Podobnie w Kocierzewie Południowym. – Od 15 kwietnia żaden nauczyciel nie wpisał się na listę strajkową – mówi dyrektor tamtejszej podstawówki Agnieszka Maliszewska. – W związku z tym zapytałam nauczycieli, czy zamierzają strajkować po świętach. Odpowiedzieli, że nie. 

Dlatego też w środę szkoła zaprasza uczniów na lekcje według planu. 

Z kolei, jak mówiła nam reprezentująca ZNP w szkołach miejskich w Łowiczu, Marzanna Kotowicz – nauczyciele w Szkole Podstawowej nr 3 w Łowiczu podjęli decyzję o kontynuowaniu jutro strajku, prawdopodobnie podobne decyzje zapadną też w innych szkołach podstawowych w mieście (oczywiście przy założeniu, że strajkujący dzisiaj nie porozumieją się z rządem).

Komitet strajkowy działający przy Szkole Podstawowej w Kiernozi zdecydował, że w środę, 24 kwietnia nie przystąpi do strajku. W związku z tym dyrektor szkoły poinformował, iż od tego dnia w szkole zajęcia lekcyjne dla uczniów będą odbywały się według planu.
Nadal nie wiadomo czy w środę nauczyciele przystąpią do strajku w szkołach podstawowych w Nowych Zdunach oraz w Bąkowie Górnym. – Nie mam informacji o tym, że nauczyciele odstąpili od strajku – powiedziała nam dyrektor szkoły Małgorzata Znyk-Kaszewska.

– Bardzo bym chciała, żeby już dało się poprowadzić normalne zajęcia, ale na tę chwilę nie wiem czy będzie to możliwe. Jeśli będzie coś wiadomo będziemy informować na przykład poprzez kartki przekazywane sołtysom – powiedziała nam dyrektor SP Nowe Zduny Małgorzata Kubiak.
Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Sannikach zakończyli strajk. Od środy, 24 kwietnia będą odbywały się normalne lekcje, zgodnie z planem – dowiedzieliśmy się w szkole. W czasie niektórych lekcji mogą być zorganizowane zajęcia opiekuńcze.

W szkołach ponadgimnazjalnych, zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, nic nie wskazuje na to by miały się nie odbyć rady klasyfikacyjne (wystawienie ocen dla maturzystów). Właśnie trwa taka rada w I LO w Łowiczu, na godz. 15 zaplanowana jest w ZSP nr 1.

Wielu nauczycieli łowickich szkół udało się dzisiaj do Warszawy na ogólnopolską manifestację przed budynkiem MEN.

Gmina Bielawy. Udało nam się ustalić, że do Szkoły Podstawowej w Bielawach, do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sobocie i Szkoły Podstawowej w Oszkowicach w środę 24 kwietnia wracają uczniowie. Prezes Oddziału ZNP w Bielawach Mieczysława Malinowska nie nazywa tego jeszcze zawieszeniem strajku, gdyż – jak mówi – może on przyjmować różną formę. Więcej informacji będzie można uzyskać po południu. Na tę chwilę wiadomo, że uczniowie mają przyjść do placówek zgodnie ze swoimi planami lekcji. 

Gmina Domaniewice. W szkołach w gminie Domaniewice strajk został zawieszony w zeszłym tygodniu. W Szkole Podstawowej w Domaniewicach do zawieszenia doszło w miniony czwartek, 18 kwietnia – tuż przed rozpoczęciem przerwy wielkanocnej. Dzieci powrócą więc na zajęcia zgodnie ze zwyczajem jutro, 24 kwietnia.
– W najbliższym czasie zajęcia w naszej szkole na pewno będą się odbywać, ale co będzie dalej, czas pokaże – powiedziała nam dyrektor Marzena Sadowska.
Podobnie sytuacja wygląda w Szkole Podstawowej w Skaratkach, gdzie zajęcia także rozpoczną się jutro, choć strajk zawieszono w zeszłym tygodniu – tuż po zakończeniu egzaminów ósmoklasistów.
– W pierwszym tygodniu strajkowali wszyscy pracownicy, w czasie egzaminów strajk przybrał formę rotacyjną, a obecnie został zawieszony – powiedział nam dyrektor Ryszard Ogonowski.

63 komentarze

 1. Na twoje miejsce każdy będzie lepszy,gdyż z takim egoizmem i pogardą dla innych do żadnej pracy się nie nadajesz.Nie nękaj dzieci,zwolnij się.Widać,że nie tylko wykształcenia ale i kultury brak nauczycielom.Od września zatrudnić innych,tacy jak Laila do psychiatry nie do szkoły.

  • Popieram…dać podwyżki nawet ale od września wywalić na zbity pysk…W Warszawie może i brak nauczycieli ale w Łowiczu to jest ich jak psów , pełno…łatwo się ich zastąpi

 2. Uszanowanie dla Polskich świadomych nauczycieli, które nie dały się omamić antyPOlskiej grupie z ZNP !!! Zachowały się jak trzeba !!!!!

  • …. “świadomych nauczycieli, które nie dały się….” i wszystko jasne! Do szkoły było pod górkę i stąd ta nienawiść do ludzi wykształconych?!

   • W gwarze łowickiej, to chleb powszedni. Taka “wykształcona”, że wie o czyjejś przeszłości?

   • Nauczyciel…przyczepić się do pisowni a nie do istoty tematu..typowe..Ja wam podwyżek nie żałuje ale nie kosztem dzieci. Życze wam aby za kilka lat kiedy w Polsce bedą już Rządy PO , Wiosennych Gejów lub dwugłowego potwora spagetti waszyn dzieciom lub wnukom staneła na drodze jakas grupa niezadowolonych z życia..co wtedy powiecie jak wasze dzieci ktoś wykorzysta bezlitośnie do realizacji własnych celów

 3. W miejsce tych pseudo nauczycieli ktorzy strajkuja – zatrudnic od 1 wrzesnia nowych a oni niech sobie strajkuja nawet do emerytury

  • Szukaj szukaj, może znajdziesz za 1800 na rękę! Powodzenia!!! 😁

   • 0,5 żart 0,5 serio

    Robisz za 1800 zl i nazywasz się inteligencją …tyle to da się dziś zarobić bez szkoły i to leciutko tylko 40 godz tygodniowo nie tak jak nauczyciel 20 przy tablicy i 100 w domu sprawdzając klasówki i codziennie przygotowując się do lekcji aby nauczyć dzieci tabliczki mnożenia lub że pies to ssak

   • Tyle tylko zapamiętałaś ze szkoły…Zapewniam cię, że mądre dzieci wynoszą dużo więcej ze szkoły.

 4. Wyśmiewają wszystkie zawody,więc nie powinni być nigdzie obsługiwani,prywaciarze nie powinni wykonywać im usług,biurwy ich nie załatwiać w żadnym urzędzie,nie sprzedawać im mleka ani wieprzowiny,nie tankować samochodów(o ile mają biedacy),niech wiedzą,że każdy ma ich za pazerne dno bez kultury.

 5. Pani Doroto,wszyscy prócz nauczycieli są tego samego zdania,co Pani.Tylko te pazerne,tępe,egoistyczne niedouki cały świat by chcieli uciszyć,tak jak w odpowiedzi na Pani komentarz,uważają,że tylko oni się liczą.Jak oni się nie wstydzą?

 6. Aroganccy i zarozumiali nauczyciele , macie okazje jedną z niewielu dowiedzieć się co o was sądzi społeczeństwo, rodzice dzieci którzy nic wam w oczy nie powiedzą bo wiedzą że jesteście mściwie i wszystko by się odbiło na uczniach. Ciekawe ile teraz będzie zadawane do domu jak dzieci wrócą do szkoły. Macie za nic przedstawicieli innych zawodów którzy mają teraz problem z opieką dla dzieci, zaległości w nauce itd. Pasożyty społeczne

  • Wielu nauczycieli już by chciało wrócić do pracy ale jak cała szkoła strajkuje to gdzie mają wrócić

  • Dorotka , zajmij się praca , a nie pisaniem komentarzy w pracy😂, Boisz się , ze nie będziesz umiała odrobić pracy domowej ?🤣Dużo czeka Cię pracy , oj dużo 😂😂😂

   • Joanna Zapędowska

    P.S ..zanim napiszesz czasami… nie tylko wy macie wyższe wykształcenie w tym kraju. Oboje z mężem mamy dyplomy Politechniki Łódzkiej po 5 latach studiów dziennych…Łowicki nauczyciel …często po “mazowieckiej ” zaledwie… Więc prosze sie nie wywyższać

   • Taka jestes odważna nauczycielko to podaj imię i nazwisko oraz szkołę

  • Komentarz jakby żywcem wzięty z czasów gomulkowskich 😁 komuna też nie lubiła inteligencji i też mieszala ją z błotem, stare chwyty!!!! 😆

   • …”gomulkowskich”, “mieszala”-do szkoły pewnie pod górkę było.

   • Masz się za inteligencję…jak byś była inteligentna to byś nie pracowała za te podobno grosze tylko byś pracowała mało za duże pieniądze

 7. Niech każdy zawód jeszcze zacznie strajkować, zamknijmy wszystko bo są małe zarobki. Nauczyciele podejmując się tego zawodu wiedzieli na co się piszą. Dostali tyle pieniędzy i tyle wolnego, że w dniu dzisiejszym to pora skończyć te dziecinadę i wrócić do pracy. Nie jeden uczeń uczący się dziś w szkołach jest mądrzejszy od Was.
  Jak to gdzieś ktoś napisał: „ uczą Nas byśmy dobrze zarabiali a sami narzekają na swoją wypłatę”

 8. Nauczyciele to sami sobie już skaczą do gardeł… po tygodniu należało zmienić formę strajku a nie ciągnąc teatr Pana Broniarza.. np wyjść na ulicę, łazić po pasach jak rolnicy a nie siedzieć na dupach i pic kawkę bądź co gorsza latać po sklepach aby rodzice widzieli… Oprócz tego co dostaliście w ciągu dwóch lat to nic nie zyskaliście tym pajacowaniem a dzieci sie cieszą

 9. Ci co zarabiają najniższą krajową i pracują siedem dni w tygodniu maja więcej godności i szacunku do pracy, niż ci co mają naprawdę wysokie zarobki i dużo czasu wolnego od pracy. Nauczyciele pokazaliście jak ważni są dla was uczniowie…

 10. Nauczyciele niech pokażą swoje pity albo oświadczenia majątkowe to wtedy zobaczymy czy takie ubogie są,Skąd takie auta stoją pod szkołami podstawowymi itp chyba nie dzieci ani młodzieży niech skończą już ten cyrk

 11. Wywalić ze szkół leniwych uczniów i leniwych nauczycieli.

 12. Świetnie, czas zakończyć tę żałosną hucpę na której najwięcej tracą dzieci.

 13. Poza nimi samymi nie ma osoby,która by ich popierała lub miała o nich dobre zdanie

 14. Zamiast strajkować niech odejdą,i nauczyciele,i z MOPS-u,na ich stanowiska zdobyte dzięki znajomościom szybko znajdą się chętni

 15. ad ZIBI – jesteś niedoinformowany, bo nauczyciele strajkowali i przed świętami i dziś. Wolne mają łamistrajki

  • Czytam i wyciągam wnioski. Każdy nauczyciel powinien dziś pracować, a w art. np w SP 3 zapowiadają powrót do strajku jutro, czyli wnioskuję, że w środę. No chyba, że dziennikarz rozmawiał z nauczycielami wczoraj, w święta.

  • Nie wszyscy nauczyciele strajkuja
   Nauczycielka

  • Niedobrze mi się robi, jak patrzę na tych pojedynczych strajkujących w szkołach , nieroby skoro wam się nie chce, to zmieńcie prace !

 16. Może przydałoby się tak sprawdzić ile z tych nauczycieli strajkuje, a ile na L4 przebywa z obawy przed utratą dochodu. Moi drodzy albo strajkujemy, albo udajemy strajk.

  • Dokładnie! Wyzywają od łamistrajków, ale tamci chociaż uczciwie od początku mówili jakie mają poglądy. A taki na L4 to nie ma honoru, bo niby chce strajkować, ale na L4 w domu siedzi i kasę dostanie, a strajkujący nie. Z danych podawanych ze szkół “chorujących” nauczycieli jest bardzo dużo.

   • To co piszecie o honorze i L4 bardziej pasuje do policjantów niż do nauczycieli. Tylko mi tu nie porównujcie czasu pracy i nie piszcie o ryzyku. To wyświechtany frazes.

 17. Ferie to mają dzieci, a nauczyciele dziś nie mają wolnego. Tak więc strajk, jeśli już ma być kontynuowany, powinien być od dzisiaj. Nauczyciele dobrze to wiedzą, ale wolne dni to takie przyzwyczajenie, że ciężko przyjąć do wiadomości zmiany, a te polegają m. in. na tym, że dziś jest dzień pracy, a państwo sobie odpoczywają.

  • Nieprawda, “państwo” w dniu dzisiejszym też strajkują.

   • No to bardzo dziwne, powyżej napisano “podjęli decyzję o kontynuowaniu jutro strajku”. Myślę, że jednak państwo siedzą sobie w domu, to nie liczy się jako strajk.

  • Zapraszam do szkół strajkujących, można przyjść i przekonać się na własne oczy, zamiast klapac dziobem

 18. Jak słucham wypowiedzi niektórych nauczycieli to odnoszę wrażenie że nauczyciel to nie zawód, to diagnoza.

 19. I jeszcze jedno – to nie był strajk polityczny. Dziś zaczyna protestować MOPS. Tam są jeszcze gorsze zarobki niż w oświacie, a obowiązków przybywa.

 20. Nauczyciele prężyli muskuły i jak to zwykle bywa, znòw siè ośmieszyli. Już żadna władza nie potraktuje tej grupy społecznej poważnie. Nikogo nie stać na strajk, ale od tej pory cichutko, dzièkować za podwyżkè 150zł w kwietniu z wyròwnaniem od stycznia, wypełniać stosy papieròw, siedzieć na nic nie dających szkoleniach, ktòre prowadzą dla nauczycieli prywatne firmy za cièżkie pieniądze, zapoznawać siè średnio co trzy lata z nową podstawą programową, coraz gorszą. Po odstąpieniu od strajku nikt już nas nie wysłucha.

  • Stać na strajk żony byznesmenow, którym firmy “przynoszą same straty” a na dowód tego w weekend majowy jedzie się do Turcji, a to z biedy tak zwanej 🤣

 21. Przwkazywanie kartek soltyso to juz troche staroswieckie jak na tak wyuczonych ludzi