Dzisiaj, 15 sierpnia, w Łowiczu odbywają się obchody Święta Wojska Polskiego, ustanowionego na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

O godz. 11.15 przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy ul. Podrzecznej zgromadziły się liczne poczty sztandarowe m.in. władz Łowicza i powiatu łowickiego, harcerzy oraz innych placówek, instytucji, służb mundurowych i organizacji pozarządowych.

Po złożeniu kwiatów, delegacje przeszyły w uroczystym pochodzie do bazyliki katedralnej, gdzie o godz. 12 rozpoczęła się główna w dniu dzisiejszym msza św.

18 komentarzy

 1. Oj TAK TAK Kowalska ze swoja “ELITĄ” HA HA HA. Kobieto wstydu oszczędź. Czy to koniec Solidarności łowickiej, pozostaje jej tylko folklor?

 2. Tak dwóch głównych złoczyńców:
  Paweł vel lgbt Bejda
  Dariusz vel chwast Kwatek
  Obciach!!!!!!!!

 3. Święto Wojska Polskiego a tu “łowiczanki” co za żenada! Jeszcze może stragany były?

 4. Szanowni Państwo. Żal i żenada, władze miejskie i powiatowe lansuję siebie, nie wspomnę o pośle B. który zawsze wyskakuje z “telewizorni” jak potrzeba. A właśnie gdzie wojsko, których to swięto obchodzimy, czy nie powiini być głównymi bohaterami widowni?????

 5. Kśięża też tutaj?

  W nawiązaniu do wcześniejszego wpisu o PSL pod pomnikiem pozwalam sobie zadać pytanie jak w podpisie. Czyżby kościół nie odnotował, że Ziuk dla jednej z wielu dam swego życia zmienił wyznanie na luteranizm? Dzisiaj kościół piętnuje każdego, kto choćby w drobny sposób jest poza wiarą, a tu masz… Widać można być bawidamkiem, przestępcą obalającym legalną władzę, zwykłym gburem i prostakiem, ale jak się fartem wygra z Bolszewikami, to już BOHATER pełną gębą. Dmowski się pewnie w grobie przewraca.

  • Jak chcesz zobaczyć prostaka to spójrz w lustro………

   • Kśięża też tutaj?

    Sztuka dyskusji. Na konkretne argumenty wywiedzione z powszechnie dostępnej literatury kontrargumentami są obelgi. Poniżej Anonim opisał w małym skrócie “dokonania” Ziuka. Poczytajcie Szanowni solidnie i bez tezy literaturę o Józefie. Oceńcie fakty i sami się przekonajcie. Prostakiem jest ten, który nie ma wiedzy, ale na lewo i prawo mówi, że inni to prostacy. Wedle jakich kryteriów ta ocena?

  • Dzięki Ziukowi mówisz po polsku. To był niezastąpiony Wódz.

   • Kśięża też tutaj?

    Skąd to przekonanie? 100 lat zaborów zakończyła I wojna, która wybuchła przez określony układ geopolityczny. Pamiętaj też, że po 1920 wybuchła II wojna w wyniku której przez Polskę przeszli Niemcy potem Rosjanie, a na koniec przy konferencyjnym stole podzielono Europę żelazną kurtyną. Dzisiaj mimo to nie mówimy po niemiecku ani rosyjsku. Nie przeceniaj więc roli jednej bitwy i jednego człowieka. Oceń to co dziś mamy w bardzo szerokim kontekście geopolitycznym.

 6. Bejda tutaj?

  Jakiś czas temu PSL domagało się analizy prawnej celem udowodnienia, że przewrót majowy był rażącym złamaniem prawa. Piłsudski strącił w polityczny niebyt Witosa. Tymczasem pod jego pomnikiem z kwiatami Bejda z PSL? Co najmniej dziwne. Tak na marginesie – w mojej ocenie Piłsudski był postacią skrajnie niepomnikową. Nie wiem skąd ten kult. Pewnie z powszechnej niewiedzy. Kiedyś brałem udział w LO w olimpiadzie historycznej o 20-sto leciu międzywojennym. Jak czytałem o Ziuku to mnie w fotel wbijało.

  • Fajnie, że są ludzie o takich poglądach i odbierają fakty historyczne wprost bez mitologizacji jak robi to większość historyków w Polsce. Zwycięstwo nad bolszewikami pod Warszawą w 1920 roku było dziełem gen.Rozwadowskiego, a nie Piłsudskiego, który w tym czasie oddał się do dyspozycji premiera. Później glorię zwycięzcy przypisał sobie, a gen.Rozwadowski został wtrącony do więzienia w którym w sposób tajemniczy zmarł. Pan Piłsudski miał okazję zgnieść czerwoną zarazę, ale jako stary socjalista wolał Rosję czerwoną od Rosji białej. Nazwa przewrót majowy jest listkiem figowym, bo Piłsudski dokonał zamachu stanu i wywołał krótkotrwałą wojnę domową. Piłsudski zarżnął demokrację m.in. wprowadzając wojsko na obrady sejmu, a także dał ciche przyzwolenie na bicie posłów przez oficerów WP.

  • cd. Kolejnymi dziełami pana marszałka było faworyzowanie oficerów z rodowodem legionowym, a dyskryminacja i zwalnianie z armii oficerów z byłych armii zaborców. Pan marszałek Piłsudski po dokonaniu zamachu nie wprowadził żadnych rozwiązań w celu uzdrowienia państwa, rządy pułkowników, których namaścił doprowadziły do klęski w 1939. Na skutek konfliktu ze swoim przyjacielem gen.Sosnkowskim po śmierci Piłsudskiego Naczelnym Wodzem mianowano Rydza-Śmigłego, a nie gen.Sosnkowskiego, który był najbardziej rozsądnym wyższym dowódcą tamtych czasów. Dodam, że każdą wolę Piłsudskiego skrupulatnie wypełniał prezydent Mościcki.

 7. O!!! Kowalska z resztką Solidarności i to jeszcze z elitą. żal Solidarności i działaczy, przykro patrzeć.

 8. A gdzie żołnierze ? – widzę tylko samych przebierańców.

 9. I jak zwykle panie w pocztach sztandarowych w przykrótkich spódnicach albo sukienkach na ramiączka i odkryte ramiona. Co to za szacunek dla sztandaru? W komunie niemożliwe.

  • Było ponad 30 stopni i stały cały czas na słońcu to co miały się ubrać jak zakonnice żeby pana/panią zadowolić? Troszeczkę wyrozumiałości.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.