Początek wiosny to, niestety, okres, w którym wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych, najczęściej na skutek nieodpowiedzialnego postępowania ludzi. Od pokoleń pokutuje błędny przesąd, że wypalanie użyźnia glebę. W rzeczywistości proces ten ma destrukcyjny wpływ na środowisko. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli, powodując pożary, które nie tylko niszczą przyrodę, ale mogą też być śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi.  


– W samym powiecie łowickim w 2016 roku odnotowaliśmy 79 pożarów traw – informuje st. kpt. Arkadiusz Makowski z PSP w Łowiczu. – Ogień strawił 128 hektarów, do gaszenia pożarów zaangażowanych było 228 zastępów straży pożarnej. W 2017 roku od stycznia do dzisiaj odnotowaliśmy 32 pożary traw, spaleniu uległo 38 hektarów traw i łąk. Do gaszenia tych pożarów zaangażowanych było 32 zastępów straży pożarnej zarówno PSP jak i OSP.

 
Wypalanie traw jest wykroczeniem, podlegającym karze aresztu, nagany lub grzywny. Jeżeli doprowadzi ono do wybuchu dużego pożaru, podpalający może otrzymać wyrok od roku do dziesięciu lat więzienia.

 
PSP w Łowiczu we współpracy z komendą główną prowadzi wspólną akcję informacyjno-edukacyjną w tym zakresie. 

1 komentarz

  1. Ten kto to robi jest idiotą a po drugie to sobie powinien swój własny dom podpalić a nie łąkę czy inne tereny wypalenie traw niszczę wszystka włącznie z biodegradacji gleby to tylko szkodzi nie pomaga ludzie zrozumcie czytajcie o tym bądźcie świadomi zagrożenia !!!!!!