Kolosalnych problemów z poruszaniem się po mieście możemy się spodziewać w Boże Ciało, o ile ratusz nadal będzie obstawał przy zaprezentowanej przez siebie koncepcji organizacji ruchu samochodowego w to święto.

Jak pisaliśmy już w Nowy Łowiczaninie, trasa procesji ma być zmieniona, przejdzie ona od katedry przez Stary Rynek, dalej ulicą 11 Listopada, przez Koński Targ, ulicą Tkaczew, skręci w ul. 3 Maja, by zakończyć się przy czwartym ołtarzu pod katedralną dzwonnicą. Ominie w ten sposób szpetny odcinek Zduńskiej, z wyburzonymi kamieniczkami w jej północnej pierzei.

Projekt tymczasowej organizacji ruchu Boże Ciało 2017
Projekt tymczasowej organizacji ruchu Boże Ciało 2017

Tym samym jednak wyłączone z ruchu samochodowego zostaną ulica Tkaczew na jej odcinku wzdłuż os. Reymonta, skrzyżowanie 3 Maja/Tkaczew oraz plac Koński Targ wraz z wlotem w ulicę Kaliską – co oznacza, że nie będzie można przejechać z północy na południe miasta przez jego centrum. Tradycyjnie właśnie ul. Tkaczew umożliwiała ruch północ-południe w Boże Ciało.

Co więcej: niemal zablokowany zostanie dojazd do miasta od strony Zatorza: bo nie będzie można skorzystać ani z ul. 3 Maja, ani z Klickiego. Pozostanie okrężna droga przez Most Warszawski i Nadbzurzańską, albo jeszcze dalej – obwodnicą.

Zamknięcie Końskiego Targu uniemożliwi dojazd do parkingu przy ul. Kaliskiej, spowoduje prawdopodobnie także zamieszanie na 3 Maja, gdy kierujący się w stronę starówki wierni i turyści będą musieli zawracać. I to wszystko w czasie, gdy z powodu prac budowlanych nie ma możliwości parkowania w okolicach dworca. Sama rampa przy 3 Maja to mało, a dojazd na Starorzecze wiedzie przez także często zamykany przejazd kolejowy w ul. Armii Krajowej…

Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym numerze Nowego Łowiczanina, już w środę 14 czerwca, w przeddzień święta.

6 komentarzy

 1. Historycznie procesja po starym rynku była najlepsza i tak powinno zostać , ciagle powołujecie sie na Tradycje to po co ja zmieniacie ? Rozwleczona po mieście procesja straciła swój urok i moc gdy ludzie sa razem !!!

 2. Buahahahahah… Kolejna “bardzo potrzebna” decyzja została podjęta w naszym mieście. Jak nie szpecące pasy to zmiana trasy procesji Bożego Ciała… Z serii jak utrudnić życie mieszkańcom… Brawo!

  • Nie jestem mieszkanką Łowicza, ale bardzo mi się te pasy podobają. To świadczy o Waszym szacunku do własnej tradycji. Niewiele już w Polsce z tego zostało.

 3. Ale nikt nie pomyślał żeby zrobić trasę:
  Stary Rynek – Mostowa – Starorzecze – Browarna – Podrzeczna – Katedra.
  Przecież wtedy ruch samochodowy istnieje.
  Z przejazdu Mostowa wjeżdżamy w Tkaczew (wygrodzenie).
  Na Boże Ciało należy zamknąć Łowicz. A Ci co umierają to na pewno nie dostaną pomocy.

 4. Zmiana trasy procesji powinna nastąpić za rok, po wybudowaniu ul. Dmowskiego. Teraz powinno się jedynie wstrzymać ruch na czas samej procesji tak jak to się dzieje podczas innych uroczystości religijnych w mieście.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany.