Pożar cysterny do przewozu LNG (skroplonego gazu ziemnego) przy stacji regazyfikacji na terenie zakładu Solan w Głownie – takie zagrożenie zakładał scenariusz odbywających się tam dziś ćwiczeń jednostek straży pożarnej z terenu powiatu zgierskiego.

Ćwiczenia poprzedziła odprawa zastępów w remizie OSP Głowno, poprowadzona przez dowódcę JRG PSP w Strykowie Bartłomieja Tomczuka, z udziałem przedstawicieli firm Solan oraz Cryogas (nadzorującej stację regazyfijacji na terenie zakładu). Około godz. 10.00 strażackie zastępy udały się do miejsca koncentracji na parkingu za stacją paliw przy Dk 14, skąd kolejno przyjeżdżały na teren zakładu, tuż przed bramą włączając syreny i sygnały świetlne.

Na miejscu zainscenizowano pożar cysterny (tę udawała przyczepa rolnicza). Akcja gaśnicza obejmowała podawanie prądów wody na pojazd, jak również oddzielenie “cysterny” kurtyną wodną od zbiorników gazu na stacji. W pewnym momencie zasymulowano brak prądu, więc pompownię wody trzeba było uruchomić poprzez podłączenie agregatu, a strażacy byli zostali zobowiązani do zbudowania linii gaśniczej do zakładu od rzeki.

W ćwiczeniach wzięli udział zawodowi strażacy z JRG PSP w Strykowie (2 zastępy), Zgierzu i Ozorkowie (po jednym zastępie), a także druhowie z jednostek zrzeszonych w KSRG: OSP Głowno (2 zastępy), OSP Mąkolice i OSP Lubianków (po jednym zastępie), jak również – gościnnie – zastęp żołnierzy-strażaków z jednostki wojskowej w Leźnicy Wielkiej.

Symulowanej akcji gaśniczej przyglądał się komendant powiatowy PSP w Zgierzu st. Brygadier Zbigniew Grzelak, prezes Solanu oraz osoby z kadry menedżerskiej zakładu, obecny był też komendant gminny OSP.

 

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.