W najbliższą sobotę, 27 kwietnia, zawieszony zostanie ogólnopolski strajk pracowników oświaty. Taką decyzję ogłosił dziś (25 kwietnia) Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że zawieszenie strajku trwać będzie do września.

Oficjalny komunikat został już opublikowany na stronie internetowej głowieńskiego oddziału ZNP: “Informujemy, że od soboty (27. kwietnia 2019 roku) strajk zostaje zawieszony. Prosimy być gotowym na wrzesień” – czytamy w nim.

W większości placówek oświatowych w naszym regionie strajk trwał od 8 kwietnia br. Dziś został zawieszony.

– Słyszałam o tej decyzji i jedyne, co mogę na ten temat powiedzieć to, że odczucia na jej temat w środowisku pracowników oświaty są różne – powiedziała nam Marzena Kowalska prezes oddziału ZNP w Głownie.

Rodzicom uczniów i przedszkolaków, z którymi udało się dziś porozmawiać naszemu reporterowi na ogół się ta decyzja podoba. 

– Uważam, że każdy pracownik powinien być wynagradzany w sposób godny, ale z zawieszenia strajku się cieszę, bo córka tęskniła już za powrotem do przedszkola. W ciągu ostatnich trzech tygodni starałam się zapewniać jej opiekę we własnym zakresie, ale raz znalazłam się w sytuacji, w której musiałam zabrać ją ze sobą do pracy – zauważa mama 6-latki z Głowna.

Chętnie z naszym reporterem rozmawiali również rodzice maturzystów, których przystąpienie do egzaminów dojrzałości wciąż pozostaje pod znakiem zapytania w związku z radami kwalifikacyjnymi, jakie nadal się nie odbyły.

– To dobra wiadomość! Rozumiem trudne położenie nauczycieli, ale zarówno my jako rodzice, jak i nasze dzieci dosyć mieliśmy w ostatnim czasie stresu. Groźba braku klasyfikacji młodzieży czy zagrożenie matury były dla nas prawdziwą udręką – komentuje mama jednego z maturzystów.

Nasi rozmówcy wyrazili również nadzieję, że do września sytuacja w polskiej oświacie zmieni się na tyle, iż jej pracownicy nie będą musieli ponownie strajkować.

Reprezentująca ZNP w Łowiczu Marzanna Kotowicz uważa, że zawieszenie strajku to słuszna decyzja, biorąc pod uwagę zbliżające się matury. – Próba rozwiązywania tego problemu przez rząd, poprzez pisanie “na kolanie” doraźnych aktów prawnych, tylko spotęgowałaby chaos jaki jest w prawie oświatowym – mówiła. – W tej sytuacji musieliśmy wziąć pod uwagę dobro maturzystów, którzy nie mogą zdawać najważniejszego egzaminu w atmosferze ocierającej się o skandal.

Marzanna Kotowicz mówiła nam też, że zdaniem wielu nauczycieli forma strajku powinna zostać zmieniona, ponieważ obecna nie przynosiła już rozwiązań. – Nie wycofujemy się z żadnego z naszych postulatów – stwierdza. – Nadal chcemy nie tylko podwyżek, ale też zdecydowanego polepszenia stanu polskiej edukacji. Dajemy rządowi czas do września.

Przewodnicząca nauczycielskiej “Solidarności” w Łowiczu Karina Wójcik odmówiła nam komentarza w sprawie strajku. – Powiedzieliśmy już w tym temacie wszystko – mówi.

Czy popierasz strajkowe zamiary nauczycieli, którzy domagają się podwyżek?

Loading ... Loading ...

Komentowanie nie jest możliwe.